A drogériák polcai roskadoznak a különféle bőrápolók alatt, ezért aztán nagyon nehéz a választás. Előfordulhat, hogy egy terméktől nem azt kapja, amit várt, és amire a bőrének szüksége lenne. A legfontosabb, hogy néhány káros összetevőt elkerüljön. Olvassa el figyelmesen a címkéket, és ügyeljen arra, hogy ne használjon olyan szépségápolási termékeket, amelyek a következő „csúnya” dolgokat tartalmazzák.

STOP! Ezekre mondjon nemet!

Propilén glikol

Egy növényi glicerin és gabonaszesz keveréke. Mesterséges petrolkémiai keverék, amelyet oldószerként használnak. Arckrémekben nem található, de a samponokban gyakori. Egyeseknél allergiás és akár mérgezési reakciót is kiválthat, és nagyon szárítja a bőrt.

Petrolatum

Ismertebb nevén vazelin. Finom, filmszerű réteget képez a bőr felszínén, így a toxinok, a nedvesség és egyéb, a bőr által termelt anyagok elől elzárja az utat. A bőr nem tud normálisan lélegezni, így az oxigén sem juthat át a sejtfalon. Elzárja a bőr pórusait, megakadályozva, hogy a bőr természetes olajokat termeljen. zavart kelt a bőr természetes hidratáló mechanizmusában, bőrirritációt, pattanásokat, száraz bőrt okozva – pont olyan tüneteket, amelyek ellen védenie kellene.

Parabének

A kozmetikumokban gyakran használt összetevők. gomba- és baktériumölő tulajdonságuk miatt tartósítószerként használják. Behatolnak a bőrbe, befolyásolják a hormonrendszert. Mérgező, allergizáló hatásuk ismert, mégis megtalálhatóak nemcsak a kozmetikai termékekben, de számos élelmiszerben is.

Mesterséges illatanyagok

Körülbelül 200 mesterséges illatanyagot használ a szépségipar. Általában nincs pontosan feltüntetve, hogy az adott termék melyiktől „illatozik”. Bőrirritációt és más allergiás reakciókat válthatnak ki. A legjobb, ha olyan termékeket választ, amelyek nem tartalmaznak mesterséges illatanyagokat.

Petróleum

A hagyományos szépségápolási termékek közül nagyon sokban megtalálható (krémekben, fogkrémben, parfümökben). Eltömíti a pórusokat, súlyosbíthatja a már meglévő bőrproblémákat.

Alkohol

Az arckrémek és arctisztítók többsége tartalmaz alkoholt. Oldószerként használják, hogy növelje más összetevők hatékonyságát és felszívódását. Emiatt úgy tűnik, hogy az alkohol „jó” dolog, de nagyon szárítja a bőrt.

Benzoil-peroxid

Rendkívül hatékony szer az akné kezelésében, mivel képes elpusztítani a pattanásokat okozó baktériumokat. Nagyon szárítja és irritálhatja a bőrt, ráadásul öregíti is. Csak középsúlyos, súlyos akné esetén használja, érdemes előtte kipróbálni az almaecetet vagy a teafaolajat.

Diethanolamin (DEA)

Színtelen vagy kristályos alkohol, amit tisztítószerekhez és emulgátorokhoz használnak. A testápolók is tartalmaznak DEA-t, mert puhítja, hidratálja a bőrt. Ha azonban nitrátokkal együtt kerül feldolgozásra, egymással reakcióba lépve rákkeltő anyag keletkezik. Bőr- és nyálkahártya-izgató hatása is ismert.

Trietanolamin (TEA)

Gyakran használják a kozmetikában a pH-érték beállítására, valamint zsírsavakkal együtt, hogy a savakat sókká (sztearáttá) alakítsák, amelyből aztán bőrtisztítók alapja lesz. Allergiás reakciókat vált ki, például szemproblémákat, haj- és bőrszárazságot, és ha hosszabb ideig szívódik fel a testbe, mérgező lehet.

Formaldehid

A formaldehid számos kozmetikai termékben megtalálható, de főként a hagyományos körömápolási termékekhez használják. A formaldehidek rákkeltő anyagok, amelyek már kis mennyiségben is irritálják a nyálkahártyát, és allergiát válthatnak ki.

Triklozán

Mint antibakteriális és gombaölő adalék, rengeteg kozmetikai termékben megtalálható, például fogkrémekben, szájvizekben, folyékony szappanokban, dezodorokban. A szájon, szájnyálkahártyán vagy a bőrön keresztül bejut az emberi szervezetbe, felhalmozódik és hosszú távon már egészen alacsony koncentrációban is súlyosan károsítja az egészséget.

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink