Természetes, hogy a babavárás alatt a mamák aggódnak kicsit. A terhesség kilenc hónapja számos váratlan helyzet elé állíthatja a leendő anyukákat, minden új, szokatlan és kiszámíthatatlan. Vannak kimondott és kimondatlan félelmek, valós tények és legendák. Utánanéztünk, mitől tartanak leginkább a várandós nők.

Aggódó kismamák

„Elvesztem a babát”

A tények: a terhességek kevesebb mint 20 százaléka végződik vetéléssel. a legtöbb még akkor fordul elő, amikor a nő nem is tudja, hogy áldott állapotban van. Miután az orvos által is megállapított a terhesség (általában a 6–8. hét között), a vetélés kockázata mintegy 5 százalékkal csökken. Annak esélye pedig, hogy másodszor is elvetéljen a nő, nagyon csekély. A vetélést egyébként leggyakrabban kromoszómarendellenesség okozza, amely megakadályozza, hogy a magzat rendesen fejlődjön, nem pedig az, hogy a kismama mit tett vagy nem tett meg. Az azonban tény, hogy lényegesen kisebb a vetélés kockázata, ha a babát vállaló nő nem dohányzik, nem iszik alkoholt és a napi koffeinbevitelt csökkenti.

„Olyat eszem,  ami  veszélyezteti  a  baba  egészségét”

A tények: a legtöbb nő ma úgy érzi, hogy túl nagy nyomás nehezedik rá az egészséges táplálkozás miatt. Szinte minden ételféleségnél feltehető a kérdés: Ez vajon biztonságos? Természetesen ezen aggódni butaság. Az orvos már az első vizsgálat során közli, melyek azok az ételek, amelyek fogyasztása a kismamák számára nem javasolt. De nem szabad elfelejteni, hogy senki sem tud követni minden szabályt, és néha bizony előfordul, hogy – akár önhibáján kívül – a várandós anyuka, mondjuk, pasztörizálatlan sajtot eszik. Ilyenkor sem szabad pánikba esni, semmi gond nem lesz.

„A reggeli émelygés miatt  nem tudok enni, ezért a babám éhezik” 

A tények: a babák igazi kis paraziták, tehát akkor is „megszerzik” maguknak a szükséges tápanyagokat, ha a mamák reggel csak egy kis kekszet esznek. Ha nincsenek komoly panaszok – ájulás, kiszáradás –, a rosszullétek nem okoznak gondot a táplálkozási egyensúlyban, nem veszélyeztetik a magzat egészségét. Az orvosok szerint a legjobb, amit ilyenkor tehet a kismama, hogy szedi a terhességi vitaminokat, és napjában többször kevesebbet étkezik. Ha a rosszullét állandó, szükség lehet valamilyen hányingert csillapító gyógyszerre. Ezt azonban meg kell beszélni a kezelőorvossal, hiszen mindenképpen olyan szer kell, ami nem árt a babának.

„A kisbaba születési  rendellenességgel jön  a világra”

A tények: Minden leendő anyuka izgatottan várja a terhesgondozás során végzett vizsgálatok eredményét, remélve, hogy a baba egészséges és rendben fejlődik. Ez túlnyomórészt így is van. A kockázat, hogy a baba születési rendellenességgel jön a világra, 4 százalék – és ez magában foglalja a súlyos rendellenességeket, mint például a Down-szindrómát, valamint az összes, több ezer egyéb azonosított eltérést, amelyek közül sok kicsi és jelentéktelen, mint esetleg egy hiányzó köröm. Még ha az első szűrővizsgálat kóros elváltozást mutat is, sok esetben a későbbi vizsgálatok megerősítik, hogy minden rendben van. A legjobb védekezés a terhességi vitaminok szedése. Fontos, hogy ha bármilyen aggálya van a kismamának, beszélje meg orvosával. Ahhoz ugyanis, hogy világos kép alakuljon ki a nőkben a várható kockázatokról, az orvosnak ismerni kell a családban előforduló rendellenességeket.

„Félek a terhességi cukorbetegségtől,  magas  vérnyomástól”

A tények: a magas vérnyomás betegség kialakulásának kockázata a terhesség alatt mindössze 5 százalék. a rendszeres orvosi ellenőrzés fontos, hiszen így a lehető legkorábbi szakaszban „elcsíphető” és azonnal kezelhető a betegség anélkül, hogy az anyuka és a baba egészsége veszélybe kerülne. A terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata hasonlóan alacsony. Egyszerű étrendi változtatásokkal a terhességi diabétesz remekül kezelhető, és nem okoz problémát.

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink