Egy kis plusz adrenalinlöket, egy kis izgalom vagy némi feszültség nem árt egy munkahelyen. Sőt, egy kis izgalom még javíthatja is a teljesítményt, növelheti a lelkesedést. Ám, ha mindez már valódi, mindennapos idegességet, stresszt okoz, akkor az bizony inkább ront a teljesítményünkön. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a munkahelyi stresszt elkerüljük, megelőzzük, vagy ha elkerülhetetlen, akkor legalább a megfelelő módon kezeljük.

Viszlát, munkahelyi stressz!

A munkahelyi stressz legszembetűnőbb jelei

Már az is nagyon fontos jel, ha reggel idegesen ébredünk és rosszkedvűen indulunk dolgozni. Ezenkívül azonban még számos jele lehet a munkahelyi stressznek, akár olyanok is, amelyeknek nem tulajdonítunk jelentőséget:

  • Szorongás, ingerlékenység
  • Borús hangulat, érdektelenség
  • Alvászavar
  • Krónikus fáradtság
  • Koncentrációs zavar
  • Feszült izmok, fejfájás, migrén
  • Emésztési problémák (hasmenés vagy épp ellenkezőleg: székrekedés, puffadás, állandó gyomorfájás) 
  • Csökkent nemi vágy
  • Cigaretta vagy más hangulatjavító szerek fokozott alkalmazása

A munkahelyi stressz okai

Nos, erről sokan sokfélét tudnának mesélni. A munkahelyi stressznek számos oka lehet, de a leggyakrabban az alábbiak miatt szorongunk vagy aggódunk:

  • Félünk a munkahelyünk elvesztésétől
  • Túlzott teljesítménykényszer, az elvárásoknak való túlzott megfelelési kényszer
  • Kellemetlen főnök
  • Kellemetlen, nem túl segítőkész kollégák, rossz munkahelyi légkör

Ugyan vannak dolgok a munkahelyen, amelyeken nem tudunk javítani, de igyekezzünk a lehető legtöbbet kihozni a mindennapjainkból. Tekintve, hogy naponta legalább nyolc órát töltünk a munkahelyünkön, fektessünk energiát a munkán kívül a hangulat javításába is.

Legyen kommunikatív!

Igyekezzen a lehető legjobb kapcsolatot ápolni a kollégákkal. Néha egy-egy kedves gesztus, egy kávé, egy pogácsa, vagy pár szelet a szülinapi tortából apróságnak tűnik, a munkahelyi társasági morálnak mégis jót tesz.

Igyekezzen minél több visszajelzést kapni a feletteseitől!

Ha látják, hogy igyekszik, ők is pozitívabban állnak majd önhöz.

Ne féljen a negatív kritikáktól. Inkább tanuljon belőlük.

Kezeljük a ránk nehezedő nyomást!

Ne hagyjuk, hogy a mindennapos szorongás eluralkodjon rajtunk! Kezeljük a ránk nehezedő nyomást. Ez nem csak azért fontos, hogy a munkánkat rendesen el tudjuk látni, de a lelki és testi egészségünk szempontjából is fontos szerepe van. Amennyiben azt érezzük, hogy a munkahelyi stressz rossz hatással van az egészségünkre, a párkapcsolatunkra, a baráti kapcsolatainkra, akkor tudatosan tegyünk ellene valamit. Nem kell nagy dolgokra gondolni, egészen apró életmódbeli változások is nagy jelentőséggel bírhatnak.

Tippek a munkahelyi stressz elkerülésére/ levezetésére

Mozogjon! Lehetőleg a szabad levegőn. Naponta 20-30 perc kocogás, aerobik, kerékpározás pihenteti a testet és a lelket. Igyekezzen megizzadni, hadd tomboljon az adrenalin! A sport a legjobb stresszűzők egyike.

A stressz rontja az étvágyat, így megtörténhet, hogy az idegesség miatt egész nap nem eszünk semmit, ettől pedig még ingerültebbek leszünk. Próbáljunk naponta ötször, kis adagokat enni. A rágás csökkenti a feszültséget, a rendszeres étkezés pedig szinten tartja a vércukrot, amely segít a koncentrációban.

Naponta ne igyon két csésze kávénál többet. A kávé kis mennyiségben serkenti az idegrendszert, javítja a koncentrációt, nagy mennyiségben azonban gyomorfájáshoz, szívdobogáshoz, ingerlékenységhez vezethet.

Ne feledkezzen meg a magnéziumpótlásról! Ha a szervezete nem jut elég magnéziumhoz, akkor ingerlékenysége fokozódhat, izomfájdalmat, izomfeszülést, sőt súlyos fejfájást is tapasztalhat.

Aludjon eleget! Minden feszültség ellenére igyekezzen eleget pihenni. Ne éjszakázzon, feküdjön le időben egy jó könyvvel. Tévénézés helyett – amely csak megzavarja az idegrendszert és zaklatottá teszi éppen akkor, amikor a legnagyobb szüksége lenne a pihenésre – olvasson jó pár oldalt csendben, nyugalomban.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink