Bár a tartós stressz egészségre káros hatásai egyre több ember számára ismertek, a hétköznapok során mégsem szentelnek elég időt és energiát a stressz csökkentésére. Valószínűleg úgy gondolják, hogy amíg a kimerültségtől el nem ájulnak, addig nincs nagy baj. pedig a stressz alattomos módon emészti fel az embert, és nem csak mentális problémákat, érzelmi zavarokat okoz, hanem jól látható fizikai tünetek is megjelenhetnek.

A stressz látható jelei

Stressz és egészség

A mindennapi élet során számos helyzetre eltérő viselkedéssel reagál az ember. Az eseményre adott válasz a stressz, és hogy ez milyen erős reakció, az attól függ, mennyire veszélyes a helyzet. Nem mindenkinek a szervezete reagál egyformán: míg bizonyos helyzetek valakinek nagy, addig másoknak enyhe mértékű stresszt jelentenek. Stresszhelyzetben a vegetatív idegrendszer lép aktivitásba: az izmok megfeszülnek, a szívverés szapora lesz, a légzés felgyorsul. A feszültség csökkenésével a tünetek is csillapodnak. Ha a feszültség állandósul, a stressz nemcsak a lelket „támadja”, hanem testi panaszokat is okoz. A fizikai tünetek megjelenése további stresszt okozhat – könnyen ördögi kör alakul ki. A legjobb módja a stressz csökkentésének, ha eleget alszik, egészségesen táplálkozik, rendszeresen mozog és támogató családdal, barátokkal veszi körül magát. Tanulja meg a teste jelzéseit, hogy hosszú távon megóvja egészségét.

Emésztőrendszeri panaszok

A gyomor rendkívül érzékenyen reagál a stresszhatásokra. Az emésztőrendszer falában található komplex idegi hálózat működése szorosan kapcsolódik a vegetatív idegrendszerhez, amely a stresszválaszokat is közvetíti. A tünetek változatosak lehetnek: puffadás, hasmenés, székrekedés, görcsös hasi fájdalom. Hosszú távon irritábilis bél szindróma is kialakulhat. Sokaknál már kismértékű feszültség is hányingert, gyomorfájdalmat, gyomorgörcsöket okozhat.

Kerülje a fűszeres ételeket, a kávét és az alkoholt. Egyen rendszeresen és igyon bőségesen folyadékot. Ügyeljen arra, hogy az étrendje sok rostban gazdag ételt tartalmazzon és kerülje a félkész, feldolgozott élelmiszereket.

Hajhullás

Stresszreakció során az agyalapi mirigy fokozza a mellékvese-stimuláló hormon termelését, amely aztán fokozza a fő stresszhormon, a kortizol előállítását. A vegetatív idegrendszer aktiválódása következtében a szervezetben adrenalin és noradrenalin szabadul fel. A bőr erei összeszűkülnek, a felszíne hideggé, nyirkossá válik, a pórusok összehúzódnak. romlik a bőr és a bőrfüggelékek, a hajhagymák és a szőrtüszők tápanyag- és oxigénellátása. A leggyakoribb, stressz által kiváltott jelenség a hajhullás. Ilyen esetben a hajhullás diffúz, azaz a teljes hajas fejbőrön egységesen jelenik meg és lehet akut vagy krónikus jellegű. Akut hajhullásnak a stresszállapotot kiváltó egyszeri hatást követően három hónapon belül megjelenő, majd újabb három hónap múlva elmúló hajhullást nevezik, és ez orvosolható könnyebben. Komolyabb problémát a krónikus hajhullás jelent, ami hat hónapnál tovább tart.

Hat hónapnál tovább tartó hajhullás esetén érdemes teljes körű kivizsgálást végeztetni, hiszen akár jelentősebb, a stressztől független betegség tünete is lehet.

Szemhéj rángatózása

A szemhéj izmai akaratlan görcsös összehúzódásának oka pontosan nem ismert, de azt gondolják, hogy az agytörzs egyes idegi területeinek kóros működése okozhatja a kellemetlen panaszokat. (ez a terület végzi az izommozgás koordinálását.) Gyakori, hogy a stresszre valaki szemrángással reagál.

Ha észleli a szemhéj rángását, csukja be a szemét és próbáljon lazítani. Lélegezzen lassan mélyet, tartsa vissza a lélegzetét, majd nagyon lassan fújja ki a levegőt. Közben egy ujjal gyakoroljon enyhe nyomást a szemhéjára.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink