A folytonos kimerültség, enerváltság az immunrendszer figyelmeztető üzenete, hogy valami nincs rendben. Azon túl, hogy rossz mindig fáradtnak, gyengének lenni, komolyabb bajokkal is számolhatunk hosszú távon: könnyebben leszünk betegek, hajlamosabbak lehetünk a depresszióra, sőt akár krónikus betegségek is kialakulhatnak. Ha azonban figyelünk a táplálkozásunkra, mindezek a tünetek enyhülhetnek, akár el is múlhatnak. Csak annyit kell tennünk, hogy jó dolgokat pakolunk a tányérra. Íme, néhány tipp, hogy energikusra, egészségesre együk magunkat.

Úgy egyen, hogy energikus legyen!

Kell a vas!

Több ásványi anyag, különösen a vas nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy nőként még energikusabbak legyünk. Sajnos nem fogyasztunk eleget ebből a fontos anyagból: felmérések szerint a 20–49 év közötti nők 10 százaléka vashiányban szenved. Ez az állapot fáradékonysággal és gyengeséggel jár, de a vashiányban szenvedőknél gyakoribb a fejfájás, a szédülés, a fokozott szívdobogásérzés, illetve jellemző tünet a hajhullás is. Egyen több vasat tartalmazó zöldséget, gyümölcsöt, használja fel ezeket minél többször a főzésnél. Legyen a bevásárlókosarában bab, lencse, spenót, szezámmag. Ha ezeket az ételeket C-vitaminban gazdag élelmiszerekkel fogyasztja, segíti a vas felszívódását.

Kombináljon jól!

Aki már diétázott életében, az tudja, mi minden szükséges a diétás étrend összeállításához: sok gyümölcs, zöldség + teljes kiőrlésű gabona + sovány tejtermékek + növényi fehérje + növényi zsírok + gyógynövények, fűszerek. Ez a 6 darabos puzzle nem csak a fogyni vágyók étrendjének az alapja, de az egészséges életmódnak is elengedhetetlen része. Próbáljon mindegyik csoporthoz tartozó ételből kiegyensúlyozottan fogyasztani, egyiket se hanyagolja el a többi előnyére. Ne ragadjon le a csirkemellsaláta kombónál, ha csak ezt fogyasztja, nem tesz jót a szervezetének, a fontos élelmiszerek hiánya is egészségtelen.

Gyümölcsből is változatosan!

Ahogyan a főételek esetében, gyümölcsből is hajlamosak vagyunk mindig ugyanazt választani. Alkalmanként ne a jól megszokott banánt aprítsa a zabkásába, ízesíthet például almával vagy bogyós gyümölcsökkel is. Válasszon idénygyümölcsöket, azokból is minél többfélét, ha lehet, mindennap mást. Amennyiben csak egyféle gyümölcsöt eszik, a szervezete nem kapja meg a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, ami levertséghez, fáradékonysághoz és megbetegedésekhez vezethet.

Kevesebb koffeint!

Ha kimerült, természetesen azonnal valami koffeinforrással pörgetné fel magát. Kávét, teát főz, ami alapvetően nem is baj, hiszen ezek nem egészségtelen italok. A túl sok koffein azonban inkább hátrány, mint előny, és épp ellenkező hatást ér el vele, mint amit szeretne. Hosszú távon ugyanis nem oldja meg a problémáját. Lehet, hogy egy pár órára felpörget, de másnap ugyanolyan fáradtan ébred majd. Próbálja redukálni a kávé és a tea napi fogyasztását.

Ébresztő a tányéron

A sok kávé helyett fogyasszon inkább olyan reggelit, amely egész napra feltölti energiával. Hajlamosak vagyunk a reggeli rohanásban az étkezésről megfeledkezni és csak futtában kapunk be pár falatot az autóban vagy a metrón, pedig érdemes időt szánni az egészséges reggelire. Ahogyan a többi étkezésre, természetesen a reggelire is érvényes: legyen „kiegyensúlyozott”. Egyen például natúr joghurtot, dobjon bele pár antioxidánsban gazdag gyümölcsöt és fogyasszon jó zsírokat is, dióféléket vagy magokat, zabpelyhet.

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink