Amikor a társunk, a gyermekünk vagy akár valamelyik szülőnk lényében, életvezetésében felfedezünk egy-egy éretlenségnek tűnő hiányosságot, amely ránk nem jellemző, gondoljunk arra, hogy minden bizonnyal nekünk is vannak fehér foltjaink a jellemünkben, az életvitelünkben, amelyek átváltoztatásra várnak.

Az érettség fehér foltjai

A biológiai érettség szintjére a legtöbb ember eljut, hiszen a test előbb vagy utóbb – hacsak nem súlyosan beteg vagy nem kap meg minden szükséges tápanyagot a fejlődéshez – megállíthatatlanul éretté válik. A lélekkel és a szellemmel már más a helyzet. A testi szintű felnőttség ugyanis nem feltétlenül jár együtt a lelki és a szellemi érettséggel.

Miről ismerszik meg egy érett ember? A felnőtt ember felelősséget vállal a szavaiért, a tetteiért, az emberi kapcsolataiért, a gyermekeiért stb., végső soron az egész életéért. Már nem a külvilágtól várja el a szeretetet és a gondoskodást, hanem képes önmagában megélni azt és a körülötte lévő emberek felé kisugározni, adni. Már nem „kapó üzemmódban” van, mint egy gyermek, hanem az adás lesz élete középpontjában. Azonban még a hagyományos értelemben érettnek tekintett embernek is akadnak „fehér foltjai”, olyan életterületei, esetleg egy-egy olyan erény, amely többé-kevésbé kidolgozatlan vagy teljes mértékben felfedezésre, megélésre vár.

Ezek a megdolgozatlan részei lényünknek, amelyekhez általában kevés élettapasztalat, létélmény kapcsolódik. Ilyen életterület lehet a kommunikáció, az anyaság, az apaság, a tanulás-képzés, a pénzhez való viszonyulás és még sok minden más. Például, annak az embernek, aki folyton agresszíven kommunikál, az az életfeladata, hogy megtanulja a gondolatait és az érzelmeit erőszakmentes módon kifejezni.

A felismerés útjai

Hogyan ismerjük fel a megdolgozandó életterületünket? Amikor szembe találjuk magunkat vele, általában negatív érzések lesznek rajtunk úrrá. Sok esetben félelemmel, elutasítással, passzivitással reagálunk akkor, amikor az élet olyan helyzet elé állít minket, amely mintegy kikényszeríti belőlünk az újfajta hozzáállást, viszonyulást. Mindemellett, a leginkább szembetűnő, felismerést segítő faktor a közvetlen környezetünk reakciója különféle megnyilvánulásainkra. Ha például a feleség mindennap azt vágja a férje fejéhez, hogy nem kap tőle elég figyelmet, akkor a férjnek érdemes ezen a kijelentésen elgondolkodnia, rátekintenie a helyzetre, és ha szükséges, változtatnia.

Az esetek többségében, amikor a hiányosság szóba kerül, a felek közötti beszélgetés nem éppen a legnagyobb szeretetben és tiszteletben zajlik, ám ezek a viták egyben lehetőségek is arra, hogy rálássunk, mi az, ami hiányzik belőlünk, mi az, ami fejlesztendő.

Elfogadással, segítséggel

Gyakran előfordul, hogy a társunk, a testvérünk vagy valamelyik szülőnk rendelkezik azzal a tulajdonsággal, amely bennünk nincs meg, vagy még csak éppen most kezd kibontakozni. A jó példa ilyenkor már adott. A kérdés az, hogy hogyan fogadjuk, hagyjuk-e, hogy hasson, utat mutathasson? Miután felismertük, hogy az élet milyen változtatási lehetőségre hívott meg minket, a következő lépés tehát az elfogadás, mert, ha felismerem ugyan, hogy mi az, ami változtatandó, de a lényem valamelyik része még nem fogadja ezt el, vagy éppen ellene dolgozik, akkor ezen a ponton akadály gördül az átalakulás útjába. Ha e stádiumon sikerül túljutni, akkor érdemes a kreativitásunkat latba vetve kitalálni, hogy milyen módon, milyen formában tegyük meg a változtatás első lépéseit.

Ha szükséges, mert még nem adottak ehhez a feltételek, hát, teremtsük meg ezeket a feltételeket, életkörülményeket, anyagi lehetőségeket stb. – és azon sem árt elgondolkodni, hogy ki vagy mi lehetne a segítségünkre ebben az átalakulási folyamatban. Segítő lehet például: jó barát, házastárs, élettárs, családtag, pszichológus, lelki tanácsadó, támogatói csoport, szakkönyvek, előadások, relaxáció, meditáció, testmozgás stb.

HOGYAN REGULÁZZUK MEG A KAMASZOK ÉTRENDJÉT?

SZILVÁS-MÁKOS NÓRI SÜTI – GLUTÉN-, LAKTÓZ- ÉS CUKORMENTES

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 zseniális hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.

Ajánlataink