A jelenlegi helyzetben sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak. Mindezért nem csak a járványhelyzet a felelős: dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak.

Depresszió? Lehangoltság? Pajzsmirigybetegség is állhat a háttérben

Ezek lehetnek a depresszió tünetei

Egyre ijesztőbb méreteket ölt világszerte a depresszió: a National Institute of Mental Health felmérései alapján az amerikaiak 6,7 százaléka számol be depressziós tünetekről évente, ezen belül több mint 30 százalékuknak komoly panaszai vannak.

A koronavírus miatt sokan tapasztalják a hangulatzavarokat, akár magát a depressziót is. Fontos azonban, hogy nem csak az igazán vészes tüneteket kell komolyan venni, hiszen a depresszió magában foglal olyan „enyhébb” problémákat is, mint a nyugtalanság, az alvászavar, a krónikus fájdalom, a lehangoltság, a fáradtság. Bár a betegség mindenkinél más és más formában jelentkezik, vannak bizonyos általános tünetek, amelyek a meglétére utalhatnak. Ezek többek közt a következők:

  • állandó lehangoltság, szorongás, üresség érzet;
  • általános pesszimizmus, reménytelenség;
  • nyugtalanság, koncentrációs nehézségek, döntésképtelenség;
  • az érdeklődés elvesztése a munka, a hobbi, a család iránt;
  • alvászavarok;
  • a szexuális vágy hiánya;
  • evészavarok (habzsolás vagy étvágytalanság);
  • testi tünetek, fájdalmak, emésztési problémák.

 

A pajzsmirigy betegsége is okozhat hangulatzavarokat

Bár a depresszió önálló betegségként is jelentkezhet, fontos megjegyezni, hogy az alkohol- és a kábítószer-függőség jelentősen növeli a kialakulásának esélyét. Pszichológusok, pszichiáterek ugyanakkor azt is tapasztalják, hogy a szorongásos betegségek mellett – mint például a poszttraumás stressz szindróma, a szociális fóbiák, a pánikbetegség –, gyakran „kísérőbetegségként” is megjelenik a depresszió.
– Számos betegség eredményezheti a depresszió kialakulását, mint például a szívbetegségek, a stroke, a rák, a Parkinson-kór, sőt még a cukorbetegség is. A pajzsmirigybetegség tünetei sokszor kifejezetten utánozhatják, súlyosbíthatják a depressziót. A pajzsmirigy ugyanis egy belső elválasztású mirigyünk, amelynek hormonja erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa. – Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a koncentrációs képességre. Mivel a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű, a kezeletlen pajzsmirigy betegség valóban fokozhatja a depresszió veszélyét, hiszen a beteg egyre elkeseredettebb a probléma miatt. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen szokatlan, indokolatlan tünetet tapasztalunk, vizsgáltassuk ki magunkat! A normál pajzsmirigyműködés a szervezet megfelelő energia-egyensúly fenntartásán keresztül támogatja az immunrendszert.

 

Miképp zajlik a vizsgálat?

A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi a beteget – a jelenlegi helyzetben sokszor távkonzultációban –, valamint vérvizsgálatot rendelhet el. A koronavírus járvány alatt is elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az adatok értékelése és az online vagy telefonon lezajló konzultáció után pedig szükség esetén megkezdődhet a kezelés, amely akár a hangulatzavarokat is megszüntetheti.

 

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink