A jelenlegi helyzetben sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak. Mindezért nem csak a járványhelyzet a felelős: dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak.

Depresszió? Lehangoltság? Pajzsmirigybetegség is állhat a háttérben

Ezek lehetnek a depresszió tünetei

Egyre ijesztőbb méreteket ölt világszerte a depresszió: a National Institute of Mental Health felmérései alapján az amerikaiak 6,7 százaléka számol be depressziós tünetekről évente, ezen belül több mint 30 százalékuknak komoly panaszai vannak.

A koronavírus miatt sokan tapasztalják a hangulatzavarokat, akár magát a depressziót is. Fontos azonban, hogy nem csak az igazán vészes tüneteket kell komolyan venni, hiszen a depresszió magában foglal olyan „enyhébb” problémákat is, mint a nyugtalanság, az alvászavar, a krónikus fájdalom, a lehangoltság, a fáradtság. Bár a betegség mindenkinél más és más formában jelentkezik, vannak bizonyos általános tünetek, amelyek a meglétére utalhatnak. Ezek többek közt a következők:

  • állandó lehangoltság, szorongás, üresség érzet;
  • általános pesszimizmus, reménytelenség;
  • nyugtalanság, koncentrációs nehézségek, döntésképtelenség;
  • az érdeklődés elvesztése a munka, a hobbi, a család iránt;
  • alvászavarok;
  • a szexuális vágy hiánya;
  • evészavarok (habzsolás vagy étvágytalanság);
  • testi tünetek, fájdalmak, emésztési problémák.

 

A pajzsmirigy betegsége is okozhat hangulatzavarokat

Bár a depresszió önálló betegségként is jelentkezhet, fontos megjegyezni, hogy az alkohol- és a kábítószer-függőség jelentősen növeli a kialakulásának esélyét. Pszichológusok, pszichiáterek ugyanakkor azt is tapasztalják, hogy a szorongásos betegségek mellett – mint például a poszttraumás stressz szindróma, a szociális fóbiák, a pánikbetegség –, gyakran „kísérőbetegségként” is megjelenik a depresszió.
– Számos betegség eredményezheti a depresszió kialakulását, mint például a szívbetegségek, a stroke, a rák, a Parkinson-kór, sőt még a cukorbetegség is. A pajzsmirigybetegség tünetei sokszor kifejezetten utánozhatják, súlyosbíthatják a depressziót. A pajzsmirigy ugyanis egy belső elválasztású mirigyünk, amelynek hormonja erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa. – Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a koncentrációs képességre. Mivel a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű, a kezeletlen pajzsmirigy betegség valóban fokozhatja a depresszió veszélyét, hiszen a beteg egyre elkeseredettebb a probléma miatt. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen szokatlan, indokolatlan tünetet tapasztalunk, vizsgáltassuk ki magunkat! A normál pajzsmirigyműködés a szervezet megfelelő energia-egyensúly fenntartásán keresztül támogatja az immunrendszert.

 

Miképp zajlik a vizsgálat?

A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi a beteget – a jelenlegi helyzetben sokszor távkonzultációban –, valamint vérvizsgálatot rendelhet el. A koronavírus járvány alatt is elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az adatok értékelése és az online vagy telefonon lezajló konzultáció után pedig szükség esetén megkezdődhet a kezelés, amely akár a hangulatzavarokat is megszüntetheti.

 

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink