A jelenlegi helyzetben sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak. Mindezért nem csak a járványhelyzet a felelős: dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak.

Depresszió? Lehangoltság? Pajzsmirigybetegség is állhat a háttérben

Ezek lehetnek a depresszió tünetei

Egyre ijesztőbb méreteket ölt világszerte a depresszió: a National Institute of Mental Health felmérései alapján az amerikaiak 6,7 százaléka számol be depressziós tünetekről évente, ezen belül több mint 30 százalékuknak komoly panaszai vannak.

A koronavírus miatt sokan tapasztalják a hangulatzavarokat, akár magát a depressziót is. Fontos azonban, hogy nem csak az igazán vészes tüneteket kell komolyan venni, hiszen a depresszió magában foglal olyan „enyhébb” problémákat is, mint a nyugtalanság, az alvászavar, a krónikus fájdalom, a lehangoltság, a fáradtság. Bár a betegség mindenkinél más és más formában jelentkezik, vannak bizonyos általános tünetek, amelyek a meglétére utalhatnak. Ezek többek közt a következők:

  • állandó lehangoltság, szorongás, üresség érzet;
  • általános pesszimizmus, reménytelenség;
  • nyugtalanság, koncentrációs nehézségek, döntésképtelenség;
  • az érdeklődés elvesztése a munka, a hobbi, a család iránt;
  • alvászavarok;
  • a szexuális vágy hiánya;
  • evészavarok (habzsolás vagy étvágytalanság);
  • testi tünetek, fájdalmak, emésztési problémák.

 

A pajzsmirigy betegsége is okozhat hangulatzavarokat

Bár a depresszió önálló betegségként is jelentkezhet, fontos megjegyezni, hogy az alkohol- és a kábítószer-függőség jelentősen növeli a kialakulásának esélyét. Pszichológusok, pszichiáterek ugyanakkor azt is tapasztalják, hogy a szorongásos betegségek mellett – mint például a poszttraumás stressz szindróma, a szociális fóbiák, a pánikbetegség –, gyakran „kísérőbetegségként” is megjelenik a depresszió.
– Számos betegség eredményezheti a depresszió kialakulását, mint például a szívbetegségek, a stroke, a rák, a Parkinson-kór, sőt még a cukorbetegség is. A pajzsmirigybetegség tünetei sokszor kifejezetten utánozhatják, súlyosbíthatják a depressziót. A pajzsmirigy ugyanis egy belső elválasztású mirigyünk, amelynek hormonja erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusa. – Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a koncentrációs képességre. Mivel a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű, a kezeletlen pajzsmirigy betegség valóban fokozhatja a depresszió veszélyét, hiszen a beteg egyre elkeseredettebb a probléma miatt. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen szokatlan, indokolatlan tünetet tapasztalunk, vizsgáltassuk ki magunkat! A normál pajzsmirigyműködés a szervezet megfelelő energia-egyensúly fenntartásán keresztül támogatja az immunrendszert.

 

Miképp zajlik a vizsgálat?

A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi a beteget – a jelenlegi helyzetben sokszor távkonzultációban –, valamint vérvizsgálatot rendelhet el. A koronavírus járvány alatt is elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az adatok értékelése és az online vagy telefonon lezajló konzultáció után pedig szükség esetén megkezdődhet a kezelés, amely akár a hangulatzavarokat is megszüntetheti.

 

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink