Körömrágás, orrpiszkálás, csámcsogás. Lássuk be, már a gyerekeknek is lehetnek rossz, sőt idegesítő szokásaik. Némely ezek közül aggodalomra adhat okot, de egy kis odafigyeléssel szinte minden rossz szokás kezelhető. Összegyűjtöttünk néhány problémás helyzetet.

Gyerekek és rossz szokások – Így kezeljük őket

Túl sok édességet eszik

Ugyan, melyik gyerek nem? A gyerekek szeretik az édességet, a kekszet, szeretnek nassolni vagy cukros üdítőket inni. Nem véletlenül vannak tele az üzletek polcai pudingokkal, krémtúrókkal, édes joghurtokkal. Ha van otthon ilyesmi, csak be kell nyúlni érte a hűtőbe vagy a szekrénybe, persze, hogy a gyerekek hamar függővé válnak. Az ilyesmiből felesleges nagy mennyiséget otthon tartani. Inkább készítsen szörpöt vagy limonádét kancsóban, keksz helyett tartson szem előtt almát, készítsen gyümölcssalátát, uzsonnára pedig puding vagy keksz helyett adjon könnyű sajtot zöldségekkel.

Piszkálja az orrát

Elég gyakori probléma, sok kisgyerek piszkálja az orrát. lehet azonban, hogy ez nem véletlen. Talán az oviban vagy a bölcsiben, vagy akár a saját szobájában túl száraz a levegő és ez kiszárítja, irritálja az orr nyálkahártyáját. Használjanak sós vizes orrsprayt, talán ettől javul a nyálkahártya állapota és nem irritálja majd a gyereket, nem ösztökéli piszkálásra. Ha ez sem segít, akkor minden egyes alkalommal, ha észreveszi, hogy piszkálja az orrát, küldje el kezet mosni és magyarázza el neki, hogy ez a tevékenység nem egészséges és nem is higiénikus. Amúgy felesleges ezen stresszelni. Úgyis leszokik majd róla.

Nem mos kezet

Nyilván az egyik legjobb módja a bacilusok távoltartásának a rendszeres fertőtlenítő kézmosás. Azonban a gyerekek nem mindig tartják ezt észben. Ne görcsöljön rá nagyon a kézmosásra, felesleges, hogy a gyereknek koszfóbiája legyen. Ellenben figyelmeztesse és ragaszkodjon hozzá, hogy a fontosabb helyzetekben igenis legyen természetes a kézmosás. Idegen helyről, kórházból hazaérve, étkezések előtt, a vécé használata után. Vásároljon finom illatú szappant vagy folyékony kézmosót, amely kézmosásra csábít, vagy adjon a gyereknek nedves kozmetikai kendőt. Így csap nélkül is meg tudja tisztítani a kezét.

Rágja a körmét

A körömrágás azért veszélyes, mert nagyon könnyen beszakadhat a bőr vagy a körömágy. Ez pedig igen fájdalmas lehet a gyereknek. Aki lehet, hogy stresszes, ideges, nyugtalan vagy éppen csak unatkozik, s azért rágja a körmét. Kérdezze meg tőle, miért rágja, nyugtalanítja-e valami, vagy tud-e valamilyen magyarázatot a körömrágásra? Ha nincs kézzelfogható indok, akkor apró trükkökkel megpróbálhatja leszoktatni erről a rossz szokásról. Például tegyen sebtapaszt a kezére, ragasszon ki a szobájában kis matricákat, amelyekre ráírja: Ne rágd a körmöd.

Túl sokáig fennmarad éjszaka

A kevés alvás viselkedési problémákhoz, figyelemzavarhoz vezethet. Gondolja végig, hogy mi okozhatja az álmatlanságot, miért nem tud aludni a gyerek. sokszor az a probléma, hogy a gyerekek közvetlenül elalvás előtt erőszakos filmeket, meséket néznek. Győződjön meg róla, mit néz a gyerek a tévében, vagy egyáltalán ne is engedje tévézni elalvás előtt. Olvasson neki mesét vagy adjon a kezébe egy mesekönyvet, esetleg hallgasson halkan nyugtató zenét vagy mesét. Egy óvodás korú gyereknek 11-13, míg egy 6-10 évesnek minimum 8,5-9,5 órát kell aludnia.

Nem reggelizik

A reggeli elhagyása óvodás korban még nem is annyira veszélyes, hiszen az oviban kapnak reggelit vagy tízórait a gyerekek. Iskolás korban azonban a reggeli hiánya egyenes út lehet az elhízáshoz, hiszen napközben a gyerek ellátja magát az iskolai büféből vagy egyéb rafinált úton-módon. Ha szükséges, keltse fel kicsit korábban és ragaszkodjon hozzá, hogy legalább pár falatot egyen. A legjobb egy rostban és fehérjében gazdag reggeli. Egy főtt tojás magos kenyérrel, sajtos szendvics vagy valamilyen, magvakkal dúsított péksütemény. Csomagolhat is a gyereknek tízórait, például darabolhat gyümölcsöket, kockázhat fel sajtot szőlővel. Egy jópofa uzsonnásdobozba rejtve a finomságokat, a gyereknek is nagyobb kedve lesz a csipegetéshez.

Még jobban elhíztak azok a gyerekek, akiket a súlyuk miatt bántottak a suliban

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink