— 1 —
Az egyik jele annak, hogy valami már nem működik a kapcsolatban, ha az egyik félnek nagyon kell ügyelnie arra, mit tesz, mint mond, milyen élményeket és tapasztalatokat oszt meg a másikkal, mert fél a partnere érzelmi reakcióitól. Ez olyan érzés, mintha folyamatosan tojáshéjon járna.
— 2 —
Ha a partnere nem kérdezi meg öntől, hogy egyes dolgokról mit gondol, vagy, ha meghallgatja ugyan, de a véleménye általában semmit sem jelent a számára, az komoly gondot jelez a párkapcsolatában.
— 3 —
Nagy baj, ha egy kapcsolatban a felek nem értékelik egymás tetteit. A „köszönöm” szó csodákra képes, csökkenti a szorongást, és segít, hogy a kapcsolat újra és újra feltöltődjön energiával.
— 4 —
Előfordul, hogy egyes barátok, kollégák olyan viselkedésre ösztönzik, ami a valóságban távol áll öntől. Ilyenkor fel kell tenni a kérdést önmagának: vajon azért viselkedik így, mert kevesebbnek érzi magát közöttük? Ha biztos azokban az értékekben, amelyeket saját maga képvisel, akkor nem lesz probléma, és könnyen búcsút tud inteni az ilyen mérgező kapcsolatoknak.
— 5 —
Sokan azt gondolják, pontosan tudják, hogy milyen, amikor valaki erőszaktól szenved egy párkapcsolatban. Fizikai erőszakon azonban nemcsak a verést értjük! Ha a partnere megragadja a karját, és azt mondja: „Gyere vissza, még nem fejeztem be a beszélgetést!”, vagy megfogja az arcát, maga felé fordítja és azt sziszegi: „Nézz rám, ha hozzád beszélek!” – nos, ilyenkor is fizikai erőszakról van szó. És nincs ennek más üzenete akkor sem, ha a nő viselkedik így. Először talán viccesnek vagy bátornak tűnik, pedig pusztán csak erőszakról van szó, semmi másról.
— 6 —
Lehet, hogy időnként jó ötletnek tűnik tárgyakkal dobálózni, de egy egészséges kapcsolatban ilyen viselkedésnek nincs helye. Az érzelmi biztonság ugyanis azt (is) jelenti, a partnereknek képesnek kell lenniük arra, hogy úgy fejezzék ki az érzéseiket, így a dühüket is, hogy a másikban ne keltsenek félelmet.
— 7 —
A füllentés nem mindig rossz dolog, különösen, ha valakinek a védelmében hangzik el. De ha egy barátja vagy a kedvese komoly dolgokban hazudik, fontos, hogy megvizsgálja az illető motivációit. Világossá kell tennie, hogy a becstelenség nem tolerálható egy kapcsolatban.
— 8 —
El kell gondolkodnia a barátságon, szerelmi kapcsolatán, ha ön nagyobb erőfeszítéseket tesz azért, hogy együtt legyenek, mint a másik fél. Ha mindig csak önnek fontos a másik véleménye, az élménydús találkozások, az őszinte beszélgetések, akkor felmerül a kérdés, hogy a másiknak mit jelent ön valójában.
— 9 —
Különösen közeli barátoknál fordul elő, hogy egy idő után versengeni kezdenek egymással. Ki mit ért el a munkában, a magánéletben stb. Ajánlatos, hogy ne hasonlítsa össze az életét másokéval – ez nemcsak a saját mentális állapotán segít, de a barátságait is elmélyíti majd.
— 10 —
Ha a kedvese bizonytalan önmagában, esetleg úgy próbálja megerősíteni a pozícióját, hogy nyíltan flörtöl másokkal. Ez nagyon rossz taktika, nem segít a problémák konstruktív megoldásában, ráadásul vissza is üthet, hiszen ön, ahelyett, hogy több szeretettel fordulna felé, dühös lesz, és a visszavágáson gondolkodik. Ha a féltékenység felüti a fejét egy kapcsolatban, érdemes elgondolkodni azon, hogyan tovább.
TÜNETEK SZERVI OK NÉLKÜL – ÉTEL-INTOLERANCIA
AZ ÉLET NAPOS OLDALA – COSTA DEL SOL