Mi kell ahhoz, hogy egy munkahely ideális legyen? A szakmai hozzáértésen túl magas érzelmi intelligenciaszint a munkáltató és az alkalmazottak részéről egyaránt.

Lélekromboló munkahelyek – Mi lehet a megoldás?

Kutatások igazolják, hogy a munkahelyi stressz egyik leggyakoribb forrása az igazságtalanság és az egymás iránti tiszteletlenség. Mindezek hátterében az érzelmi intelligencia alacsonyabb szintje áll. A lélekromboló bánásmód sokféle formát ölthet a munkahelyi intrikáktól kezdve egészen a durva megalázásig. Mind a munkavállalók, mind a felettesek között lehet találni olyanokat, akik nem becsülik, tisztelik kellőképpen a társaikat, és ily módon mérgező légkört teremtenek.

 

KORAI ALAPOZÁS HÍJÁN

Az érzelmi intelligenciát gyermekkorban lehet jól megalapozni. Ha ez nem történik meg, s a kisgyermek nem kap kellő szeretetet és odafigyelést, nem fejezheti ki szabadon az érzelmeit, illetve nem lát otthon példát arra, hogy a szülők megbecsülik egymást, és képesek a szeretet nyelvén kommunikálni, akkor felnőve számára az érzelmek világa nagy valószínűséggel olyan homályos szelete lesz az életnek, amellyel nem igazán tud mit kezdeni.

 

KELLEMES LÉGKÖR = EREDMÉNYESSÉG

Manapság az élet számos területén az intellektust, a szellemi teljesítményt fontosabbnak tartjuk, mint az érzelmekkel való magas szintű bánásmódot. Pedig érdemes volna ezen változtatni, és az érzelmi intelligenciának prioritást adni, így a munkahelyi stressz is ritkábban lépne fel. Ha egy munkahelyen az emberek magas érzelmi intelligenciaszinttel rendelkeznek, képesek a saját és a munkatársaik érzelmi világát dekódolni, a felbukkanó érzelmeket megfelelően kezelni, jó kapcsolatot ápolni egymással, akkor nemcsak kellemes munkahelyi légkört teremthetnek, hanem hozzájárulhatnak a teljesítmény növekedéséhez, a vállalat eredményesebbé tételéhez is. Így saját életüknek ez az igen fontos szelete harmonikusan működő terület lesz, és ez pozitív hatást gyakorolhat a többi életterületre, például a párkapcsolatra is. Ezzel szemben, ha a munkahely lélekromboló terep, akkor e negatív hatás továbbgyűrűzhet, és más emberi kapcsolatokat is megmérgezhet.

 

Fejlesztéssel a változásért

Előfordul, hogy az ártó hatást generáló személy nem képes belátni, hogy a kollégákkal való bánásmódján sürgősen változtatnia kellene. Szerencsére vannak köztük olyanok is, akik a munkahelyi visszajelzéseket hallva, elszánják magukat érzelmi intelligenciájuk fejlesztésére. Számukra a szakkönyvektől a munkahelyi tréningeken át egészen a pszichoterápiáig széles a lehetőségek palettája. Fontos lenne, hogy a munkahelyeken fő felvételi kritérium legyen a magas érzelmi intelligenciaszint, és az is, hogy a dolgozók számára lehetőséget biztosítsanak az érzelmi intelligencia fejlesztésére.

 

Higgadtan, tudatosan

Akik negatív környezetben kénytelenek dolgozni, emiatt pedig gyakran éri őket munkahelyi stressz, azok számára javasolhatók az alábbiak:

  • Ne menjenek bele a mérgező légkört előidéző munkatárs(ak) által generált játszmákba.
  • Vessék be a tudatosságban rejlő erőt, próbáljanak meg higgadtak maradni.
  • Figyeljék meg, hogy milyen érzelmek generálódnak bennük, és ezt adják a támadó fél tudtára.
  • Alkalmazzanak énkommunikációt.
  • Szembesítsék – természetesen jóindulattal – az illetőt azzal, hogy éppen mit és hogyan mondott, cselekedett, és mondják el azt is, hogy a jövőben milyen bánásmódban szeretnének részesülni, miben szeretnék, ha változna.
  • Akivel a munkahelyén keményen, érzéketlenül bánnak, folyton durván kritizálják, gúnyolják, és ez az áldatlan állapot nem változik, annak mindenképpen érdemes másik munkahelyet keresnie, olyat, ahol szeretik és megbecsülik.
  • Ha valaki nagyon érzékeny az őt ért negatív hatásokra, annak – és persze másoknak is – érdemes a magába „szívott” napi lelki „hordalékot” rendszeresen kitisztítania magából – például csikung gyakorlatokkal.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink