Szigorúan párosan
Párizs azon városok egyike, ahova szinte kötelező egyszer elmenni a párunkkal. A két és fél órás repülőút alatt még az útikönyvet sem lehet eléggé áttanulmányozni, oly gyorsan „elröppen” az idő. A ködbe burkolózó város összetéveszthetetlen építménye, az Eiffel-torony már messziről köszön. A landolást, a csomagvadászatot követően viszonylag könnyen meg lehet találni a városba tartó buszokat. Egyre viszont mindig készüljünk: igen gyakori jelenség itt a sztrájk, melynek a legkellemetlenebb változata, amikor a buszok és a metrók dolgozói egyszerre adják föl a munkát. Ilyenkor valamilyen alternatív megoldást kell találni, ami egy kicsit drágább.
A város jelképe
Pár napos városlátogatásnál érdemes a St.-Germain-des-Prés városnegyedben szállást foglalni. Innen minden gyorsan, akár sétálva is elérhető. Jó érzés kicsit az ódon belváros életének része lenni, a süppedős szőnyeggel borított csigalépcsős folyosó, a reccsenő parketta és a kőkorlátos erkély, kilátással a Szajnára – mindennel felér. Miután elfoglaltuk a szállást, célszerű azonnal megkezdeni Párizs felfedezését. Ha az esti fényekbe burkolózó Eiffel-tornyot szeretnénk megcsodálni, akkor érdemes a Szajna jobb partjáról közelíteni, így a kecses vasszerkezetet nem a házak rengetegén keresztül pillantjuk meg elsőként, hanem már Párizs egyik legdíszesebb hídja, a Pont Alexandre III. tövéből. A hídon átkelve, már a kíváncsiság hajtja lépteinket „az öreg hölgyhöz”.
Megőrizni a pillanatot
Az Eiffel-toronynál nehéz olyan időszakot elcsípni, amikor ne lüktetne a lábai előtt elterülő tér a turisták seregétől. A torony első szintjére ingyenesen lehet feljutni, a második és harmadik szintet már csak belépővel lehet látogatni. Megér egy kis sorban állást, várakozást a feljutás, hisz a látkép, ami odafönn az ember szeme elé tárul, csodás. Ha sutba dobjuk is az összes romantikus ponyvaregényt, az Eiffel-toronynál akkor sincs alkalmasabb hely valamilyen szerelemhez kapcsolódó eseményre, például az első csókra, vagy lánykérésre. A 300 méteres magasságban három dologra különösen érdemes figyelni: 1. A szél bármikor lekaphatja a fejünkről a sapkát. 2. A hidegtől tartózkodva, párunkkal bújjunk össze szorosan. 3. Párizs a lábaink előtt hever, felfedezésre vár!
Kávézók, parkok, bárok, passzázsok
A párizsiak életében a kávézó mindennapi szereplő. A párizsi polgárok szeretik a reggeli kávéjukat, croissant-jukat az aznapi hírek olvasása mellett, egy kávéházi asztalnál elfogyasztani. Kezdjük mi is a napunkat a tengerparti napozók hangulatát idéző kávézóban! Egy párizsi hosszú hétvégébe persze nem fér bele minden, de a nagyobb nevezetességek mellett keressük fel a parkokat, és nézelődjünk a passzázsokban is. A Szajna bal partján található a Musée d’Orsay. Az egykori pályaudvar épületéből kialakított múzeumban főként impresszionista alkotások találhatók. A Passerelle de Solférion sétálóhídon átkelve, könnyűszerrel jutunk el a Jardin des Tuileries-be, vagyis a Tuilériák kertjébe. A park nappali, bájos romantikájával már csak az őszi naplemente halvány színeiben táncoló fák látványa vetekedhet. A parkon át a Louvre épülete felé sétálva, a modern üvegpiramis ablakain belesve, láthatóvá válik a múzeum kiállítótermeinek nagysága, szerteágazó rendszere. A Louvre kincseinek felfedezésére, a tapasztalatok szerint egy egész nap se lenne elég, így egy minivakáció esetében a múzeum teljes kihagyása elnézhető.
A Rue de Rivolin passzázsok sora várja az antik tárgyak kedvelőit. A Place du Palais Royal csomópontból elindulva, elsétálhatunk az Operához, vagy egy kisebb passzázson át a Jardin du Palais Royal szökőkúttal, rendezett virágágyasokkal és szabadtéri műalkotásokkal tarkított kertjébe, a nyugalom szigetére. A parkok közül nem maradhat ki a Jardin du Luxembourg, a családok és a futók kedvenc helye sem. Szombat reggel megtelik élettel, a gyerekek elektromos hajókat úsztatnak a tavon, galambokat etetnek, idősek fiatalok napoznak a padokon.
A Diadalív, a Pompidou Központ és a Notre-Dame
Párizs a kultúrák kohójának is nevezhető, hisz egy XVI. századi templom tőszomszédságában vidáman megfér egy ultramodern szoborcsoport. Ezzel a jelenséggel lépten-nyomon találkozhatunk. Az Diadalív, illetve a Pompidou Központ két merőben eltérő kultúra lenyomata. A kontrasztos építményeket érdemes ugyanazon a napon megnézni, így szembetűnőbb a különbség. Ha egy kis vásárlást is beiktatnánk a napi programba, akkor a Pompidou Központ felé tartva, térjünk be a Forum des Halles több emeletes bevásárlóközpontba, melynek különlegessége, hogy a föld felszíne alá építették egy nyitott, belső átriumos udvarral. A Diadalívet, Párizs második jelképét a Champs-Élysées elegáns, fényekben úszó, csillogó sugárútján keresztül közelítsük meg. A Diadalív méreteivel Napóleon dicső seregeit szimbolizálja. A legdrágább negyednek számító Ile de la Cité szigetén található a Notre-Dame. Az áprilisi tűzvész óta, a templom nem látogatható.
Búcsú Párizstól
Három napba sajnos nem sok minden fér bele, de jó szervezéssel még alkalmat lehet találni a Picasso Múzeum, a művésznegyed, vagyis a Montmartre, a híres mulató, a Moulin Rouge, vagy a ragyogóan fehér Sacré-Coeur, megcsodálására, és még számos hangulatos park, tér és belső kert felkutatására.
Kisszótár
Rue = utca
Place = tér
Jardin = kert
Pont = híd
Palais = palota
Royal = királyi
LEHETSZ TE IS CÍMLAPLÁNY!
Miért ne lehetnél? Mi egy fotózás az élet nagy harcaihoz képest? Neked semmiség! Nem kell tökéletesnek lenned, egyszerűen csak hinned kell magadban. Hinned kell abban, hogy képes vagy arra te is, amire az influencerek, celebek, színésznők és a sportolók: felvállalni önmagad.Mutasd meg magad és mondd el történted a többi nőnek, hogy lássák, előtted nincs lehetetlen.
Jelentkezz a cimlaplany@mediaworks.hu e-mail címen 2019. november 29-én éjfélig.