A menstruációt megelőző napokban a fogamzóképes korú nők több mint fele tapasztal kellemetlen testi és lelki tüneteket. Ilyenkor beszélünk PMS-ről, azaz premenstruációs szindrómáról. Vannak, akiknél ezek a panaszok olyan súlyosak, hogy az már a mindennapi életüket is jelentősen befolyásolja. Ennek azonban nem feltétlenül kell így lennie. Ha ön is szenved a PMS-től, itt az ideje, hogy felvegye a harcot a rosszullétek ellen. A leggyakoribb panaszok és néhány ötlet, hogy véget vessen a szenvedésnek.

Viszlát, nehéz napok!

„A reklámokon is elsírom magam”

Dráma és könnyek mindig, mindenhol! A nők 20-30 százaléka a hormonális ingadozásoknak köszönhetően ezeken a napokon extra érzékeny. A hormonszint kiegyensúlyozatlanságához számos tényező hozzájárul, például a magas cukortartalmú és finomított szénhidrátokban gazdag étrend.

Ne fogyasszon finomított lisztet, cukrot és feldolgozott élelmiszereket. Tartsa egyensúlyban a vércukorszintjét – és az érzelmeit – fehérjében gazdag reggelivel, és töltse fel a szervezetét rendszeresen komplex szénhidrátokkal.

„Úgy érzem, egy hétig tudnék aludni”

Ne aggódjon, nem változik macivá, aki átalussza a fél életét. a menstruációs ciklus során sok értékes ásványi anyag is távozik a szervezetből, például az energetizáló vas. A vasnak fontos szerepe van a szerotonin hormon termelésében: megnöveli a hangulatszabályozó hormon szintjét, így enyhíti a levertséget, fáradékonyságot.

Egyen vasban gazdag ételeket, például spenótot, babot, lencsét. Javasolt legalább napi 20 mg vas bevitele. A vaspótlást mindenképpen beszélje meg háziorvosával, nőgyógyászával.

„Pokoli fejfájástól szenvedek”

A hormonális, migrénes fejfájás oka lehet a hirtelen visszaeső ösztrogénszint, másrészt pedig az is tény, hogy amennyiben fokozott prosztaglandin felszabadulás történik, illetve ha a szervezet fokozottan érzékeny a prosztaglandinra, akkor erős izomgörcsök alakulhatnak ki és a vérkeringés révén a szervezet távolabbi pontjain – így a fejben is – jelentkezhetnek kellemetlen tünetek.

A legtöbb simaizom-görcsoldó, valamint a nemszteroid gyulladás- és fájdalomcsillapítók segítenek a görcsös fejfájáson. Akik a gyógynövények erejében hisznek, fogyasszanak naponta 150 mg papsajtot.

„A mellbimbóim extra érzékennyé váltak”

A menstruációs ciklusban az ösztrogén és a gesztagén hormonok fejtenek ki hatást a mell mirigyeire. Amikor az ösztrogénszint növekszik, fokozódik a mell vérbősége. A gesztagén hormonok hatására pedig az emlőszövet folyadékot vesz fel, amitől a mell feszülni kezd és fájdalmassá válhat.

Gyakran már egy jó melltartó is sokat segít. A ligetszépeolaj enyhítheti a mellfeszülést. Fogyasszon naponta háromszor 500 mg-ot.

„Erős hasgörcsök kínoznak”

A fájdalmak oka természetes jelenség: a méh falában lévő erek összehúzódása és a méhizmok összehúzódásai a vérzés kezdetén a menstruációs folyamat elindításához szükségesek. A céljuk, hogy lelökjék a ciklus folyamán felépült méhnyálkahártyát (endometriumot), hogy a következő ciklusban a megtermékenyített petesejt befogadására alkalmas, új, fiatal nyálkahártya képződhessen. Az ösztrogén hormonok hatására a méhnyálkahártyában keletkező prosztaglandinok okozzák az erős méhizom-összehúzódásokat.

Napi 30 perc mozgással jelentősen csökkentheti a fájdalmat. Segíthet még a melegítőpárna használata, a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, görcsoldók. A természetes megoldások kedvelői enyhülést remélhetnek a jógától és az akupunktúrától.

„A puffadás borzasztó. Olyan a hasam, mintha lufit nyeltem volna”

Az ilyen jellegű panaszok hátterében is hormonszint-ingadozás áll. a megnövekedett ösztrogénszint hatással van az aldoszteronra, amely a vesére hat és fokozza a vízvisszatartást. Akár 1-3 kiló súlygyarapodás is előfordulhat ezeken a napokon.

A só és az alkohol csak ront a helyzeten. Az ómega 3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a lazac vagy a dió segítenek megakadályozni a puffadást.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink