Mindenhol nyílik a bodza, de csodás ízét csak rövid ideig élvezhetjük, mert hamar vége a szezonnak. Most használd ki a lehetőséget, és a friss virágból készítsd el ezeket az egyszerû finomságokat. Kevesen tudják, de ebből az egyszerű, tavaszi virágból nem csak ízletes szörpöt lehet készíteni. A bodza ugyanis számtalan gyógyhatással rendelkezik: csökkenti a reumatikus fájdalmakat, a fülgyulladást, csillapítja a lázat és a köhögést, enyhíti a meghűléses betegségek tüneteit is. Szárítva és frissen is frissen is érdemes kipróbálni.
Megfázás ellen is kiváló
Keverjünk össze egy-egy adag friss bodza-, és hársfavirágot egy kevés borsmenta levéllel. Két evőkanál teakeveréket forrázzunk le 3 dl vízzel és hagyjuk állni, letakarva 10 percig. A bodza édes zamatának köszönhetően a gyógyteánk nem is kíván további édesítést, azonban gyógyító hatását fokozhatjuk egy kevés méz hozzáadásával.
Mire használhatjuk még?
– A bodzavirágból készült teát gyakran alkalmazzák herpesz ellen is. Belsőleg fogyasztva segít a szervezetnek a herpesz legyőzésében, és külsőleg alkalmazva is hatásos lehet.
– A tavaszi fáradtság leküzdésében is segítségünkre lehet a bodza, hiszen a bene rejlő C-vitamin erősíti az immunrendszerünket, de B-vitamint, magnéziumot és vasat is tartalmaz.
Miért egészséges?
A szervezet hurutjait oldja, a gyomorban és belekben ugyanúgy, mint a tüdőben is. Felső légúti hurutok és a hozzájuk társuló tünetek, mint köhögés, rekedtség, orrdugulás esetén a bodzavirág teája forrón, mézesen, citromosan segíti az izzadást, megkönnyíti a hurutok felszakadását, kiürülését, és csillapítja a kísérő lázat. Az arcüregben, homloküregben, középfülben is segíti a letapadt, besűrűsödött váladék oldását. Kellemes ízű tea, amely a szomjúságérzetet is csökkenti, és hozzájárul a megnövekedett folyadékigény kielégítéséhez. Jelentős vértisztító, amely által az egész szervezetet, minden szerv működését jótékonyan támogatja. Az érfalakra rakódott szennyeződéseket leoldja, növeli az érfalak rugalmasságát, karban tartja ezáltal a vérnyomást is. Vízhajtó hatása révén a vesét, a húgyhólyagot és a húgyutakat átmossa. Vesehomok képződés, vesekő kialakulásának megelőzésre is javallott. Jótékony kiegészítője a fogyókúráknak. Nőknél a méh miómája, gyógyküret, vagy termékenységi problémák esetében a bodzavirág teája segíti a női szövetek tisztulását is, a méhnyálkahártya regenerálódását gyorsítja, frissíti, fiatalítja a belső nemi szerveket.
3 szuper recept
1. Bundás bodza
A bodzavirágot mártsuk sűrű palacsintatésztába (ehhez itt találsz receptet), és süsd ki kevés vajon, eperlekvárral isteni! Hagyjunk egy kis szárat a bodzán, így könnyebb belemártani a tésztába a bodzafejeket.
2. Vaníliás bodzakrém
Készítsünk főzés nélküli vaníliapudingot úgy, hogy az előírt mennyiségű cukrot tömény bodzaszörppel helyettesítsük. A krémhez annyival kevesebb tejet adjunk, amennyi a szörpöt öntöttünk bele. Fokozhatjuk az íz hatást, ha gyümölccsel párosítjuk a bodzás pohárkrémet. Igazán stílusos megoldás az idény gyümölcseiből szemezgetni. Epervelő, eperlekvár, rebarbara tökéletes választás!
3. Bodzavirágos eperjoghurt
Friss epret turmixolj össze natúr joghurttal, cukor helyett pár csepp bodzaszörpöt adj hozzá. Frissen szedett bodzavirággal díszítheted. Ez a kombináció fagyinak is tökéletes! Töltsd a bodzás-epres keveréket jégkrémformákba, fagyaszd le, kivételesen finom jeges desszertet kapsz!