1. A ZSÍRTÓL LESZÜNK KÖVÉREK
Nos, ez attól függ, hogy milyen zsírokról van szó. A chipsek, vastag krémes sütik, az olajban sült ételek valóban növelhetik a koleszterinszintet. De vannak jó zsírok is. Az olajos magvakban, a dióban, avokádóban, a halakban található zsírok védik a szívet, segítenek és támogatják egészségünk megtartását, és ha mértékkel fogyasztjuk őket, nem hízunk tőlük.
2. A NASSOLÁSTÓL LESZÜNK KÖVÉREK
Ha többször eszünk keveset, sokkal jobban kordában tudjuk tartani az étvágyunkat. A jól megválasztott nassok, mint például a joghurt, a diófélék, a zöldségek, a gyümölcsök egész napra biztosítják a szervezet energiaellátását.
3. MINDIG SZÁMOLNI KELL A KALÓRIÁKAT, KÜLÖNBEN KÖVÉREK LESZÜNK
Nem minden kalória egyforma, ez egyértelmű. A bevitt kalóriák minősége, a szervezetre gyakorolt hatása a döntő. A dióféléknek nagyon magas a kalóriatartalmuk, mégis összehasonlíthatatlanul hasznosabbak, mint a csokitorta kalóriái. Az édességek, a sült krumpli nem tartalmaznak igazán hasznos tápanyagokat, ezért nevezzük ezeket üres kalóriának. Nem kell persze örökre lemondani róluk, ritkán, mértékkel élvezhetjük ezeket az ízeket is.
4. A SZÉNHIDRÁTOKTÓL KÖVÉREK LESZÜNK
A zöldségben is van szénhidrát, oké? A közvélemény a szénhidrátokat gyakran a cukrokkal, a kenyérfélékkel és a tésztával azonosítja. Ezeknek a túlzott mértékű fogyasztása valóban vezethet súlygyarapodáshoz, és fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. De nincsen olyan kutatás, amely arra utal, hogy az egészséges szénhidrátok, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek, illetve a hüvelyesek negatívan befolyásolják az egészségünket vagy a súlyunkat. Épp ellenkezőleg, számos tanulmány szerint a hasznos szénhidrátokban gazdag étrend, a növényi alapú élelmiszerek fogyasztásával jobb általános egészségi állapotot érhetünk el.
5. A HÉTVÉGI BULIZÁSTÓL KÖVÉREK LESZÜNK
Bizony, ez részben igaz. Sokan hét közben erősen kontrollálják, hogy mit esznek, azért, hogy hétvégén végre a lovak közé dobhassák a gyeplőt. A szakértők szerint óvatosan kell bánni a hétvégi lakomázással. Mert ha a mozgást is ellustálkodjuk, és alkoholból is több gurul le, akkor a hét közben leadott fél-egy kiló azonnal visszajön. A hétvégi étkezésre mindig legyen tervünk. Ha szombat este baráti vacsora van, akkor vasárnap mozogjunk többet, és kompenzáljuk könnyű ételekkel az előző esti elhajlást.
6. CSAK FEHÉRJÉT EGYÜNK, KÜLÖNBEN KÖVÉREK LESZÜNK
A szervezetünknek fehérjékre is, zsírokra is és szénhidrátokra is szüksége van az egészséges fogyás érdekében, ez ma a tudományos álláspont. Ha szinte kizárólag csak fehérjét fogyasztunk, mint az Atkins- vagy a Dukan-diétában, akkor megfosztjuk szervezetünket az értékes rostoktól és antioxidánsoktól. Ez székrekedést, vitaminhiányt, korai öregedést is okozhat.
7. A TILTÓLISTA NÉLKÜL KÖVÉREK LESZÜNK
Egyáltalán nem biztos, hogy csak a mindent vagy semmit üzemmódban érdemes gondolkodni. A középút mindig nagyobb élvezet és hosszabb kitartással kecsegtet. El kell ismernünk, hogy nem lehet pizza, sült krumpli és csokoládétorta egyszerre, mindennap. De a gondos tervezés lehetővé teszi, hogy alkalomadtán élvezzük ezeket az ételeket is. Ha időnként, tudatos döntéssel megengedünk magunknak egy-két szelet pizzát ebédre vagy egy desszertet, az még nem rombol le mindent.
8. HA JÓL BEREGGELIZÜNK, KÖVÉREK LESZÜNK
Minden kutatás azt mutatja, hogy könnyebben és sikeresebben fogytak azok, akik rendszeresen és egészségesen reggeliztek. Különösen jól támogatja a diétát egy magas fehérjetartalmú reggeli, például egy rántotta. Ha kimarad a reggeli étkezés, az túlevésre hajlamosít mind az ebéd, mind a vacsora során.