A túlevés nagyon ravasz jelenség, gyakran észre sem vesszük, hogy rendszeresen gyakoroljuk. Értetlenkedve állunk a mérleg előtt, vajon hol lehet a hiba. Nem feltétlenül egy egész tortát kell befalni ahhoz, hogy túllépjük a szervezetünk számára szükséges optimális mennyiséget.

A túlevéshez vezető út! Így számoljon le vele!

A túlevést gyakran az okozza, hogy nem vagyunk tisztában alapvető ismeretekkel a cukrokról, zsírokról, édesítőkről. Meg azzal sem vagyunk egészen tisztában, hogy miből mennyit kellene ennünk. Sokan gondolják azt, hogy ha salátát ettek ebédre, akkor semmi gond a sütivel, mert a kettő együtt pont annyi kalória, mintha egy rendes főételt ettek volna. ez sajnos nem így van. De ha tudjuk is ezt, akkor is érhet bennünket meglepetés. Tegyük tisztába, hogy a mennyiség eltúlzása mellett mi is vezethet még túlevéshez.

A mesterséges édesítőszerek

A mesterséges édesítőszerek által kiváltott édes íz könnyen becsaphatja a természetes érzékelésünket. Igaz, hogy energiaszegények ezek a porok, tabletták, de 200-szor, sőt olyan is van, amelyik 7000-szer édesebb a cukornál. Ez pedig gyengíti a szervezet azon képességét, hogy reálisan értékelje az éhséget, a sóvárgást, mi magunk pedig az elfogyasztott mennyiségeket. A mesterséges édesítők növelik az édes íz iránti vágyódást és az étvágyat, mondják a kutatók. Azaz, ha sokat fogyasztunk ezekből, a testünk idővel egyre nehezebben tudja értelmezni, mikor kell abbahagyni az evést.

Szigorú diéták

Mi más lenne a megoldás, ha nem ez? Egy szigorú diéta egészen biztosan megakadályozza, hogy többet együnk a kelleténél. elméletben mindenképpen. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a többség belebukik a túl nagy megvonással járó diétákba. Hogy miért? A rendkívül alacsony kalóriatartalmú étrend beindítja mind a biológiai, mind a pszichológiai éhséget és sóvárgást, mondják a szakértők. Aztán eljön az a pillanat, amikor robban a helyzet, a kimerítő éhezést falásrohammal zárjuk le, minden mértéket elveszítve.

Mit mire cserélünk?

A diétázók többsége nem veszi észre, hogy a jóllakottság nem csak azt jelenti, hogy tele a hasam valamivel. A jóllakottság, a gasztronómiai élmény az ízekből, a textúrákból, a tálalásból áll össze. Ha valaki egy ropogós chipsre vágyik, és helyette – okosan – az almát választja, az jó döntés. Csakhogy nem elégül ki a ropogtatás iránti igénye, így az alma után keres gyorsan valamit, mondjuk egy kis müzlit. Vagy éppen sokat. Máris beindul a falás. Nem azt mondjuk, hogy jobb, ha megeszi a chipset, hanem azt mondjuk, hogyha hiányzik a sós ropogtatnivaló, akkor erre keressünk alternatívát. Ne győzzük meg magunkat, hogy jó lesz az alma is, hanem készítsünk zeller-, édesburgonya- vagy cukkinichipset.

A hormonok megtréfálnak

Ha a hormonrendszerünk működése elhagyja az egészséges tartományt, az rögtön megmutatkozik abban is, hogy furcsa táplálkozási szokásokat veszünk fel. Vagy a nagyon zsíros ételeket favorizáljuk, vagy állandóan édességeket ennénk. Ha orvosi felügyelettel visszaáll a rend, sokkal könnyebb lesz a normál mennyiségre is visszaállni.

Álmatlanság

A Mayo klinika egyik tanulmánya arról számol be, hogy akik 80 perccel kevesebbet aludtak az optimálisnál, átlagosan 548 extra kalóriát vittek be a következő napon. Lehet, hogy azért, mert a kevés alvás csökkenti a leptin hormon szintjét, amely alapvető fontosságú az éhségérzet felismerésében.

Intenzív edzés

Sokan esnek abba a csapdába, hogy mozgás után bűntudat nélkül esznek mindent. óriási tévedés, és meg is lesz a következménye. Az edzés után hamar jelentkezik az éhség, és ha ezt magas szénhidráttartalmú étellel, mondjuk egy nagy adag fagyival csillapítjuk, akkor egy dekát sem fogunk fogyni. szakértők szerint a legtöbb túlsúlyos ember túlbecsüli, hogy mennyi kalóriát éget el mozgás közben, és alulbecsüli, hogy mennyit fogyaszt. Egyes kutatások szerint a futópadok sem mutatják mindig a pontos értékeket, átlagosan 13 százalékkal becsülik túl a ledolgozott energiát, míg az elliptikus gépek akár 42 százalékkal is.

7 tipp kalória- és porciókontrollra

Címlap

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink