1. mítosz: este 6 után nem szabad enni
A legideálisabb, ha lefekvés előtt 3-4 órával korábbra időzítjük az utolsó étkezést. A könnyen emészthető vacsora nem hizlal, sőt serkenti az anyagcserét.
2. mítosz: a napi ötszöri kis étkezés serkenti az anyagcserét
Átmenetileg. Ha azonban hosszú időn keresztül szinte folyamatosan kapja a szervezet a táplálékot, akkor kimerül az állandó emésztésben. A test egyszerűen túlhajszolt lesz, hiszen állandóan valamit fel kell dolgoznia. Sőt egy idő után nem is lesz képes mindent rendesen megemészteni.
3. mítosz: a szénhidrát a főellenség
Nem feltétlenül. Az idegrendszernek, de az egész szervezetnek is szüksége van szénhidrátra, hiszen anélkül egyszerűen működésképtelen. Nem csak a test fárad el, de az idegrendszer is. Akár koncentrációs zavarok, szédülés, émelygés is jelentkezhet. A teljes kiőrlésű lisztből készült gabonafélék és tésztafélék, a quinoa, a bulgur bőven beleférnek az egészséges étrendbe. Azonban a feldolgozott élelmiszerek, mint például a fehér cukor, már valóban ellenségnek tekinthetők.
4. mítosz: minél kevesebb a kalória, annál gyorsabban olvadnak le a kilók
Szigorú fogyókúra idején valóban. Ám vigyázat! A szervezet könnyedén hozzászokik a minimális kalóriabevitelhez. De mivel később ez lesz a normális, egy idő után megáll a fogyás. Sőt, akárcsak egy pici pluszkalória is hízáshoz fog vezetni. Válassza inkább a rostban és fehérjében gazdag étrendet, sportoljon rendszeresen, és akkor nem lesz gondja a súlyára.
5. mítosz: a diétás ételek segítik a fogyást
Mert mi is a diétás étel? A diétás kóla? Minden, ami csökkentett szénhidráttartalmú? Minden, ami nem tartalmaz cukrot? Sajnos hiába vannak a fellengzős elnevezések, az ilyen élelmiszerek többnyire tele vannak tartósítószerrel, sóval és egyéb adalékanyagokkal, amelyek elsavasítják a szervezetet. Egy light élelmiszer pedig lehet zsírszegény, de nem biztos, hogy a cukortartalma is alacsony.
6. mítosz: zsírmentesen a legjobb
Zsírszegényen igen, zsírmentesen nem. A jó zsírok, mint például az olívaolaj, az avokádó vagy a magféleségek jótékonyan hatnak a szívre és az érrendszerre. Mértékletes fogyasztással nem kell a zsíroktól tartanunk.
7. mítosz: néha érdemes kihagyni egy-egy étkezést
Hiába hagyja ki a reggelit, ha emiatt a normál adag kétszeresét eszi meg majd ebédre. Hiába fekszik le vacsora nélkül, ha reggel viszont degeszre tömi a hasát. Éppen ezért nem érdemes kihagyni egyetlen főétkezést sem. Arra azonban érdemes ügyelni, hogy nagyjából mindig ugyanabban az időpontban kerüljön sor az étkezésekre, és 4-5 óránál több idő ne teljen el az étkezések között.
8. mítosz: a vízivás gyorsítja a fogyást
Az biztos, hogy a sok víz jót tesz a szervezetnek. Napi 2-3 liter folyadék azonban nem a fogyást, hanem elsősorban az emésztést segíti. A sok víz ugyanis hozzájárul a méregtelenítési, tisztulási folyamatokhoz. Fontos azonban, hogy a napi 2-3 liter folyadék ásványvízből, vízből és cukormentes gyógyteákból adódjon össze, nem pedig cukros, szénsavas üdítőkből.
9. mítosz: a zöldségeket jobb inni, mint enni.
Kétségtelen, hogy egy jól összeállított zöld turmix jót tesz az egészségnek, és bátran fogyasszunk zöldség- és gyümölcs smoothie-kat, turmixokat. De a zöldségek akkor a legegészségesebbek és leghasznosabbak, ha nyersen esszük őket. Így minden tápanyag és vitamin felszívódik.
10. mítosz: ha rendszeresen sportolunk, bármit ehetünk
Kétségtelen, hogy a sporttal kalóriákat égethetünk el. Ettől függetlenül a sport korántsem jogosít fel a mértéktelen evésre. A legjobb megtartani az egyensúlyt, mértékletesen enni, rendszeresen sportolni, így időnként megengedhetünk magunknak egy kis bűnözést is.