1. A reális cél kitűzése az életmódváltás első lépése
Mindegy, hogy fogyni szeretnél vagy leszokni a cigarettáról, esetleg a napi rutinod részévé tennéd a mozgást, a lényeg, hogy hagyj elég időt magadnak az életmódváltás és a céljai megvalósítására. Nem lehet egy-két hét alatt több kilótól megszabadulni, és bizony ennyi idő arra is kevés, hogy a mozgás igazán élvezetes tevékenységgé váljon. Azt sem árt tisztázni, hogy ezek a célok valóban az te céljaid-e, vagy esetleg a társadalom felől érkező nyomásnak engedelmeskedve fogalmazódott meg az óhaj, hogy valamit másként csinálj. Ha ugyanis az utóbbiról van szó, úgy ezeket a célokat nagy eséllyel nem érzed eléggé magadénak, és így gyorsan kifogy a motiváció.
2. Bevonják a családot is az életmódváltás egyes részeibe
Legalább egy közös családi étkezés a legtöbb családban megoldható, és ez bizonyítottan sokat segít annak a családtagnak, aki éppen az életmódváltás elején tart, és az étkezését készül megreformálni. Ideális esetben a főzés is lehet közös program, így könnyen megismertetheted a pároddal, a gyerekeiddel a friss, egészséges élelmiszereket. Szánj időt arra, hogy csomagolj másnapra ebédet, igény szerint tízórait a gyerekeknek is. Így biztos lehetsz abban, hogy mindenki vitamindús, friss, az igényeinek megfelelő ételhez jut.
3. Tudják, hogy az életmódváltás nem csak az edzőtermi mozgásról szól
Dicséretes az elhatározás, hogy minden héten legalább háromszor sportolni fogsz. Valószínűleg ezt tartani is tudod, ám ez nem elég. Ahhoz, hogy az életmódváltás igazán sikerese legyen, és sportos életet élj, a hétköznapi tevékenységeket sem árt megreformálni. Gyalogolj gyakrabban, ebédidőben mindig hagyd el az irodát, és sétálj a közeli parkban vagy akár csak a környező utcákban. Napi kb. 10 ezer lépés már szuper eredménynek számít! Használj ki minden lehetőséget a mozgásra, és tölts minél kevesebb időt a televízió és a számítógép előtt.
4. Odafigyelnek a rejtett kalóriákra
A nagy kalóriaszámolgatásban sokan hajlamosak elfeledkezni az italokban – gyümölcslevekben, tejben, tejes italokban, alkoholos italokban, üdítőkben – lévő pluszkalóriákról. A cukros üdítők a legártalmasabbak: elvileg szomjoltók, „nulla kalóriával”, ám a legtöbbjük tele van gyümölcscukorral. Mivel a szomjat ténylegesen nem oltják, egyik pohár követi a másikat, így rövid idő alatt viszonylag nagy kalóriamennyiséget lehet eltüntetni. Arról nem is beszélve, hogy a gyümölcscukorral együtt nem kevés színezéket, tartósítószert és egyéb kemikáliát is juttatunk a szervezetünkbe. A legjobb szomjoltó a sima víz, de jó választás a cukrozatlan limonádé vagy gyümölcstea is.
A különböző készételeknek, rágcsáknak, nassolnivalóknak is igen magas a kalóriatartalmuk. Hiába tűnik csak kis semmiségnek a munka vagy filmnézés közben elropogtatott édes vagy sós nass, mivel függőséget okoz és szinte lehetetlen időben abbahagyni, jelentős mennyiségű kalóriát visz be a szervezetébe az, aki rágcsál.
5. Nem esznek olyasmiket, amiket nem szeretnek
Jó tanács, és nem is nehéz betartani – gondolhatod. Pedig meglepően sok ember diétája, fogyókúrája bukik el azon, hogy olyan ételekkel próbálkozik, amelyeket egész egyszerűen nem szeret. Válaszd ki bátran azt a néhány zöldséget és gyümölcsöt, ami neked nem ízlik, és azzal ne számolj a diétádban. Hiába egészséges például a barna rizs brokkolival, ha nem szereted a rizst, és ki nem állhatod a brokkolit. Tökéletes helyettük a teljes kiőrlésű lisztből készült spagetti répával, paradicsommal.
+1 tipp:
Tedd fel magadnak a kérdést: „Vajon az elhatározásomhoz egy életen át tudnék ragaszkodni?” Ha a válasz nem, akkor más célokat kell kitűznöd. Az ideiglenes erőfeszítések ugyanis csak átmeneti eredményeket hoznak.
Ez is érdekelhet:
- Alakformálás felsőfokon – Készüljön a nyárra!
- 7+1 életmódtipp lustáknak, hogy ne legyen több kifogás
- Adele fogyása: Ezekkel a módszerekkel adott le több mint 40 kg-t az énekesnő