Sokan próbálják meg pótolni a tehéntejet főzéskor, vagy egy egyszerű kávézás alkalmával. Mindegy, hogy laktózmentesen táplálkozik az illető, vegán, vagy allergiás, szüksége van a legjobb megoldásra. Tápanyagtól függően, az alternatív tejek eltérő mennyiségű fehérjét és rostot tartalmaznak. Ha például a kalóriabevitelt szeretnénk csökkenteni a kávézáskor, akkor jó választás lehet a cukrozatlan mandulatej. Viszont már nem ez a legjobb választás, ha egy tál zabpehelyhez keresünk tejet reggelire. Fontos, hogy mindig megnézzük a címkét, mert ezek a tejpótlók rejtett, hozzáadott cukrot tartalmazhatnak, ami diéta esetén bizony visszaüthet.
Mit kell keresni az alternatív tejben?
- Adagonként legalább 7-8 g fehérje
- A lehető legkevesebb összetevő
- Keresse az „édesítőszer mentes”, valamint a „hozzáadott cukor nélküli” jelzőket
- Korlátozott telített zsírtartalom
- Kevesebb, mint 140 mg nátrium / csésze
- Kalciumban és D-vitaminban gazdag
Dietetikusok szerint a legjobb alternatív arra, hogy kiváltsuk a tehéntejet, a nem édesített szójatej, valamint a borsótej. Főleg, ha ezeket kalciummal és D-vitaminnal is dúsították. A vegán étrend követőinek érdemes olyan terméket választani, amely B12 vitamint, A-vitamint és omega3-at is tartalmaz. Ne az édes ízt keresse, hanem használjon különböző fűszereket a kávéja ízesítéséhez, például fahéjat.
Borsótej?!
2016-ban robbant be a borsótej, amely adagonként 8 gramm fehérjét és 50 százalékkal több kalciumot tartalmaz, mint a hagyományos tehéntej. Nincs benne cukor, viszont vannak benne omega-3 zsírsavak, D-vitamin és vas.
Mit készítsünk a különböző tejekből?
„Amikor először össze tudtam gombolni a kabátomat apró tűzijátékot éreztem a mellkasomban”