A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek

A tünetek teljes egészében megegyeznek, a különbség csupán annyi, hogy jóval korábban, akár évtizedekkel előbb jelentkeznek, amikor még nem lenne itt az ideje.

Milyen jelei vannak?

A korai menopauzát a perimenopauza előzi meg, amikor a petefészkek a szokásosnál kevesebb ösztrogén és progeszteron hormont termelnek.

– Ezután következik be a korai menopauza, amikor már 12 hónapja nincs menstruáció. A változások hatással vannak az egész testre: csökkenhet a nemi vágy, hőhullámok vagy éjszakai izzadások jelentkezhetnek, menstruációs zavartok léphetnek fel, jellemzőek a hangulatváltozások, például ingerlékenység, szorongás vagy depresszió, alvási problémák vagy álmatlanság és előfordulhat hüvelyszárazság, ami fájdalmat okozhat szexuális együttlét közben. Gyakori lehet a húgyúti fertőzés, száraz bőr, szem és szájszárazság, fejfájás, koncentrációs nehézségek, súlygyarapodás, hajhullás. Ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja, keresse fel nőgyógyászát, aki az alapos családi és kórtörténeti áttekintés után, kikérdezi páciensét a panaszairól, majd fizikai és kismedencei vizsgálatot végez. Ezt követi a vérvizsgálat, a hormonszintek ellenőrzésére céljából és a különféle állapotok kizárásárára, például pajzsmirigy-rendellenesség, illetve terhesség, melyek hasonló panaszokat okozhatnak. A korai menopauza jelentkezhet 40 éves korban, de akár korábban is, a harmincas éveikben – mondja dr. Lengyel Mária szülész-nőgyógyász szakorvos.

Miért történik?

A konkrét kiváltó okra csak nagyon ritkán derül fény, az azonban biztos, hogy számos egészségügyi állapot állhat a korai menopauza kialakulásának hátterében.

– Okozhatják bizonyos egészségügyi állapotok, például cukorbetegség, kromoszóma-rendellenességek, autoimmun betegségek – mint a reumatoid arthritis, Crohn-betegség vagy pajzsmirigy-betegség – krónikus fáradtság szindróma vagy HIV-fertőzés is. Lehet kemoterápia vagy sugárkezelés következménye is, mert ezek károsíthatják a petefészkeket, ami miatt leáll a nemi hormonok termelése. Örökletes, ezért fontos a családi kórtörténet ismerete. Kutatások szerint a dohányzás is komoly befolyásoló tényező. Műtéti beavatkozás esetén, például, ha a méhet eltávolították, de a petefészkeket nem, akkor az átlagosnál korábban jelentkezik a menopauza, mivel ez a hormonok hirtelen csökkenését okozza. Akkor is nagyobb rá az esély, ha az első menstruáció 11 éves kor előtt jelentkezett. Sokszor azonban minden látható ok nélkül következik be ez a folyamat, ráadásul az utóbbi években egyre gyakoribb. Az is elképzelhető, hogy csak azért növekednek az esetszámok, mert manapság egyre több figyelmet kap ez a jelenség, és ezért többen mernek beszélni róla, ráadásul sokat fejlődött az orvostudomány, vannak megfelelő szakorvosok, akikhez fordulhatnak a betegek. Bizonyos kutatások azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a modern életmód, a szennyezett ivóvizek és élelmiszerek egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre gyakoribb a korai menopauza, és ezt az is alátámasztja, hogy nem csak hazánkban, de világszerte egyre növekszik az érintettek száma – tájékoztat a doktornő.

Hogyan lehet kezelni?

A korai menopauza nem visszafordítható állapot, a tüneteket viszont eredményesen lehet enyhíteni.

– A kezelés egyik legfontosabb eleme az úgynevezett hormonpótló terápia, aminek célja, hogy a szervezetbe ismét megfelelő mennyiségű ösztrogén hormon kerüljön. Ehhez gyakran elegendő csak bizonyos hormontartalmú fogamzásgátló készítményeket szedni, de léteznek olyan gyógyszerek, melyek kifejezetten a korai menopauzás problémákat képesek kezelni. A hőhullámokra, hangulatingadozásokra, álmatlanságra ma már számos készítmény létezik, ennek kiválasztásához érdemes a kezelőorvos vagy a patikus segítségét kérni. Az étrend és az életmód megváltoztatása szintén csökkentheti a tüneteket. Javasolt minél több rostban gazdag gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, tofut, dióféléket és magokat enni. Az alacsony zsírtartalmú, növényi alapú étrend csökkentheti a hőhullámokat. Csökkenteni kell az alkohol, a koffein és a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket fogyasztását. Mindig tanácsos rétegesen öltözködni, könnyű, jól szellőző pamut hálóruhában aludni. A hüvelyi ösztrogén segít a hüvelyszárazság enyhítésében – tanácsolja a szakértő.

Szövődményei is lehetnek

Ezek általában az ösztrogénhiányból fakadnak.

– Megnövekedhet a csontritkulás és izomvesztés kialakulásának az esélye. A legsúlyosabb következménye a korai menopauzának a meddőség, hiszen akár a családalapítás előtt is jelentkezhet. Ez manapság nagy probléma, hiszen egyre inkább kitolódik a gyermekvállalás, így sokan csak a harmincas éveik végén szeretnének babát várni. Gyakori a súlygyarapodás, különösen a has területén. A hasi zsírfelesleg megemelheti a vércukorszintet és a vérnyomást, ezáltal megnövekszik a cukorbetegség és szívbetegség, stroke, kialakulásának kockázata. Növekedhet az olyan neurológiai betegségek kialakulásának esélye, mint például a demencia és a Parkinson-kór. A korai menopauza átvészelése a legtöbb nő számára óriási kihívást jelent, nem csak fizikailag, hanem lelkileg is, ezért érdemes pszichológus segítségét is kérni – javasolja a dokktornő.

A korai menopauza nem ugyanaz, mint a korai petefészek-elégtelenség. A primer petefészek-elégtelenség (POI) olyan állapot, amikor a menstruáció hirtelen és spontán leáll, de fennáll annak az esélye, hogy később visszatér. A POI-ban szenvedők továbbra is ovulálhatnak, menstruálhatnak vagy akár teherbe is eshetnek. Korai menopauza esetén viszont nincs ovuláció vagy menstruáció, és szinte esélytelen a teherbeesés.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Ajánlataink