A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek

A tünetek teljes egészében megegyeznek, a különbség csupán annyi, hogy jóval korábban, akár évtizedekkel előbb jelentkeznek, amikor még nem lenne itt az ideje.

Milyen jelei vannak?

A korai menopauzát a perimenopauza előzi meg, amikor a petefészkek a szokásosnál kevesebb ösztrogén és progeszteron hormont termelnek.

– Ezután következik be a korai menopauza, amikor már 12 hónapja nincs menstruáció. A változások hatással vannak az egész testre: csökkenhet a nemi vágy, hőhullámok vagy éjszakai izzadások jelentkezhetnek, menstruációs zavartok léphetnek fel, jellemzőek a hangulatváltozások, például ingerlékenység, szorongás vagy depresszió, alvási problémák vagy álmatlanság és előfordulhat hüvelyszárazság, ami fájdalmat okozhat szexuális együttlét közben. Gyakori lehet a húgyúti fertőzés, száraz bőr, szem és szájszárazság, fejfájás, koncentrációs nehézségek, súlygyarapodás, hajhullás. Ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja, keresse fel nőgyógyászát, aki az alapos családi és kórtörténeti áttekintés után, kikérdezi páciensét a panaszairól, majd fizikai és kismedencei vizsgálatot végez. Ezt követi a vérvizsgálat, a hormonszintek ellenőrzésére céljából és a különféle állapotok kizárásárára, például pajzsmirigy-rendellenesség, illetve terhesség, melyek hasonló panaszokat okozhatnak. A korai menopauza jelentkezhet 40 éves korban, de akár korábban is, a harmincas éveikben – mondja dr. Lengyel Mária szülész-nőgyógyász szakorvos.

Miért történik?

A konkrét kiváltó okra csak nagyon ritkán derül fény, az azonban biztos, hogy számos egészségügyi állapot állhat a korai menopauza kialakulásának hátterében.

– Okozhatják bizonyos egészségügyi állapotok, például cukorbetegség, kromoszóma-rendellenességek, autoimmun betegségek – mint a reumatoid arthritis, Crohn-betegség vagy pajzsmirigy-betegség – krónikus fáradtság szindróma vagy HIV-fertőzés is. Lehet kemoterápia vagy sugárkezelés következménye is, mert ezek károsíthatják a petefészkeket, ami miatt leáll a nemi hormonok termelése. Örökletes, ezért fontos a családi kórtörténet ismerete. Kutatások szerint a dohányzás is komoly befolyásoló tényező. Műtéti beavatkozás esetén, például, ha a méhet eltávolították, de a petefészkeket nem, akkor az átlagosnál korábban jelentkezik a menopauza, mivel ez a hormonok hirtelen csökkenését okozza. Akkor is nagyobb rá az esély, ha az első menstruáció 11 éves kor előtt jelentkezett. Sokszor azonban minden látható ok nélkül következik be ez a folyamat, ráadásul az utóbbi években egyre gyakoribb. Az is elképzelhető, hogy csak azért növekednek az esetszámok, mert manapság egyre több figyelmet kap ez a jelenség, és ezért többen mernek beszélni róla, ráadásul sokat fejlődött az orvostudomány, vannak megfelelő szakorvosok, akikhez fordulhatnak a betegek. Bizonyos kutatások azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a modern életmód, a szennyezett ivóvizek és élelmiszerek egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre gyakoribb a korai menopauza, és ezt az is alátámasztja, hogy nem csak hazánkban, de világszerte egyre növekszik az érintettek száma – tájékoztat a doktornő.

Hogyan lehet kezelni?

A korai menopauza nem visszafordítható állapot, a tüneteket viszont eredményesen lehet enyhíteni.

– A kezelés egyik legfontosabb eleme az úgynevezett hormonpótló terápia, aminek célja, hogy a szervezetbe ismét megfelelő mennyiségű ösztrogén hormon kerüljön. Ehhez gyakran elegendő csak bizonyos hormontartalmú fogamzásgátló készítményeket szedni, de léteznek olyan gyógyszerek, melyek kifejezetten a korai menopauzás problémákat képesek kezelni. A hőhullámokra, hangulatingadozásokra, álmatlanságra ma már számos készítmény létezik, ennek kiválasztásához érdemes a kezelőorvos vagy a patikus segítségét kérni. Az étrend és az életmód megváltoztatása szintén csökkentheti a tüneteket. Javasolt minél több rostban gazdag gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, tofut, dióféléket és magokat enni. Az alacsony zsírtartalmú, növényi alapú étrend csökkentheti a hőhullámokat. Csökkenteni kell az alkohol, a koffein és a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket fogyasztását. Mindig tanácsos rétegesen öltözködni, könnyű, jól szellőző pamut hálóruhában aludni. A hüvelyi ösztrogén segít a hüvelyszárazság enyhítésében – tanácsolja a szakértő.

Szövődményei is lehetnek

Ezek általában az ösztrogénhiányból fakadnak.

– Megnövekedhet a csontritkulás és izomvesztés kialakulásának az esélye. A legsúlyosabb következménye a korai menopauzának a meddőség, hiszen akár a családalapítás előtt is jelentkezhet. Ez manapság nagy probléma, hiszen egyre inkább kitolódik a gyermekvállalás, így sokan csak a harmincas éveik végén szeretnének babát várni. Gyakori a súlygyarapodás, különösen a has területén. A hasi zsírfelesleg megemelheti a vércukorszintet és a vérnyomást, ezáltal megnövekszik a cukorbetegség és szívbetegség, stroke, kialakulásának kockázata. Növekedhet az olyan neurológiai betegségek kialakulásának esélye, mint például a demencia és a Parkinson-kór. A korai menopauza átvészelése a legtöbb nő számára óriási kihívást jelent, nem csak fizikailag, hanem lelkileg is, ezért érdemes pszichológus segítségét is kérni – javasolja a dokktornő.

A korai menopauza nem ugyanaz, mint a korai petefészek-elégtelenség. A primer petefészek-elégtelenség (POI) olyan állapot, amikor a menstruáció hirtelen és spontán leáll, de fennáll annak az esélye, hogy később visszatér. A POI-ban szenvedők továbbra is ovulálhatnak, menstruálhatnak vagy akár teherbe is eshetnek. Korai menopauza esetén viszont nincs ovuláció vagy menstruáció, és szinte esélytelen a teherbeesés.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.
Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!

Ajánlataink