Magnézium
A szervezet szinte minden funkciójára hatással van, ezért feltétlenül szükséges elegendő mennyiséget fogyasztanunk belőle. Különösen igaz ez akkor, ha valaki dohányzik, rendszeresen fogyaszt alkoholt, helytelenül táplálkozik, stresszes életmódot folytat. Szintén növeli a magnéziumszükségletet a terhesség, a szoptatás és a változó kor.
Hiánytünetek:
Elsődleges jel szokott lenni az éjszakai lábgörcs, amelyet fáradékonyság, feszültség és a koncentrációs zavar követ. Súlyos hiánytünetnek számít a hányás, hányinger, étvágytalanság, valamint a magas vérnyomás is. A magnézium normalizálja a keringést, enyhíti az izmok feszültségét, pozitívan befolyásolja az idegrendszer működését, serkenti az anyagcserét és óvja a csontok egészségét.
Pótolja!
Kielégítheti szervezete magnéziuméhségét, ha rendszeresen fogyaszt teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, zöld színű zöldségeket, tengeri halakat, valamint dióféléket.
Szelén
Egészséges emberek esetében viszonylag ritka a szelénhiányos állapot. A szelén mennyisége befolyással van a haj és a fejbőr állapotára, ugyanis a szelén hiánya okozhat erőteljes korpásodást. Ezenkívül a szelén hiánya csökkenti az immunrendszer ellenálló képességét, valamint növeli a rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát.
Hiánytünetek:
A szelénhiánynak nagyon komoly tünetei lehetnek. Olyan esetekben kell erre gyanakodni, ha krónikus izomgyengeséget tapasztalunk, erősen korpásodik a hajunk, magas a koleszterinszintünk, nagyon legyengül az immunrendszerünk, alulműködik a pajzsmirigyünk. Ilyen esetekben orvoshoz kell fordulni!
Pótolja!
Naponta 50–200 mikrogramm szelénre van szükségünk, ennél több már káros is lehet az egészségre. Ekkora mennyiséget pótolhat egy maroknyi mogyoróból vagy egy tonhalkonzervből is.
Vas
A vashiány világszerte a leggyakoribb hiányállapot, amely a rossz táplálkozási szokásokból ered és nagyobbrészt a nőket érinti. Különösen veszélyes a vashiány a terhes nőknél, kisgyermekeknél, serdülőknél, hiszen a növekedési életszakaszokban a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű vasat használ fel. Nők esetében veszélyes időszak lehet még a menstruáció ideje. Amennyiben egy nő elégséges vastartalékkal rendelkezik, a menstruáció során elszenvedett vérveszteségnek nincs jelentősége, ám ha eleve vashiányos a szervezete, akkor a menzesz ronthat az állapotán.
Hiánytünetek:
A vashiány lassan alakul ki, így a tünetek is fokozatosan jelentkeznek. Elsődleges ismertetőjele a sápadtság, különösen az ajkak környékén. További tünet a gyengeség, fáradtság, fejfájás, szédülés, étvágytalanság, hajhullás.
Pótolja!
Fontos tudni, hogy a vas pótlásához elengedhetetlen a nagyarányú C-vitaminfogyasztás, a C-vitamin ugyanis segíti a vas felszívódását. A vasat pótolni lehet zöld zöldségekkel, ilyen a mángold, a paraj, a sóska, a brokkoli, a kapor, a petrezselyem. Szintén sok vasat tartalmaznak a vörös húsok, a belsőségek és a tojás. Az olajos magvak közül a dió, a mogyoró és a mandula tartalmaz vasat, míg a gyümölcsök közül a málnának, birsalmának, fekete és piros ribizlinek, illetve a cseresznyének magas a vastartalma.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Bogyós gyümölcsök: Az egészségünk apró őrei + Top 3 sütemény
- Állandóan fáradt, és nem tudja, miért? Talán ez az oka!