Azt gondolja, hogy egészségesen étkezik? Könnyen lehet, hogy így van, de előfordulhat, hogy néhány fontos vitaminból, ásványi anyagból a szükségesnél kevesebbet visz be. Íme, azok a tápanyagok, amelyek sok esetben hiányoznak vagy csak minimálisan fordulnak elő a diétás étrendben, emiatt pedig hiánybetegségek léphetnek fel.

Mi hiányozhat a diétás étrendjéből?

Magnézium

A szervezet szinte minden funkciójára hatással van, ezért feltétlenül szükséges elegendő mennyiséget fogyasztanunk belőle. Különösen igaz ez akkor, ha valaki dohányzik, rendszeresen fogyaszt alkoholt, helytelenül táplálkozik, stresszes életmódot folytat. Szintén növeli a magnéziumszükségletet a terhesség, a szoptatás és a változó kor.

 

Hiánytünetek:

Elsődleges jel szokott lenni az éjszakai lábgörcs, amelyet fáradékonyság, feszültség és a koncentrációs zavar követ. Súlyos hiánytünetnek számít a hányás, hányinger, étvágytalanság, valamint a magas vérnyomás is. A magnézium normalizálja a keringést, enyhíti az izmok feszültségét, pozitívan befolyásolja az idegrendszer működését, serkenti az anyagcserét és óvja a csontok egészségét.

Pótolja!
Kielégítheti szervezete magnéziuméhségét, ha rendszeresen fogyaszt teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, zöld színű zöldségeket, tengeri halakat, valamint dióféléket.

Szelén

Egészséges emberek esetében viszonylag ritka a szelénhiányos állapot. A szelén mennyisége befolyással van a haj és a fejbőr állapotára, ugyanis a szelén hiánya okozhat erőteljes korpásodást. Ezenkívül a szelén hiánya csökkenti az immunrendszer ellenálló képességét, valamint növeli a rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát.

Hiánytünetek:

A szelénhiánynak nagyon komoly tünetei lehetnek. Olyan esetekben kell erre gyanakodni, ha krónikus izomgyengeséget tapasztalunk, erősen korpásodik a hajunk, magas a koleszterinszintünk, nagyon legyengül az immunrendszerünk, alulműködik a pajzsmirigyünk. Ilyen esetekben orvoshoz kell fordulni!

Pótolja!
Naponta 50–200 mikrogramm szelénre van szükségünk, ennél több már káros is lehet az egészségre. Ekkora mennyiséget pótolhat egy maroknyi mogyoróból vagy egy tonhalkonzervből is.

Vas

A vashiány világszerte a leggyakoribb hiányállapot, amely a rossz táplálkozási szokásokból ered és nagyobbrészt a nőket érinti. Különösen veszélyes a vashiány a terhes nőknél, kisgyermekeknél, serdülőknél, hiszen a növekedési életszakaszokban a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű vasat használ fel. Nők esetében veszélyes időszak lehet még a menstruáció ideje. Amennyiben egy nő elégséges vastartalékkal rendelkezik, a menstruáció során elszenvedett vérveszteségnek nincs jelentősége, ám ha eleve vashiányos a szervezete, akkor a menzesz ronthat az állapotán.

Hiánytünetek:

A vashiány lassan alakul ki, így a tünetek is fokozatosan jelentkeznek. Elsődleges ismertetőjele a sápadtság, különösen az ajkak környékén. További tünet a gyengeség, fáradtság, fejfájás, szédülés, étvágytalanság, hajhullás.

Pótolja!
Fontos tudni, hogy a vas pótlásához elengedhetetlen a nagyarányú C-vitaminfogyasztás, a C-vitamin ugyanis segíti a vas felszívódását. A vasat pótolni lehet zöld zöldségekkel, ilyen a mángold, a paraj, a sóska, a brokkoli, a kapor, a petrezselyem. Szintén sok vasat tartalmaznak a vörös húsok, a belsőségek és a tojás. Az olajos magvak közül a dió, a mogyoró és a mandula tartalmaz vasat, míg a gyümölcsök közül a málnának, birsalmának, fekete és piros ribizlinek, illetve a cseresznyének magas a vastartalma.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink