1. SOHA NE HAGYJA KI A REGGELIT!
Az egyik legősibb, legtipikusabb és legtöbbet hangoztatott aranyszabály. Mégsem unjuk. Sőt! rendületlenül biztatunk mindenkit a reggeli étkezésre. Nemcsak azért, mert pár finom falattal jobban indul a nap, hanem, mert egy kiegyensúlyozott reggeli beindítja az anyagcserét, segít elkerülni az ebéd előtti vagy alatti túlevést, és általánosságban csökkenti a napközben bevitt összkalóriák mennyiségét. Reggelire fel!
2. NEM HABZSOL, MAJSZOL!
Azt is csak mértékkel. Amikor leül ebédelni vagy vacsorázni, ne lapátolja be ész nélkül az ételt. Eleve szánjon az étkezésekre alkalmanként minimum 20 percet. Minden harmadik falat után tegye le az evőeszközt, igyon egy korty vizet, vegyen pár mély lélegzetet, és csak ezután folytassa az evést. Észre fogja venni, hogy egy idő után nem is bír majd megenni mindent a tányérjáról, hiszen az agya időben megkapja a „jóllaktam” üzenetet. Ha azonban kapkod és fal, akkor számoljon az evés utáni, túlevés okozta álmossággal, fáradtsággal, nyomott hangulattal. A köznyelv mostanában kajakómaként emlegeti a jelenséget.
3. ÉGESSE A ZSÍRT!
Eddzen legalább 30 percet alkalmanként! Ennyi időre szüksége van a szervezetnek, hogy a zsírégetés kellően hatékony legyen! Fusson, gyalogoljon, kerékpározzon, táncoljon és minderre szánjon legalább fél órát. Ha ezt hetente legalább háromszor megteszi, az eredmény pár hét alatt látványos lesz!
4. NE FÉLJEN A SÚLYZÓKTÓL!
Sok nő a kardioedzéseket helyezi előtérbe, mert a zsírégető jellegű edzésektől várja a fogyást. A kardiosportok valóban felpörgetik az anyagcserét és sokat lendítenek a zsírégetés hatékonyságán, de a szálkás, formás test eléréséhez bizony szükség lesz súlyzókra is. A kis súlyok, vagyis a 0,5–1,5 kg-os súlyzókkal való alakformálás feszes, szálkás izomzatot biztosít. Ráadásul ne feledje az örök igazságot: több izom több zsírt éget el. Minél nagyobb ugyanis az izomtömeg, annál nagyobb mennyiségű energiát emészt fel.
5. ÉJSZAKA NINCS NASS!
Utolsó étkezését időzítse a lefekvésnél 3 órával korábbra. Vagyis, teljen el legalább 3 óra az utolsó étkezése és az alvás között. Alvás közben ugyanis az emésztés, az anyagcsere lelassul. Ha még farkaséhes lenne elalvás előtt, egyen meg pár szem mogyorót, mandulát, de legjobb, ha megiszik egy csésze gyógyteát. A meleg folyadék kellemesen eltelít, és csillapítja az éhségérzetet.
6. TEGYE FEL A KÉRDÉST: BIZTOSAN ÉHES VAGYOK?
Mielőtt nassolni kezdene, tegye fel magának a kérdést: valóban éhes vagyok? Sokszor ugyanis azért is eszünk, mert szomjasak vagyunk vagy unatkozunk. Ezzel a két szükséglettel gyakorta azonosítjuk az éhséget. Ezért evés előtt nem árt ezt a két tényezőt kizárni. Igyon meg egy nagy pohár vizet, gondolja végig, éppen mit és miért csinál, és csak akkor nyúljon az ételhez, ha a gyomra valóban az éhségtől kordult meg.
7. FŐZZÖN MAGÁRA!
Nincs jobb a házikosztnál, és nem csak az íze miatt. Ha otthon főzünk, akkor biztosak lehetünk a minőségben, a mennyiségben és az alapanyagban. Ha maga készíti az ételeit, akkor megválogathatja az alapanyagokat, összetevőket, maga határozhat az ételek feldolgozásáról. Sőt, így teljesen pontosan határozhatja meg egy étel kalóriatartalmát is. Szánjon némi időt a főzésre, ne sajnálja azt a napi maximum fél órát az egészségére!