Kezdetekben
A testépítők használják leghosszabb ideje ezeket az étkezést helyettesítő porokat, amelyeket tejjel vagy vízzel kell turmixolni. Vannak kifejezetten magas fehérjetartalmúak, vannak, amelyeket zsírégetőnek tartanak, de azért az kérdéses, hogy ez utóbbi megállja-e a helyét egy vizsgálatban. Egy másik csoport pedig az étkezést helyettesítő turmixok. Fontos tudni, hogy mindegyik típusnak más az összetétele. A használatot tekintve a módszer mindig ugyanaz volt, egy-két étkezést kellett kiváltani ezekkel a helyettesítőkkel. Többnyire alapízekben, vanília, csoki, eper forgalmazták ezeket régebben, aztán idővel feltűntek olyan ízek is, mint a kávé, a fahéj, a pisztácia. Leginkább tejjel javasolják fogyasztani a turmixokat, de laktózérzékenyek vagy a kalóriákkal még inkább spórolók vízzel is készíthetik.
Színesedett a piac
Mivel nagy volt az érdeklődés a termékekre, gyártók tömege repült rá a termékfejlesztésre. Mindenki kialakította a maga ideológiáját, és egyre több ételhelyettesítő került piacra. Szerencsére hazánkban ez ellenőrzött körülmények között történik. Aki az üzletek polcain szeretné látni a termékét, annak be kell adnia jóváhagyásra a hatóságokhoz, az OÉTI bevizsgálja, megfelel-e a tartalom a címkének és a hazai előírásoknak. Ezután kap a termék egy engedélyszámot, így kerülhet kereskedelmi forgalomba. A tejes turmixok mellett megjelentek a levesporok is, illetve az étel jellegű, főzelékre emlékeztetők is, így már nemcsak desszert jellegű készítmények vannak forgalomban.
Mik az előnyei?
Elsősorban a kényelem és a gyorsaság. A porból két perc alatt fogyasztható „étel” lesz, amit könnyen magunkkal vihetünk bárhova. Sokszor adnak hozzá jópofa shakert, poharat, mindent, csak vegyük, vigyük. Később már a gyártók arra is gondoltak, hogy ne is kelljen vacakolni a keveréssel, előre bekevert adagokat is vásárolhattunk, többnyire borsos áron. Minden adagban a saját módszer alapján kikalkulálták az optimálisnak gondolt összetételt, így a fogyókúrázóknak már ezzel sem kell bajlódniuk. Tehát kényelmes, és könnyen nyomon követhetjük, mennyi kalóriát fogyasztottunk el.
Mi a baj velük?
Egyrészt nyilván egy természetes élelmiszer jobb választás, mint egy zacskóba ömlesztett por. Ám, mivel könnyen felszívódik a szervezetben, jó választás lehet azok számára, akik emésztési problémákkal küszködnek. De az érme másik oldala, hogy mivel könnyen felszívódik, a szervezet sokkal kevesebb energiát használ el a feldolgozására, így kevesebb kalóriát éget el az emésztés során. Arra vonatkozóan nincsenek kutatások, hogy mennyire biztonságos a porok hosszú távú használata. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy a magas fehérjetartalmú táplálkozás hosszú távon károsíthatja a májat és a vesét, de ezt a paleo táplálkozással kapcsolatosan is rebesgetik. Aztán az is kiderült, hogy szépen lehet fogyni a turmixokkal, de amikor abbahagyják a fogyókúrázók a porok fogyasztását, a leadott testsúly vissza is kúszik. A túl alacsonyan tartott kalóriabevitel mindig megbosszulja magát, ahogy a kampányszerű fogyókúráknak is jojózás a vége.
Használjuk vagy ne?
Ezek a termékek arra mindenképpen jók és használhatóak, hogy elindítsunk velük egy fogyókúrát. De a két végletnek egész biztosan nincsen értelme. Annak, ha csak turmixokon akarunk élni, illetve annak sem, ha konkrét tervek és célok nélkül iszogatjuk csak, mert fi nom. Általában azt javasolják, hogy napi kettő főétkezést vagy a vacsorát helyettesítsük. A másik hiba, amikor valaki proteinshakekkel akar boldogulni. Ezek nagyon jók edzés utánra, de az összetételükben nem felelnek meg a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveinek. Az ételhelyettesítőkben van szénhidrát, rostok és ásványi anyagok is.