A smoothie nem új és menő kifejezés a turmixra, mert a turmix alapvetően más, mindig tartalmaz tejterméket. A smoothie-t, ha túl sűrű lenne, vízzel vagy gyümölcslével szokták lágyítani, de lényegében pürés állagúnak kell maradnia. Legalábbis elméletileg, mert mára a határok kezdenek kicsit elmosódni (és az emberek többsége valószínűleg mindig turmixnak fogja hívni a smoothie-t is), bár folyamatosan fejlődik a smoothie receptúrája. Ilyen progresszió például a „smoothie bowl”, vagyis smoothie-tál. Ez azt jelenti, hogy nem pohárból fogyasztják, hanem egy tálba kerül a gyümölcs- és zöldségpüré, amit különböző ropogós finomságokkal dúsítanak, például zabbal, magokkal, granolával vagy pár kocka csokoládéval. Csakhogy ezekkel már vigyáznia kell annak, aki fogyókúrázik…
1. Jóból is megárt a sok
Ha túl sok mindennel próbálja felturbózni, és megpakolja proteinporral, magokkal, magvajakkal, „superfood” porokkal, avokádóval stb., akkor nagyon megemelheti a smoothie kalóriatartalmát. Különösen túl tud lőni a célon, ha pohárból átönti a smoothie-t egy tálba, és pürés ételként fogyasztja el, mert akkor még jön a tetejére díszítésként az oly népszerű kókuszchips, kakaóbabtöret, granola… Ne feledje: attól, hogy a smoothie szuperegészséges, még nem biztos, hogy kalóriaszegény is! A másik gyakori hiba, hogy túl sok gyümölcsöt használ, ami jót tesz ugyan a szervezetnek és sok vitamint is tartalmaz, ugyanakkor a cukortartalommal könnyen el lehet szállni (gondoljunk csak a banánra). Ennek elkerülése érdekében használjon zöldségeket is!
Az uborka, a cukkini, a spenót, a sóska, a madársaláta, a rukkola, a szárzeller, az avokádó, a cékla vagy a kínai kel mind jó választás. Az ajánlott arány általában 60:40 százalék a gyümölcsök javára.
2. ROSSZUL FELMÉRT ADAGOK
Remek napindító lehet egy gyümölcspüré itóka, de ha alulkalkulálja a reggel szükséges energiabevitelét, akkor már egy óra múlva korogni fog a gyomra. Ebben az esetben pedig elég valószínű, hogy nem húzza ki ebédig, és ennek könnyen túlevés lehet a vége. Szintén gyakori hiba, hogy valaki az edzés közben elégetett kalóriákat túlértékeli, és ezért az edzés utáni energiaraktár visszatöltését is túlzásba viszi. Próbálja átgondolni, miközben készíti az italát, hogy egyébként megenne-e most egy banánt, egy mangót, némi kelkáposztát, chia- és napraforgómagot, egy nagy kanál mogyoróvajat és egy doboz joghurtot. Amennyiben a válasz igen, akkor jó úton jár. Ha a válasz nem, gondolja át még egyszer az italhoz felhasznált mennyiségeket.
3. Természetes, bio, zsírszegény
A természetes és a bio komoly hívószó lett az utóbbi években az édesítőszerek piacán is. Népszerű cukorpótló a méz, az agavé- és juharszirup, valamint a kókuszcukor is, de ezek a termékek bizony bőven tartalmaznak kalóriát. Mindenképp számoljon ezzel a használatuk során!
Csalóka lehet a zsírszegény megjelölés is. Például egy zsírszegény joghurt, tej vagy fagylalt esetén ez azt jelenti, hogy valószínűleg „cserébe” több szénhidrátot tartalmaz. De érdemes figyelmesen tanulmányozni a tápértéktáblázatot a „gluténmentes” és az „organikus” jelölésű termékek esetén is.
4. Túl sok hozzáadott cukor
A különféle gyümölcslevek és az ízesített fehérjeporok gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot vagy nagy mennyiségű édesítőszert. A gyümölcsökben lévő fruktóz miatt a smoothie-ba nem javasolt bolti gyümölcsleveket önteni, mert ezekben gyakran sok a hozzáadott cukor!
5. Mindig ugyanaz, ugyanúgy…
Bár vannak, akiknél beválik, ha mindig ugyanazt eszik vagy isszák, az emberek többsége elveszíti a motivációját, ha mindig ugyanazt kell csinálnia. Ha azt tapasztalja, hogy már nemigen van kedve smoothie-t készíteni reggelente, akkor ideje, hogy változtasson, és új ízekkel kísérletezzen!
6. „Rágáshiány”
Kutatások bizonyították, hogy az agy kevésbé érzékeli az elfogyasztott mennyiséget folyékony állagban, főként, ha pohárból, italként formájában fogyasztjuk, szemben azzal, hogyha tálból, ülve, kanállal esszük. Tehát érdemes mindig átgondolnia a felhasznált mennyiségeket, amennyiben fel szeretné turbózni a smoothie-t, hogy táplálóbb legyen (persze nem túllőve a kalóriamennyiséget!), és érdemes áttérni a poharas verzióról a smoothie bowlra.
7. Túl kevés protein
A magas rosttartalmon felül, amit a zöldségek és gyümölcsök biztosítanak, szükség van fehérjére is, hogy a smoothie hosszabb távon laktató legyen. Azért, hogy a proteinhiányt elkerülje, adjon a smoothie-hoz ízesítetlen fehérjeport, natúr joghurtot, esetleg kevés, valamilyen magból készült vajat, amennyiben vizet vagy növényi tejet használ alapként.
Ez is érdekelheti:
- 10 tipp, hogy több zöldséget együnk!
- 3 követendő reggeli szabály
- Napindító zöldséges-gyümölcsös turmix