A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!

Kiemelten fontos különbséget tenni az egyszerű és az összetett szénhidrát között. Az egyszerű szénhidrátok kategóriájába tartozik a cukor, valamint azok az élelmiszerek, amelyek nagy mennyiségben tartalmazzák azt (például üdítők, gyümölcslevek, kész sütemények, kekszek, gabonapelyhek stb.). Ezzel szemben az összetett szénhidrátok a természetes forrásokból, például gyümölcsökből, zöldségekből és teljes kiőrlésű gabonákból származnak. Bár ezek is tartalmaznak cukrot, az természetes formában van jelen, nem pedig hozzáadottként. Ezek fogyasztását kizárólag egészségügyi okok miatt érdemes korlátozni, de általánosságban bátran lehetnek a kiegyensúlyozott étrend részei.

A túl alacsony szénhidrátbevitel következményei

Ha nem viszünk be elegendő szénhidrátot, az egyik legkomolyabb probléma a rosthiány lehet. Rost nélkül emésztési zavarok, puffadás és állandó éhségérzet alakulhat ki, hiszen a rost fő forrásai az összetett szénhidrátok. A rosthiány előtt azonban számos jel utalhat arra, hogy több szénhidrátra van szükségünk:

1. Gyakori fejfájás

A komplex szénhidrátok segítenek a vércukorszint egyensúlyban tartásában. Ha azonban ezek fogyasztása csökken, a vércukorszint leeshet, ami fejfájást okozhat. A napi gyümölcs- és zöldségbevitel növelésével javíthatunk ezen.

2. Állandó fázás

Ha a testünk hőmérsékletét nehezen tartja, és indokolatlanul fázunk, annak oka lehet az elégtelen szénhidrátbevitel. Az alacsony szénhidráttartalmú diéták csökkenthetik a pajzsmirigy működését, ami a belső hőháztartás zavarát idézheti elő.

3. Rossz lehelet

Ha a szénhidrátbevitel drasztikusan csökken, a szervezet zsírokat kezd el energiaforrásként használni. Ennek következményeként kellemetlen szájszag alakulhat ki, amit a vízfogyasztás növelésével és a szénhidrátok étrendbe való visszavezetésével lehet enyhíteni.

4. Emésztési gondok

A gabonafélék kihagyása miatt a rostbevitel is csökkenhet, ami székrekedést és puffadást okozhat. Egy felnőtt ember számára napi körülbelül 30 gramm rost fogyasztása javasolt.

5. Alacsony energiaszint

Mivel a szénhidrátok az elsődleges energiaforrásaink, hiányuk csökkenti az energiaszintet. Ez nemcsak az edzéseken, hanem a mindennapi tevékenységek során is érezhető.

6. Megrekedt fogyás

visszahízás, jojóeffektus, fogyás, szénhidrát

Fotó: Shutterstock

Az alacsony szénhidráttartalmú étrend kezdetben eredményes lehet, de hosszú távon hormonális változásokat okozhat, amelyek inkább a zsír raktározását segítik elő, mintsem a fogyást.

7. Állandó éhség

Ha a teltségérzetet biztosító szénhidrát hiányzik az étrendből, állandósulhat az éhségérzet. Ezt egészséges zsírok, gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával lehet enyhíteni.

8. Mentális köd

Az agy működéséhez is szükség van szénhidrátokra. Hiányuk koncentrációs nehézségeket, memóriagondokat és csökkent kognitív teljesítményt eredményezhet. Az étrend helyreállításával ezek a problémák megszüntethetők.

9. Rossz hangulat

Az elégtelen szénhidrátbevitel hatással lehet a szerotoninszintre, ami ingerlékenységet és rosszkedvet okozhat. A kiegyensúlyozott étrend összetett szénhidrátokkal is segíthet a jó közérzet visszanyerésében.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!

Ajánlataink