Bő olajban sült krumpli
A burgonya fontos energiaforrás, és önmagában, mértékkel fogyasztva nem hizlal, sőt sok C-vitamint, B-vitaminokat, vasat, magnéziumot, káliumot, foszfort tartalmaz. Ha azonban zsíros alapanyagokkal társítjá (lásd: bő olajban sült krumpli), jelentősen megnő a kalóriatartalma, és rendkívüli módon hizlaló étel lesz belőle; ráadásul sütés közben elveszíti vitamin- és ásványianyag-tartalmának nagy részét. Míg 100 gramm főtt burgonya, amelyet finom zöld fűszerekkel ízesítünk, mindössze 80 kalóriát tartalmaz, addig ugyanekkora mennyiségű sült krumpli már 270 kalória, 100 gramm burgonyachips pedig akár 500 kalória is lehet.
Zsíros sajtok
Számos sajtféle nagy mennyiségű, nehezen emészthető zsírt tartalmaz, rendszeres, nagy adagokban való fogyasztásuk egyenes út az elhízáshoz. A sovány sajtokat is érdemes mértékkel fogyasztani, ajánlott utánanézni az egyes fajták kalória- és zsírtartalmának. Táplálkozási szakértők szerint a leghizlalóbb étel a sajtos sült burgonya, és azt tanácsolják, ennek fogyasztását lehetőleg mindenki kerülje el!
Cukrozott aszalt gyümölcsök
Bár például szőlő gazdag antioxidánsokban, nagyobb mennyiségben fogyasztva magas gyümölcscukor-tartalma révén bizony hizlaló étel. Ez még inkább igaz kedvelt csemegénkre, az aszalt szőlőre, vagy más néven mazsolára. Ehhez ugyanis gyakran cukrot is adnak, hogy még édesebb legyen. Ugyanez igaz még számos bolti aszalt gyümölcsre! Mielőtt tehát megvásárolnánk az adott terméket, mindenképpen ellenőrizzük le a csomagoláson, hogy valóban a cukrozatlan verzió kerüljön a kosarunkba.
Alkohol
Az alkohol jobban hizlal, mint gondolnánk. Egyrészt tápértéke alacsony, kalóriatartalma pedig magas, különösen a cukros koktéloké vagy a söré. Ráadásul az alkoholnak étvágynövelő hatása is ismert. Cukortartalma miatt gyorsan megemeli a vércukorszintet, ami nagyobb inzulintermelést eredményez. Miután az inzulin az összes cukrot kivonta a vérből, a vércukorszint leesik, aminek következménye az újabb hirtelen éhségérzet. Ha mindez nem lenne elég, az alkohol a vizet is elvonja a szervezetből, ám sokan a szervezet jelzését tévesen értelmezik, és folyadékpótlás helyett enni kezdenek. A vízhiány ráadásul jelentősen lelassítja az anyagcserét.
Egyszerű szénhidrátok
Az egyszerű szénhidrátok, a cukrok, édesipari termékek, fehér lisztből készült kenyerek, péksütemények gyorsan juttatják energiához a szervezetet, hirtelen emelik meg a vércukorszintet, de hatásuk rövid ideig tart, az éhségérzet rövid időn belül újra jelentkezik – ez pedig túlevéshez vezethet. Így összességében több kalóriát viszünk be a szervezetbe, mint amire az egészséges működéséhez szüksége lenne. A megoldás az összetett szénhidrátok – például a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült tészták, pékáruk – megfelelő mértékű fogyasztása.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Alakbarát diétás pizza – ezeket a recepteket próbáld ki!
- A sült sárgarépa igai csemege a fogyókúrázóknak
- Karfiol, a fogyni vágyók kedvence: 3 alakkímélő recept