Minden évben késő ősztől kora tavaszig több százezer beteg fertőződik meg influenzavírussal. Azt gondolnánk, mindent tudunk erről a betegségről, ám úgy tűnik, hogy még mindig túl sok a tévhit az influenzáról. Összegyűjtöttük a leggyakrabban felvetődő kérdéseket.

5 kérdés az influenzáról

1. „Honnan tudom, hogy csak megfáztam, vagy influenzás vagyok?”

Mindkét betegséget vírusok okozzák, de nem ugyanazok. A megfázást több száz, gyorsan változó náthavírus okozza, az influenzát pedig az influenzavírusok, amelyeknek három nagy csoportja van: A, B és C típus. Az első kettő tehető felelőssé az évente ismétlődő járványokért. A tünetek alapján lehet megállapítani, hogy nátháról vagy influenzáról van-e szó. Mindkét betegségre jellemző az orrfolyás és az orrdugulás, de míg a nátha fő tünetei a hőemelkedés, torokfájás, tüsszögés, száraz köhögés és fejfájás, addig az influenza jellemző tünetei a fejfájás, hidegrázás, egész testre kiterjedő fájdalom, magas láz, fáradtság, gyengeség. Ahogy múlik a láz, úgy lesz az orrfolyás és a torokfájás egyre kínzóbb.

2. „Kell szednem antibiotikumot?”

Nem. Az antibiotikum csak bakteriális fertőzések ellen hatásos, a vírusokra nincs hatással. Két vírusellenes készítmény, a Tamiflu és a Relenza hatékony a nátha ellen, ha a tünetek jelentkezését követő 48 órán belül elkezdik használni valamelyiket. Ezek nem antibiotikumok, és igazából nem gyógyítják az influenzát, „csak” lerövidítik a betegség idejét és jelentősen csökkentik a tüneteket. Influenzában akkor van szükség antibiotikumra, ha a betegség bakteriális szövődményekkel jár. Leggyakoribb ilyen szövődmény a hörghurut, a fül-, az arcüreg- és a tüdőgyulladás. Sokan úgy vélik, hogy a felülfertőzések megelőzhetők antibiotikummal, de gyakori szedésük valójában csak azt segíti elő, hogyha a beteg mégis összeszed egy másodlagos bakteriális fertőzést, annak baktériumai már nagy eséllyel rezisztensek lesznek az antibiotikum hatóanyagaival szemben.

3. „Milyen vény nélkül kapható szereket használjak?”

Egy dolgot nem árt tisztázni: a vény nélkül kapható gyógyszerek sem gyógyítják az influenzát, csak enyhítik a kellemetlen tüneteket. Fej- és végtagfájdalomra, lázcsillapításra jók az ibuprofen és a paracetamol hatóanyagú készítmények, az orrdugulás megszüntetésére célszerű orrcseppet használni, köhögés ellen jók a különféle szirupok, szopogatótabletták, a forró fürdőbe cseppentett illóolajok pedig segítenek szabaddá tenni a légutakat, serkentik a csillók mozgását, megkönnyítve a légzést. (Figyelem, a fürdővízben eloszlatott illóolaj az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki!)

4. „Az influenza elleni oltás megbetegíthet?”

Nem. Az oltóanyag ugyanis elölt vírusokat tartalmaz, amelyek nem fertőznek. Annak, hogy sokan gyengének és betegnek érzik magukat az oltás után, két oka lehet. Egyrészt a korábbi vakcinák mellékhatásai is hasonlítottak az influenza tüneteire – enyhe izomfájdalom, hőemelkedés pár napig –, másrészt az oltások ideje egybeesik a felső légúti megbetegedésekért felelős kórokozók „tetőzésével”, így többen azok közül, akik oltást kaptak, valójában az influenzától független, egyéb kórokozóktól betegedtek meg. ma a leggyakoribb tünet az oltás után: enyhe fájdalom a karban.

5. „Kell tartani diétát, amíg beteg vagyok?”

Megfelelő táplálkozással erősítheti az immunrendszert és enyhítheti a kínzó tüneteket. Éhezni semmiképpen nem szabad. A finom csirkehús- és zöldséglevesek, a halak és a bab gazdag vitamin-, ásványianyag- és fehérjeforrások. Tulajdonképpen mindent lehet enni, amit a beteg megkíván. Előfordulhat, hogy egyes ételek (például tejtermékek) émelygést, hányingert okoznak, akkor ezek fogyasztását jobb mellőzni. Sokkal fontosabb a megfelelő folyadékfogyasztás, hiszen ilyenkor megnő a kiszáradás veszélye. A meleg teák segítik az eldugult légutak tisztítását.

Jojóeffektus egy orvos szemével- „Nem a fogyni vágyókban van a hiba”

Misztikum és pazar természet – Skócia, te varázslatos

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink