Aligha létezik még egy panasz, amely szinte minden korosztály képviselőjét hosszú időn át ilyen nagy számban érinti. De sokan egyáltalán nem beszélnek róla, mert illetlen témának tekintik. Pedig a részletek fontos támpontul szolgálnak a diagnózis felállításához és a megfelelő terápia kiválasztásában.

5 tipp felfúvódás ellen

Mindenekelőtt megjegyzendő, hogy a puffadás akár súlyos betegséget is jelezhet, ami sürgős orvosi beavatkozást igényel. Ezek a következők:

  • Kezdődő vagy teljes bélelzáródás, ami hirtelen erős felfúvódást okoz
  • A rekeszizom sérve (hiatus hernia)
  • Idült cukorbetegség és a vegetatív idegrendszer betegsége
  • A hasnyálmirigy működésének gyengülése A legtöbb esetben azonban régóta fennálló és kivizsgált esetekkel találkozunk.

1. Nyugodt körülmények között együnk, és minden falatot alaposan rágjunk meg

A gyors, kapkodó evés, az elégtelen rágás hatására rengeteg levegőt nyelünk étkezés közben. ezt a hatást fokozza, ha evés közben beszélünk, és ha szénsavas italokat iszunk, főképp, ha hideget, illetve ha gyorsan felhajtjuk.

 

2. Keserű teák gyenge emésztés esetén

A gyenge emésztés – amit az enzimek hiánya okoz és ami étvágytalansággal társul – nagyon jól reagál a keserű gyógynövényekből készített teákra. ezek akkor is jótékony hatásúak, ha a sok ülés miatt renyhévé vált a hasi szervek működése. A keserű anyagok serkentik a nyál, a gyomornedvek termelődését, így már a rágás is intenzívebbé válik és javul az emésztés. Jó hatású – akár külön-külön, akár keverék formájában – a kis ezerjófű, az üröm és a cickafark. A belőlük készült teát fél órával evés előtt kell elfogyasztani. A hideg tea kevésbé keserű. A cickafarkfű a legkevésbé keserű növény, egyúttal gyulladásgátló hatású is.

 

3. Az úgynevezett gyomorkeserűk feleslegesen terhelik a májat

A gyomorkeserűként ismert likőrök vagy pálinkák ritkán tekinthetők hasznosnak. A sok növényi kivonatot, ánizst, édesköményt, köményt, koriandert, articsókát, citromfüvet, borsmentát tartalmazó készítmények esetleg az epeürítésben segíthetnek. Azonban nagyon laikus felfogás, miszerint a pálinka vagy egyéb szeszes italok alkoholtartalma „lebontja” a zsírokat és „segíti” az emésztést. Az alkohol csupán a gyomrunkat ellátó idegeket bénítja, és átmenetileg enyhíti a gyomorban érezhető nyomást. Ugyanakkor erősen terheli a májat, amelynek a zsírok mellett az alkohol lebontásáról is gondoskodnia kell.

 

4. Gyömbértea: szabályozza az egész gyomor-bél traktust

Néhány szeletnyi friss gumót öntsünk fel forrásban lévő vízzel, majd a teát apránként kortyolgassuk el, és a csészében maradt szeleteket is rágcsáljuk el.

 

5. Bélrenyheség esetén: több testmozgás és rostanyag

A bélrenyheség is előidéz nyomást és puff adást, aminek oka többnyire a mozgáshiány, a kevés folyadék és a helytelen táplálkozás. Szelíd hatású, ezért tartósan alkalmazható készítmény ilyen esetekben a bolhamag, a lenmag vagy a tejcukor (laktulóz formájában). Ezek eleinte szintén okozhatnak puffadást, de ha kezdetben csak kisebb dózisokkal kezdjük és az adagot fokozatosan növeljük, ez a kellemetlenség kiküszöbölhető.

Egyen többször keveset

Rost nélkül a fogyás sem megy! Mennyit kell belőle fogyasztanunk?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink