A fogyni vágyók hajlamosak bizonyos tipikusnak nevezhető hibákba esni, például egyes élelmiszerfajtákat teljes mértékben száműz az étrendjéből. Gyakran megfeledkezünk a rostok fontosságáról is, pedig elengedhetetlen részei az egészséges táplálkozásnak!

Rost nélkül a fogyás sem megy! Mennyit kell belőle fogyasztanunk?

Ha minél gyorsabban minél többet szeretnénk fogyni, elsősorban a gabonaféléket „vágjuk” ki az életünkből. Pedig rosszul tesszük. A gabonafélék nem csak növényi fehérjét és szénhidrátot tartalmaznak, de fontos ásványi anyagokat, vitaminokat, rostokat is. Persze nagyon fontos, hogy a gabonafélékből ez esetben is a teljes értékűeket válasszuk, egyebek között azért, hogy a szervezetünkbe kellő mennyiségű élelmi rost kerüljön.

 

Miért olyan fontosak az élelmi rostok?

A rostok valójában összetett szénhidrátok, amelyek emészthetetlenek, csak a vastagbélben lévő baktériumok képesek a lebontásukra. Ennek ellenére mégis nagyon fontosak.

„Az így keletkező rostrészek elősegítik a bélben élő jótékony, a tejcukrot bontó baktériumok növekedését, és ezzel a szervezet védekező rendszerét javítják, sőt olyan anyagokat termelnek, amelyek közreműködnek a rosszindulatú béldaganatok megelőzésében” – hívják fel a figyelmet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) szakemberei. A teljes kiőrlésű termékekben található rostok a vércukorszintünket is megzabolázzák. Az ilyen gabonaszemekben lévők az úgynevezett vízoldékony rostok, amelyek segítenek csökkenteni a vérzsírok szintjét, illetve a vércukor ingadozását is könnyebben elkerülhetjük rendszeres fogyasztásuk esetén. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak vízben oldódó rostokat érdemes fogyasztunk. A vízben nem oldódóak ugyanis az egészséges emésztéshez, a megfelelő bélműködéshez járulnak hozzá. Ezek a rostok megkötik a méreganyagokat, növelik a béltartalom térfogatát, gyorsítják a folyamatot, amelyben a táplálék a bélcsatornán keresztülhalad.

 

Mire érdemes figyelni?

Mindamellett, hogy az élelmi rost rendszeres fogyasztása fontos és egészséges, nem feledkezhetünk meg a bőséges vízfogyasztásról sem. Sokatmondó az adat, hogy a magyarok jellemzően nemcsak rostból, de vízből sem fogyasztanak eleget. Naponta megközelítőleg 25–35 g élelmi rostra lenne szükségünk ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket. Ha a szükségesnél lényegesen nagyobb a rostbevitel, az akadályozhatja egyes ásványi anyagok, vitaminok felszívódását. A túl sok élelmirost-bevitelkülönböző bélrendszeri problémákat (felfúvódás, hasi fájdalmak, hasmenés stb.) is okozhat – figyelmeztetnek az MDOSZ munkatársai.

 

Sportolóknak kötelező!

Talán mondani sem kell, hogy a megfelelő, egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás a sokat mozgók, illetve a sportolók számára kiemelten lényeges: az élelmirost fogyasztás számukra talán még fontosabb. Diétázók számára is alapvető, hiszen a versenysúly elérésében és a fogyókúrában is segíthet megfelelő mennyiségben történő fogyasztása. Bizonyított: a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek fogyasztása csökkenti az elhízás vagy a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, sőt, védő hatása is ismert a szívkoszorúér-megbetegedés vagy a bélrendszeri rosszindulatú daganatok kialakulásában, hívják fel a figyelmet a dietetikusok.

 

Miért gond, ha kevés a rost?

Nem csak a diéta miatt fontos a megfelelő rostbevitel – hiánya egészségügyi problémákat okozhat. Ilyen például a székrekedés. A megfelelő rostbevitel segít fellazítani a széklet állagát, megkönnyítve ezzel a bélrendszeren való átjutását. Amennyiben nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű rostot és persze folyadékot, ez a folyamat lelassul. (Ne feledjük, a rostok tisztítják is a bélrendszert.) Ha tehát ilyen problémával küzdünk, nem érdemes rögtön a patikába rohanni, együnk inkább több magas rosttartalmú zöldséget, gyümölcsöt.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink