Nem megy a fogyás? Vagy a hízás? Kimerült, fáradt, vagy éppen ellenkezőleg? Úgy pörög, mint a forgószél, még aludni sem tud? Dióméretű, pillangó formájú szervünk, a pajzsmirigy lesz a bűnös. Sok bajt tud okozni, ha nem optimálisan működik. Térképezzük fel, mit kell tudni erről a fontos szervünkről.

A test karmestere – Ismerkedés a pajzsmiriggyel

Nem jól dolgozik a karmester

Hormonrendszerünk igen kényes rendszer, nagy életesemények és stressz idején könnyen felborul az egyensúly. Ennek a rendszernek fontos szereplője a pajzsmirigy, amely a nyak elülső részén helyezkedik el, az ádámcsutka alatt. Mérete egészséges állapotban nagyjából diónyi. Magyarország nagy része jódhiányos, ezért nálunk ennél 50-60 százalékkal nagyobb a pajzsmirigytérfogat átlaga. Kívülről mindaddig nem látható, amíg nincs vele gond. Ha megnagyobbodik, és nyelést követően fel-le mozgása láthatóvá válik, akkor forduljunk endokrinológus szakorvoshoz. Mivel nagyon sok fontos folyamatban vesz részt ez a mirigy, lényeges, hogy optimálisan működjön. Erről kérdeztük dr. Breyer Helga belgyógyászt.

Mikor gyanakodjunk, hogy valami gond van?

A pajzsmirigybetegségek tünetei rendkívül szerteágazóak, hiszen a pajzsmirigyhormonok a szervezet szinte minden sejtjére hatnak. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a tünetek lassan, fokozatosan alakulnak ki. A betegség kezdeti szakaszában a panaszokat több más kórképre is vissza lehet vezetni, ami a betegség felismerését megnehezítheti. Ilyen panaszok lehetnek: fáradékonyság, aluszékonyság, hízási hajlam, bőrszárazság, körmök töredezése, hajhullás, székrekedés, fázékonyság, memóriazavar, nyomott alaphangulat, libidócsökkenés, meddőség, vetélés, menstruációs problémák.

Pajzsmirigy-túlműködés esetén fokozott verejtékezés, melegségérzés, szapora szívdobogásérzés vagy szívritmuszavar, álmatlanság, idegesség, kifejezett éhségérzet, fogyás, gyakoribb székletürítés, elvékonyodó hajszálak, hajhullás, felpuhult köröm jelentkezhet. Golyvaképződés esetén a pajzsmirigy láthatóan és tapinthatóan megnagyobbodik, ami gombócérzés kialakulását, nyelési és légzési panaszokat eredményezhet.

Miből áll az orvosi vizsgálat?

Ha a fenti tüneteket észlelik, illetve a családban előfordul pajzsmirigy-megbetegedés, mindenképpen érdemes felkeresni a családorvost. a pajzsmirigy fizikális vizsgálata, laboratóriumi és pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat alapján eldönthető, hogy fennáll-e pajzsmirigybetegség lehetősége. Ha igen, célszerű endokrinológust felkeresni a kivizsgálás és kezelés további lehetőségeinek meghatározása céljából. Speciális helyzetben vannak a nők, mivel a pajzsmirigybetegségek náluk gyakoribbak. Elhúzódó gyermekáldás, vetélések, menstruációs zavarok esetén fontos a pajzsmirigyműködést is kivizsgálni.

Az alulműködés hátterében állhat autoimmun pajzsmirigygyulladás, amely a nők körében hétszer gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Előfordulási gyakorisága pedig az életkor előrehaladásával növekszik. Más betegségek kezelésében alkalmazott gyógyszerek is okozhatnak alulműködést. A környezeti tényezők közül pedig kiemelkedő jelentőségű bizonyos esetekben a jódszegénység. Ritkábban az ok nem a pajzsmirigyben keresendő, hanem az agyalapi mirigyben vagy a köztiagyban, illetve egyéb, ritkább kórokok is ismeretesek.

Mit kell tudni a túlműködésről?

Pajzsmirigy-túlműködés valószínűleg a népesség 1 százalékánál alakul ki. leggyakoribb oka a Basedow-Graves-kór, amely egy autoimmun megbetegedés és genetikai tényező is feltételezett a hátterében. Okozhatja továbbá jellemzően 40 év feletti életkorban a toxikus, göbös golyva, de a szervezet nagy jódterhelése nyomán is kialakulhat, hogy csak a legfőbb okokat említsem. A pajzsmirigy tartós, látható és tapintható megnagyobbodása a golyva vagy strúma, amely járhat a pajzsmirigy normális működésével, de járhat alul- vagy túlműködéssel is. Jódszegény vidékeken a lakosság 5-10 százalékát is érintheti.

Kialakulásában golyvakeltő anyagoknak is szerepük van. Más golyvaformák hátterében állhatnak örökletes tényezők, autoimmun folyamatok, vagy nők esetében a pubertás, a várandósság vagy a változó kor idején kifejlődő alakok is előfordulnak. Pajzsmirigy-túlműködés esetén elsődlegesen a pajzsmirigyhormon termelésének csökkentésére törekszünk gyógyszerek segítségével, vagy a pajzsmirigyszövet mennyiségének csökkentésével radiojód-kezelés vagy műtét útján.

EZ A DIÉTA SEGÍTETT A SZÍNÉSZNŐ PAJZSMIRIGY PROBLÉMÁJÁN

PAJZSMIRIGYPROBLÉMÁT IS JELEZHET A PUFFADT, KARIKÁS SZEM

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.

Ajánlataink