Nem megy a fogyás? Vagy a hízás? Kimerült, fáradt, vagy éppen ellenkezőleg? Úgy pörög, mint a forgószél, még aludni sem tud? Dióméretű, pillangó formájú szervünk, a pajzsmirigy lesz a bűnös. Sok bajt tud okozni, ha nem optimálisan működik. Térképezzük fel, mit kell tudni erről a fontos szervünkről.

A test karmestere – Ismerkedés a pajzsmiriggyel

Nem jól dolgozik a karmester

Hormonrendszerünk igen kényes rendszer, nagy életesemények és stressz idején könnyen felborul az egyensúly. Ennek a rendszernek fontos szereplője a pajzsmirigy, amely a nyak elülső részén helyezkedik el, az ádámcsutka alatt. Mérete egészséges állapotban nagyjából diónyi. Magyarország nagy része jódhiányos, ezért nálunk ennél 50-60 százalékkal nagyobb a pajzsmirigytérfogat átlaga. Kívülről mindaddig nem látható, amíg nincs vele gond. Ha megnagyobbodik, és nyelést követően fel-le mozgása láthatóvá válik, akkor forduljunk endokrinológus szakorvoshoz. Mivel nagyon sok fontos folyamatban vesz részt ez a mirigy, lényeges, hogy optimálisan működjön. Erről kérdeztük dr. Breyer Helga belgyógyászt.

Mikor gyanakodjunk, hogy valami gond van?

A pajzsmirigybetegségek tünetei rendkívül szerteágazóak, hiszen a pajzsmirigyhormonok a szervezet szinte minden sejtjére hatnak. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a tünetek lassan, fokozatosan alakulnak ki. A betegség kezdeti szakaszában a panaszokat több más kórképre is vissza lehet vezetni, ami a betegség felismerését megnehezítheti. Ilyen panaszok lehetnek: fáradékonyság, aluszékonyság, hízási hajlam, bőrszárazság, körmök töredezése, hajhullás, székrekedés, fázékonyság, memóriazavar, nyomott alaphangulat, libidócsökkenés, meddőség, vetélés, menstruációs problémák.

Pajzsmirigy-túlműködés esetén fokozott verejtékezés, melegségérzés, szapora szívdobogásérzés vagy szívritmuszavar, álmatlanság, idegesség, kifejezett éhségérzet, fogyás, gyakoribb székletürítés, elvékonyodó hajszálak, hajhullás, felpuhult köröm jelentkezhet. Golyvaképződés esetén a pajzsmirigy láthatóan és tapinthatóan megnagyobbodik, ami gombócérzés kialakulását, nyelési és légzési panaszokat eredményezhet.

Miből áll az orvosi vizsgálat?

Ha a fenti tüneteket észlelik, illetve a családban előfordul pajzsmirigy-megbetegedés, mindenképpen érdemes felkeresni a családorvost. a pajzsmirigy fizikális vizsgálata, laboratóriumi és pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat alapján eldönthető, hogy fennáll-e pajzsmirigybetegség lehetősége. Ha igen, célszerű endokrinológust felkeresni a kivizsgálás és kezelés további lehetőségeinek meghatározása céljából. Speciális helyzetben vannak a nők, mivel a pajzsmirigybetegségek náluk gyakoribbak. Elhúzódó gyermekáldás, vetélések, menstruációs zavarok esetén fontos a pajzsmirigyműködést is kivizsgálni.

Az alulműködés hátterében állhat autoimmun pajzsmirigygyulladás, amely a nők körében hétszer gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Előfordulási gyakorisága pedig az életkor előrehaladásával növekszik. Más betegségek kezelésében alkalmazott gyógyszerek is okozhatnak alulműködést. A környezeti tényezők közül pedig kiemelkedő jelentőségű bizonyos esetekben a jódszegénység. Ritkábban az ok nem a pajzsmirigyben keresendő, hanem az agyalapi mirigyben vagy a köztiagyban, illetve egyéb, ritkább kórokok is ismeretesek.

Mit kell tudni a túlműködésről?

Pajzsmirigy-túlműködés valószínűleg a népesség 1 százalékánál alakul ki. leggyakoribb oka a Basedow-Graves-kór, amely egy autoimmun megbetegedés és genetikai tényező is feltételezett a hátterében. Okozhatja továbbá jellemzően 40 év feletti életkorban a toxikus, göbös golyva, de a szervezet nagy jódterhelése nyomán is kialakulhat, hogy csak a legfőbb okokat említsem. A pajzsmirigy tartós, látható és tapintható megnagyobbodása a golyva vagy strúma, amely járhat a pajzsmirigy normális működésével, de járhat alul- vagy túlműködéssel is. Jódszegény vidékeken a lakosság 5-10 százalékát is érintheti.

Kialakulásában golyvakeltő anyagoknak is szerepük van. Más golyvaformák hátterében állhatnak örökletes tényezők, autoimmun folyamatok, vagy nők esetében a pubertás, a várandósság vagy a változó kor idején kifejlődő alakok is előfordulnak. Pajzsmirigy-túlműködés esetén elsődlegesen a pajzsmirigyhormon termelésének csökkentésére törekszünk gyógyszerek segítségével, vagy a pajzsmirigyszövet mennyiségének csökkentésével radiojód-kezelés vagy műtét útján.

EZ A DIÉTA SEGÍTETT A SZÍNÉSZNŐ PAJZSMIRIGY PROBLÉMÁJÁN

PAJZSMIRIGYPROBLÉMÁT IS JELEZHET A PUFFADT, KARIKÁS SZEM

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink