Komoly téma, már csak azért is, mert természetesnek veszünk valamit, ami életünk minden ezredmásodpercében elkísér bennünket, de egy pillanatig sem gondolkodunk el azon, hogy ha ez létünk alapja, akkor egészségünk origóját is képezheti. Lehet rosszul lélegezni? Ha igen, honnan tudhatjuk meg, hogy e téren nincs valami rendben? Vagy megfordítva a kérdést: mely egészségügyi panaszok kapcsán gyanakodhatunk arra, hogy mégsem annyira egyszerű a helyes légzés? Testünk egyensúlyának megbomlásakor panaszainkkal orvost keresünk fel, de az esetek zömében azt, hogy a légvételünk helyes-e, hogy esetlegesen onnan ered-e a baj, nem vizsgáljuk.
Mit jelent a helytelen légzés?
Milyen jelek, szervi tünetek esetén kell arra gyanakodnunk, hogy nem lélegzünk helyesen?
– Alvászavar, horkolás, asztma, alacsony teljesítményszint, dekoncentráltság, alvási apnoe, szorongásos betegségek és tünetek jelentkezésekor, hogy csupán néhányat említsünk – sorolja Lakatos Péter. – Összességében közel 200 olyan krónikus betegségről tudunk, ahol a légzés és a betegség kapcsolatot mutat. De mi a kiindulópont? Mit jelent a helytelen lélegzetvétel? A rendszeresen szájon át történő lélegzést jelenti, valamint hiperventillációt, amikor az agy úgymond oxigénhiányos állapotba kerül. Az oxigénhiányos agy pedig képtelen nyugalomban lenni, folyamatosan pörög, nem találja a fókuszt, dekoncentrált.
A légzés helyessége bármely életkorban sérülhet. Kiváltó oka lehet egy túlhajszolt időszak, gyermekek esetében nem kezelt horkolás, orrdugulás vagy az ujjszopás is, ami akár egész életre szóló szájlégzéshez vezethet és tüneteket produkálhat. Nagyon lényeges, hogy ha szülőként azt tapasztaljuk, hogy a gyermekünk nyitott szájjal alszik, horkol, rendszeresen bedugul az orra, akkor forduljunk szakemberhez!
Edzésterv a légzés gyakorlásához
Mindez komolyan hangzik, de azért ne ijedjünk meg. Fontos tudnunk, hogy a változtatás kulcsa – legyen szó saját vagy gyermekünk egészségéről – a saját kezünkben van! Ez pedig nem más, mint a Buteyko-légzés rendszere!
– Az ezzel a módszerrel történő állapotfelmérés azonnal megmutatja, van-e a légzéssel kapcsolatos problémánk. Egy jól felvett anamnézis pedig rá tud mutatni azokra a pontokra, ahol a változást a gyors javulás reményében érdemes elkezdenünk. Az első tennivaló alapvetően egy rövid teszt elvégzése, amely után máris kvázi edzéstervet kapunk – mondja szakértőnk.
Gyakoroljunk, és az eredmény nem marad el!
A helyes légzés visszaszerzése nehézkes lesz, ha csupán pár perces légzéstréningben gondolkodunk! Az élet több aspektusában kell a levegővételt uralmunk alá vonni ahhoz, hogy a siker esélye drámaian megnőjön! Gondoljunk csak az éjszakákra, az alvásra! Sokunk légzése pont ebben az időben esik szét, vagyis még a napközben viszonylag jól működő rendszer is léket kaphat éjjel. A Buteyko-módszer nem varázspirula. Kemény és rendszeres gyakorlást kíván, de az eredmény nem marad el.
És hogy egy-egy probléma kapcsán miért nem is merül fel bennünk, hogy a légzés okozhatja a problémát? Valószínűleg azért, mert a válasz, a megoldás olyan triviálisan egyszerű! Épp azért lépünk túl rajta, mert fel sem merül bennünk, hogy a légzésünk az, ami elsődlegesen felelős lehet a betegségeink kialakulásának jelentős részéért, akár már gyermekkorban is!
Jó úton járunk, ha…
És mik a jelek, amelyek azt mutatják, hogy jó úton járunk? Kiduguló orr, pihentető alvás, jobb regeneráció. Ezeket az eredményeket már pár napon belül el lehet érni, akár hosszú ideje tüneteket produkáló problémáknál is. Azonban okos és átgondolt munka kell hozzá, egy szakértő, no meg mi, akik egy-egy testi panasz esetén nem csupán a megszokott „eszközeinkhez” nyúlunk, hanem létünk és egészségünk alapjához, a légzéshez is.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Úton a belső béke felé
- Így védi a hatha jóga az egészséget
- Fejben erősen – Kell a mentális edzés is!
- 6 minimeditáció a jó hangulatért