A természet ajándéka
Az aromaterápia illóolajok felhasználásával nyújt segítséget a különféle betegségek kezelésekor. Az esszenciákat általában lepárlás útján nyerik növényekből vagy azok bizonyos részeiből, például levélből, virágból, kéregből. Sokan egyenlőségjelet tesznek az aromaterápiás szerek és a boltok polcain található szintetikus termékek között, ám az utóbbiaknak semmiféle gyógyhatása nincs. Támpont lehet az ár: néhány száz forintért nem kapni valódi illóolajat. A drágább, terápiás tisztaságú anyagokból viszont néhány csepp is elég a kívánt hatáshoz.
- Ahogy az illat átjut az orrban lévő receptorokon, leggyorsabban az agy limbikus rendszerét befolyásolja. Az illóolajok azonban nem csak az orron keresztül hatásosak. Könnyen átjárják a bőrfelszínt, átjutnak a bőr felhámján, bejutnak a vérkeringésbe, így hatásukat az egész testben kifejtik.
- Használd helyesen! Az aromaterápia, az illóolajok alkalmazása a legtöbb ember számára biztonságos, de vannak köztük olyanok, amelyek nem ajánlottak gyermekeknek, várandósoknak, magas vérnyomásban szenvedőknek, allergiásoknak, asztmásoknak, bizonyos daganatos betegségek esetén. A legjobb, ha képzett aromaterapeuta tanácsát kéred, mielőtt bármilyen kezelésbe kezdesz.
- Habár az illóolajok többsége sötét üvegben, fénytől, melegtől és levegőtől védve több évig megőrzi minőségét, vásárláskor ellenőrizd a felhasználhatósági időt. Ügyelj arra, hogy az üvegcséket jól zárd be, a cseppentőhöz pedig soha ne érj a kezeddel.
- Az illóolajokat mindig feliratozott üvegben tárold, és a gyerekek elől zárd el!
Alaprecept
Egy hőálló tálba tegyél 10 g méhviaszt és 20 ml bázisolajat, majd olvaszd meg vízgőz felett. Amint a méhviasz folyékony lesz, vedd le a tűzről a tálat, és add hozzá a meghatározott illóolajokat, majd keverd el alaposan az egészet. Töltsd tiszta tégelybe, és hagyd kihűlni, végül tekerd rá szorosan a tetejét. A kész balzsamot kend a mellkasra és a hát felső részére.
Növényi olaj: Ideális bázisolaj például a mandula-, olíva-, jojoba-, feketekömény- és sárgabarackmag-olaj. Csakis hidegen sajtolt, finomítatlan változatot használj.
Méhviasz: A 100%-os tisztaságú, természetes, fehérítetlen méhviaszt többnyire pasztilla vagy tömb formájában forgalmazzák. A bázisolajat és a méhviaszt keresd a bioboltokban, vagy rendeld meg az interneten.
Receptek
Megfázásra
Már az első tünetek megjelenésekor segít az aromaterápia, elpusztítja a kórokozókat, erősíti az immunrendszert, és csökkenti a gyulladásokat.
- Alaprecept + 20 csepp eukaliptuszolaj (antibakteriális, vírusölő, gyulladáscsökkentő) + 20 csepp mirtuszolaj (antimikrobiális, nyákoldó, hurutoldó) + 20 csepp fodormentaolaj (fájdalomcsillapító, fokozza a vérkeringést)
Bronchitis
A hörghurut nem más, mint az orrüreg és a tüdő közötti légutak gyulladása. A fájdalmas köhögésre gyengéd gyógyír a házilag készített illóolajos balzsam.
- Alaprecept + 20 csepp eukaliptuszolaj (gyulladáscsökkentő) + 20 csepp tömjénolaj (fájdalomcsökkentő, antimikrobiális) + 20 csepp levendulaolaj (nyugtató, segíti az ellazulást)
Száraz köhögés
Görcsös, nehézkes köhögésnél, amikor nem szakad fel a váladék, illetve száraz köhögés esetén megkönnyíti a betegség lefolyását e három összetevő.
- Alaprecept + 20 csepp lucfenyőolaj (könnyíti a légzést, csökkenti az izomgörcsöt) + 20 csepp eukaliptuszolaj (gyulladáscsökkentő) + 20 csepp kakukkfűolaj (slejmoldó, görcsoldó)
Könnyebb köhögés
Amikor a hörghurut vége felé már feloldódik a lerakódott váladék, ez a kombináció segít, hogy biztosan megszabadulj tőle.
- Alaprecept + 30 csepp mirtuszolaj (görcsoldó, hurutoldó) + 30 csepp levendulaolaj (nyugtató, segíti az ellazulást)
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Így gyógyítanak az illóolajok
- Illóolajokkal a kilók ellen
- Merülj el a habokban, avagy a kádfürdő jótékony hatásai