Az ashwagandha latin, botanikai elnevezése: Withania somnifera, de több néven is ismert, mint például az indiai ginzeng vagy álombogyó.
Igazi erőtár
A növény tele van withanolidokkal – lásd a növény latin neve –, amelyek szteroid szerkezetű, nagyon sokoldalú hatásokkal rendelkező vegyületek. Részben ezek jelenlétével magyarázzák az indiai ginzeng régóta megfigyelt hatásait: fokozza az étvágyat, szabályozza az emberi anyagcsere működését, de nyugtató hatását is ismerik már ezer éve.
A gyökér a lényeg
Dr. Csupor Dezső egyetemi tanár, a Gyógyzóna gyógynövény-szakértője szerint a növény gyökeréből és leveléből is készítenek kivonatokat, de az aswagandha gyökere az, ami igazán hatásos. A szakértő kiemelte, a stressz, szorongás csökkentésére és az ezekkel összefüggő problémák kiküszöbölésére jó megoldás lehet az ashwagandha: „ha valakinek alvászavarai vannak, mert stresszes életet él, azzal, hogy a stresszt csökkentjük, az alvászavar is megoldódhat.”
A rák ellen is bevethető lesz?
Egyes kutatások szerint az ashwagandha megakadályozhatja az új rákos sejtek növekedését azzal, hogy olyan reaktív oxigéngyököket hoz létre, amelyek csak a rákos sejtekre nézve mérgezőek. Dr. Csupor Dezső, a pirulakalauz.hu főszerkesztője magazinunknak elmondta, a növény egyik hatóanyagáról, a withanolidról laborvizsgálatok már kimutatták annak daganatellenes hatását: “Várakozással nézünk elébe, mert ennek a növénynek szerepe lehet a daganatos megbetegedések kezelésében. Kísérleteket azonban még csak állatokon és laboratóriumi körülmények között végeztek, így a gyógyászatban való alkalmazásra még várni kell.”
Vigyázzanak a cukrosok!
Az indiai gyógynövénynek vércukorszint-csökkentő hatása is ismert, ez azonban annyira nem jelentős, hogy erre cseréljük le a vércukorszint-csökkentő gyógyszert. Annyira viszont igen, hogy a cukorbetegeknek oda kell rá figyelni, mert hatására a vércukorszint jobban fog csökkenni, mint korábban. Ez mellékhatásként is felfogható, alkalmazása esetén igazítani kell a diétát vagy a gyógyszeres kezelést – hangsúlyozta a gyógynövényszakértő.
A gyökér kivonat javasolt adagolása az ashwagandhából készült étrend-kiegészítő típusától függ. A kivonatok mindig erősebbek és hatékonyabbak a nyers gyökérnél vagy pornál. A standardizált gyökér kivonatot napi adagja néhány 10 mg naponta, ha pedig porított gyökeret használunk, annak adagja 100 mg-os nagyságrendű.
Ha még több gyógynövény és gyógyhatású fűszer témájú hiteles cikkre vagy kíváncsi, nézz be hozzánk a gyogyzona.hu-ra. Az oldal iránytűként szolgál a tünetek, az egészségügyi problémák, a higiénés és diétás szabályok, a hírek és tanácsok világában. Mindezeken túl szórakoztató tartalommal – könnyed cikkekkel, kvízekkel, lélekemelő írásokkal – is frissül.
Mint egy orvosrokon a családban, mindig az olvasó mellett áll. https://gyogyzona.hu/index.html
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- EZEKTŐL AZ ANTIOXIDÁNSOKTÓL MARADUNK EGÉSZSÉGESEK
- 10 ÉRVVEL GYŐZÜNK MEG ARRÓL, HOGY MIÉRT JÓ A RENDSZERES MOZGÁS
- NEM MEGY AZ ALVÁS? 7 GYÓGYTEA, HOGY NYUGODT LEGYEN AZ ÉJSZAKA