Vannak tápanyagok, amelyek lassítják, vannak, amelyek gyorsítják az anyagcserét. De nagyon fontos tényező az, hogy valamely összetevő okoz-e gyulladást a szervezetben vagy sem. Itt válik fontossá a bélflóra szerepe is!

A bélflóra és fogyás kapcsolata

A fogyásnak számos aspektusa van. A kulcs a diéta mellett az anyagcsere sebessége, illetve a felesleges energia elégetésének vagy elraktározásának kérdése. A kalóriamegszorítás problémája éppen az, hogy lassítja az anyagcserét, és a szervezetet raktározó üzemmódra állítja.

Nem a mennyiség, hanem a minőség a fontos

Az nyilvánvaló, hogy a kalóriamegszorítást nem lehet hosszú távon tartani, és nincs is értelme. Ha nem érezzük jól magunkat közben, ha úgy érezzük, hogy nincs elég energiánk, vagy egyszerűen csak soha sincs elégedettségérzésünk, az biztosan nem jó. A jó étrend az, ami mellett nem vagyunk éhesek. Az éhséget azonban nemcsak a kevés kalória, hanem a megfelelő minőségű tápanyagok és mikrotápanyagok elégtelen bevitele is okozhatja.

Vannak tápanyagok, amelyek lassítják, vannak, amelyek gyorsítják az anyagcserét. Ez egy másik aspektus, de nehéz megmondani, hogy mi a diéta kulcsa, hiszen az, hogy kinél melyik tápanyag hogyan működik, nem feltétlenül egységes. A legfontosabb ebből a szempontból az, hogy valamely összetevő okoz-e gyulladást a szervezetben vagy sem. Itt válik fontossá a bélflóra is, ugyanis egyensúlyzavara gyulladást okozhat a szervezetben!

A bélflóra egyensúlya

A beleinkben rengeteg baktérium található, melyek velünk szimbiózisban, vagyis kölcsönösen előnyös együttélésben vannak. Kölcsönösen csak megfelelő baktériumokkal előnyös az együttélés. A beleinkben található baktériumok száma tízszerese a testünkben található sejtek számának. Jelen tudásunk szerint már több mint tízezer különböző fajta baktériumról tudunk, amelyek itt találhatók. Vannak közöttük „jó” és „rossz” baktériumok. A jónak nevezett baktériumok előnyösek számunkra.

 

Segítik az emésztést, javítják a bélmozgást, bizonyos vitaminokat termelnek (pl. K2, B12 stb.), információval szolgálnak az immunrendszer számára, és segítenek védekezni a külső kórokozókkal szemben. Nem képeznek gázokat, sőt, segítenek eltüntetni azokat. Ezzel szemben a „rossz” baktériumok nem előnyösek számunkra, fokozzák a gyulladásos folyamatokat, megzavarják az immunrendszert – amely így „ártatlan” tápanyagokat is idegenként ismerhet fel –, és gázosítanak. A „rossz” baktériumok által okozott gyulladásos reakciók részben felelőssé tehetők az inzulinrezisztenciáért, valamint az ennek talaján kialakuló elhízásért is.

A „jó” bacilusok ellenben teljessé teszik az emésztést, a tápanyagok maradéktalan és folyamatos felszívódását, így a sóvárgás megelőzésében is nagy szerepet játszanak.

 

Mit fogyasszunk?

A baktériumok számával könnyű dobálózni, de tény, hogy modern társadalmunkban kevesebb az ilyen baktérium, mint a természetes táplálékon élő embereknél. A feldolgozott táplálékok, a tartósító-, színező- és ízesítőadalékok nem támogatják a „jó” baktériumokat. Azoknak rostokra, cellulózra, számunkra emészthetetlen komplex szénhidrátokra van szükségük. A „rossz” bacik fő tápanyaga a cukor és a gyorsan felszívódó szénhidrátok. Ezek alapján könnyen elképzelhetjük, mivel teszünk rosszat és mivel teszünk jót a szervezetünknek.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink