A koszorúér-betegség egyik legsúlyosabb formáját, a miokardiális infarktust túlélő betegek a kórházi távozást követően is nagy kockázatnak vannak kitéve egy esetleges újabb vaszkuláris eseményt és a hirtelen szívhalált illetően. Különösen igaz ez, ha az infarktus létrejöttében szerepet játszó rizikófaktorok változatlanul fennállnak.

Életmódváltás infarktus után

A szívinfarktus után nagyon fontos egy újabb infarktus, valamint a késői szövődmények megelőzése. Ennek egyik legfontosabb eleme a helyes életmód kialakítása és a kardiovaszkuláris rizikófaktorok kezelése. Az orvosok, szakemberek egyénre szabott tanácsokkal segítik a betegeket az egészséges életmódra, a dohányzás elhagyására, a megfelelő diétára, az optimális testsúlyra és a testmozgásra vonatkozóan. Ez azonban nem egyszerű feladat, a betegektől és a hozzátartozóktól is kitartást követel hosszú távon.

 

Egészséges étrend, testsúlykontroll

A túlsúly és az elhízás egyre növekvő problémát jelent a szívinfarktust szenvedett betegek körében, kardiovaszkuláris rizikónövelő hatását számos vizsgálat igazolta. A kóros zsírmennyiség mellett fokozódik a szabad zsírsavak szintje, és rendszerint inzulinrezisztencia, hipertónia és diszlipidémia alakul ki. Az optimális testsúly megítéléshez a derékkörfogatot vagy a testtömegindexet (BMI) használják. A derékkörfogat mérése egyszerű, de könnyű eltéveszteni a megfelelő mérési helyet. Az optimális mérési hely az alsó bordák és a csípő elülső felső pereme között van. Férfiaknál a két érték 94 és 102 cm, nőknél 80 és 88 cm. A BMI esetében 25 és 30 közötti értéknél túlsúlyról, 30 fölött elhízásról beszélünk. A szív- és érrendszeri rizikót csökkentő diéta több feltételnek kell megfeleljen: legyen kedvező hatása a vérlipidekre, a vércukorra, csökkentse a vérnyomást és a testsúlyt.

infarktus

A fizikai tréning kedvező hatása infarktus után igazolt
Fotó: Shutterstock

Az újabb, prevenciós irányelvek által javasolt diéta főbb elemei:

  • az étrend legyen változatos,
  • túlsúly megakadályozása a kalóriabevitel szabályozásával történjen,
  • a gyümölcs, a zöldség, a teljes kiőrlésű liszttermékek és a kenyér, a hal, a sovány húsok és az alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztásának növelése,
  • a telített és transzzsírok helyettesítése telítetlen zsírsavakkal (növényi és tengeri forrásból). Az energiabevitel kevesebb mint 30 százaléka származzon zsírból, és ennek is kevesebb mint egyharmada legyen telített zsírsav,
  • magas vérnyomás esetén a konyhasófogyasztás korlátozása.

 

Fizikai aktivitás: A fizikai tréning kedvező hatása infarktus után igazolt. A rendszeres mozgás növeli a betegek terhelhetőségét, javítja állóképességüket és általános közérzetüket. Minden, infarktuson átesett betegnek javasolt legalább heti 5×30 perc egyénre szabott (a terheléses teszt alapján megállapított), közepes intenzitású aerob fizikai tréning (gyaloglás, úszás, kerékpározás). A tréning intenzitása általában akkor megfelelő, ha a terhelés csúcsán a pulzusszám a maximális érték 65-70 százalékát eléri. A tréninget az első tíz-tizenkét héten át szigorúan ellenőrzött körülmények között, orvos és gyógytornász felügyelete mellett célszerű végezni, később pedig önállóan.

Az dohányzás elhagyása: A dohányzás és a kardiovaszkuláris betegségek közötti összefüggés bizonyított. A káros kardiovaszkuláris hatásokért a cigarettában lévő számos alkotóelem közül elsősorban a nikotin és a szén-monoxid a felelős. Vizsgálatokkal bizonyították, hogy azok között, akik az akut eseményt követően abbahagyják a dohányzást, a következő évben a halálozás legalább a harmadára csökken azokhoz képest, akik továbbra is dohányoznak. A leszokásra jó alkalom a kórházi tartózkodás ideje, amikor a beteg még erős késztetést érez a gyógyulásra. A kórházi leszokási arány több mint 50 százalékos. A felmérések szerint azonban a dohányzásról leszokott betegek egyharmada-fele az infarktus után 6–12 hónap múlva már újra dohányzik.

Az életmódváltás elengedhetetlen része a stressz és a túlhajszolt életvitel lehetőség szerinti kerülése! Szükség esetén pszichoterápia, különféle relaxációs technikák megtanulása segíthet a betegnek és a családtagoknak az életminőséget befolyásoló pszichés tényezők, stresszhelyzetek megismerésében és a kedvezőtlen hatások elhárításában. Az életmódváltás mellett nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés is.

 

A kardiovaszkulári rizikófaktorok kezelése

  • Vérnyomáskontroll: Az infarktust követően az elérendő célvérnyomásérték 130/80 Hgmm. Gyógyszerekkel és megfelelő mértékű testmozgással elérhető ez az érték.
  • Cukorbetegség: Koszorúér-betegségekben gyakran felborul a szénhidrát-anyagcsere egyensúlya. A gyógyszeres kezelés mellett szükség lehet az életmód jelentős megváltoztatására.
  • Lipidcsökkentő kezelés: Az infarktuson átesett betegeknél fontos a lipidcsökkentő kezelés, a kiindulási koleszterinszinttől függetlenül.

 

A kávéfogyasztás és a koszorúér-betegség közötti összefüggést több kutatás vizsgálta, de a megfigyelések nem adtak egységes eredményt. Az kétségtelen tény, hogy a koffein emeli a vérnyomást, gyorsítja a szívműködést és növeli a stresszhormonok termelődését, de hogy ennek következtében a sok kávét fogyasztó emberek gyakrabban kapnának szívinfarktust, ezt a tények nem igazolták.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink