MERT RITKÁBBAN LESZ BETEG
A hasi zsír sajnos hajlamos gyulladást okozni a szervezetben – az immunrendszerünket túlterhelve. Ezért lehet, hogy a túlsúly gyakran okoz az influenzához hasonló tüneteket. A túlsúlynak köszönhetően az immunrendszer legyengül, az illető gyakrabban lesz beteg. Arról már nem is beszélve, hogy a jelentős súlyfelesleggel küzdőknek nagyobb eséllyel kell szembenézniük diabétesszel, illetve szív és érrendszeri betegségekkel.
CSÖKKEN A RÁK KIALAKULÁSÁNAK KOCKÁZATA
A túlsúlyosoknak legalább hétféle ráktípus kialakulására van nagyobb esélyük, mint a normál testsúlyúaknak. A súlyfelesleggel nő a bél-, mell-, epehólyag-, máj-, torok-, hasnyálmirigy-, méhnyakrák kialakulásának esélye. Ennek is a legyengült immunrendszer az oka.
ERŐSÖDIK A SZÍV
A belső szervek körül lerakódott viszceláris (zsigeri zsír) nagyon nagy veszélyt jelent. veszélyesebb a szervekre lerakódott zsír. Például a szív környékén kialakult réteg. Az érelmeszesedésről már nem is beszélve. Minél „zsírosabbak” az erek, annál nagyobb az esély a szívinfarktusra. A fogyással viszont ezt megelőzheti, a rendszeres mozgással erősödik a szív, így csökken a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának esélye.
ELKERÜLHETI A CUKORBETEGSÉGET
Szerencsés az, aki egészségtelenül étkezik és „csak” a vércukorszintje magas. Persze ez a nyugalmi állapot sem tart örökké. Minél több és rosszabb – cukros – ételt visz be a szervezetébe, annál inkább kockáztatja azt, hogy kialakul a diabétesz. A cukormentes táplálkozás, a rostban gazdag ételek segíthetnek elkerülni a betegséget. És még a ruhamérete is csökken.
JOBBAN ALSZIK
Az alvás és a testsúlyingadozás egymásra gyakorolt hatása vitathatatlan. Egyfelől: ha többet alszik, könnyebben fogy. Hiszen a korai fekvéssel elkerülheti az éjszakai nassolást, illetve a fáradt szervezet jobban kívánja a szénhidrátot, cukrot. Kutatások szerint fáradtan kevésbé tudja korlátozni a túlevést. Másfelől: ha fogy, jobban alszik. Már csak azért is, mert a hasi zsír negatívan befolyásolja a tüdő kapacitását, nehezebben lélegzik, kevésbé lesz pihentető az ágyban töltött idő (arról már nem is beszélve, hogy egy idő után nem csak az alvás minősége romlik, de asztma és más légúti betegségek is kialakulhatnak). További előny, hogy az életmódváltásnak köszönhető egészséges étkezés – például a fehérjedús táplálkozás – javítja az alvás minőségét.
NŐ A TERMÉKENYSÉG
Ma már bizonyított, hogy az elhízás is akadályozhatja a teherbeesést. Azoknak a nőknek, akiknek BMI-je (testtömegindex) 35 és 40 közötti (18,5 alatt soványnak számít, 18,5 és 24,9 között normál testalkatról beszélhetünk, 25 és 29,9 között túlsúlyosról, ezen értékek felett már elhízásról van szó), sokkal kisebb az esélye arra, hogy babája legyen. Nem feltétlenül meddőség áll tehát a háttérben, ha nehezen esik teherbe.
JOBB ÉLETMINŐSÉG
Nem csak tovább, de jobban is élhet, aki egészséges testalkatú. Mert a túlsúly az egyik legnagyobb korlát. Ha az elhízás már a családjával, barátaival való idejét is korlátozza, ha mindene fáj, ha nehéz a légzés és a mozgás, ha nem tud a gyerekeivel, unokáival játszani, ideje életmódváltásba fogni.