A sokoldalú, változatos étrend segít akkor is, ha úgy érzed, hogy hiába alszol eleget, mégis folyton fáradt vagy, valamint romlik a fizikai és a szellemi teljesítőképességed. Kreisz Andrea dietetikus ad hasznos tanácsokat a Diéta és Fitnesz olvasóinak.

Erre figyelj a táplálkozásodban, ha állandó fáradtság gyötör

Az alvászavar, az állandó fáradtság, fáradékonyság testi és pszichés betegségek kísérőtünete is lehet, de akár gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Ezért ha hosszabb ideje fennáll, érdemes a háziorvosod segítségét kérned az ok felderítésében. Természetesen az alvászavar, a kimerültségérzés hátterében állhat helytelen, rendszertelen életmód is, hangsúlyozza a Diéta és Fitnesz dietetikus szakértője, Kreisz Andrea.

 

Amikor az étrend okozza a gondot

A rosszul összeállított étrend nem képes kellő energiával és tápanyaggal ellátni a szervezetet, hiányállapotot okozhat, ami rontja a teljesítményt, valamint rossz közérzethez vezet.

A késő esti bőséges étkezés, serkentő hatású italok, alkohol fogyasztása rossz hatással van az alvásra, de a dohányzás, esti intenzív testedzés vagy a rendszertelen lefekvés-felkelés is mind hozzájárulhat a probléma kialakulásához. Az egészséges táplálkozás alapelveit követve feltöltheted szervezeted energiával, tápanyagokkal, vitaminokkal.

 

reggeli, fáradtság, egészséges

A megfelelően összeállított reggeli az egyik leghatásosabb fegyver a krónikus fáradtság legyőzésében
Fotó: Shutterstock

 

Táplálkozási tippek és életmódtanácsok az állandó fáradtság ellen

  • Napi ötszöri, rendszeres, kiegyensúlyozott étrend javasolt.
  • Szervezetünk fő energiaforrásai a szénhidrátok, ezért az étrend gerincét a gabonafélék alkotják. A gyümölcsök, zöldségek kiváló vitaminforrások, a tejtermékekben lévő kalcium szintén segít a jó fizikai erőnlét kialakításában.
  • A reggelit soha ne hagyd ki! Aki rendszeresen reggelizik, annak fizikai, szellemi terhelhetősége jobb. A reggeli főleg alacsony glikémiás indexű fogás legyen, például teljes kiőrlésű kenyér sovány sajttal, zöldségekkel, kevés margarinnal.
  • A pihentető alvás érdekében lefekvés előtt 2,5-3 órával már ne egyél, a vacsora pedig könnyen emészthető, kalóriában, zsírban, finomított cukorban szegény alapanyagokból készüljön.
  • Az alvásra jótékony hatással lehet az élelmiszerekben lévő triptofán, mely bőségesen található a tejben, joghurtban, túróban, banánban, szárított datolyában, a mézben és a zabban.
  • Érdemes hetente egyszer-kétszer ómega-3 zsírsavakban gazdag tengeri halakat – pl. makréla, hering, tonhal – fogyasztania. Agyunk csaknem 10 százaléka ómega-3 zsírsavból áll, ezért jelentős hatással van a szellemi teljesítményünkre is. A halakon kívül a lenmagolaj, a repceolaj, a szójabab és a dió is jó forrása az ómega-3 zsírsavaknak.
  • Bár fáradtság ellen jó ötletnek tűnik koffeintartalmú italt inni, rendszeres fogyasztása egy idő után már nem a magasabb teljesítményhez kell, hanem hogy egyáltalán „alapjáraton” működni tudjunk, így csak alkalmanként, mértékletesen érdemes fogyasztani.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink