A premenstruációs szindróma (PMS) ötből négy nőt érint. Életmódváltással, valamint súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel a kellemetlen tünetek enyhíthetőek, a hangulatingadozások kordában tarthatók.

Ez nem hiszti! Hogyan enyhíthetők a PMS tünetei?

Hullámzó hormonszint

A női ciklus a hormonok összehangolt munkájának eredménye – de sajnos sok nőnek nem éppen a harmónia jut eszébe a menstruációról vagy az azt megelőző napokról. Ők azok, akik ingerlékenyek, feszültek, fáradékonyak, és az általános közérzetük is rossz a menstruációt megelőző 7-10 napban. Miután a menstruáció megkezdődik, a hangulatváltozások elmúlnak. Bár a kutatók sem tudják, mi lehet ezeknek a tüneteknek a pontos oka, úgy gondolják, hogy a hangulatingadozásokért is a hormonok, különösen az ösztrogénszint ingadozása a felelős.

Az ösztrogénszint állandó változásban van. A egészséges nők ösztrogénszintje általában követi a 28 napos ciklust: a legalacsonyabb a menstruáció alatt, majd utána gyorsan nő a ciklus közepén, ezt követően az ovuláció közepén az ovuláció előtt (kb. a ciklus 12. és 15. napja között) csökken. A 16. naptól a 28. napig az ösztrogénszint alacsony marad, a következő menstruáció előtt enyhén emelkedik ismét. Ezek a hormonális csúcsok és völgyek okozhatják a hangulati ingadozást és egyéb tüneteket, ugyanis a női nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje hatással van a központi idegrendszerre és az agy egyik kémiai anyagának, a szerotoninnak az anyagcseréjére is.

A szerotoninnak általános szabályozó funkciója van az emberi szervezetben, szerepe lehet a depresszió, a szorongásos zavarok, az evés- és alvászavarok kialakulásában.

PMS vagy PMDD?

A premenstruációs diszfóriás rendellenesség (PMDD) egy súlyos megjelenési formája a premenstruációs szindrómának (PMS). Bár mind a PMS-nek, mind a PMDD-nek megvannak a testi és érzelmi tünetei, a PMDD olyan szélsőséges hangulatingadozásokat okoz, amelyek már a mindennapi életre – családi kapcsolatokra, munkahelyi teljesítményre – is rányomhatják a bélyegüket. Azok a nők, akiknek a családjában előfordult depresszió, vagy akik szülés utáni depresszióban szenvedtek, fokozottan veszélyeztetettek.

PMS

Fotó: Shutterstock

Hogyan enyhíthetők a tünetek?

Fontos a rendszeres testmozgás! A PMS és PMDD nagyobb eséllyel jelentkezik olyanoknál, akik mozgásszegény életmódot folytatnak. A fizikai aktivitás javítja a hangulatot, csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét. Mozgás közben endorfinok – jó érzést keltő vegyi anyagok – szabadulnak fel, amelyek segíthetnek ellensúlyozni a hormonális változások negatív hatásait. Az edzés ráadásul fokozza az energiaszintet, enyhíti a görcsöket és a puffadást. Jótékonyan hat a gyaloglás, a futás, a kerékpározás és az úszás. Étkezzen naponta többször, és egyen kisebb adagokat. Ez segít a vércukorszint egyensúlyban tartásában.

A vércukorszint ingadozása ugyanis súlyosbíthatja a PMS tüneteit. Egyen naponta 5-6 alkalommal, részesítse előnyben az alacsony zsír-, de magas rosttartalmú élelmiszereket. Egyen sok friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, és kerülje a finomított, gyorsan felszívódó szénhidrátokat, például a rizst, burgonyát, édességeket, fehér lisztből készült pékárukat, kenyeret, valamint a sós ételek fogyasztását, főként a menstruációt megelőző tíz napban, mert ezek növelik a szervezet vízvisszatartását.

Enyhítheti a panaszokat megfelelő mennyiségű magnézium, kalcium és B6-vitamin fogyasztásával. Pontos magyarázata nem ismert, de azoknál a PMS-ben szenvedő nőknél, akiknek az étrendjét naponta 1000 mg kalciummal egészítették ki, sokkal ritkábban alakult ki depresszió és fáradtság. A vegyes táplálkozás általában fedezi a tápanyagszükségletet, de kaphatóak olyan étrend-kiegészítő készítmények is, amelyek segíthetnek a PMS elleni harcban.

Kerülje a koffeintartalmú italok és az alkohol fogyasztását. A koffein hatással van a hormonális anyagcserére, negatívan befolyásolja. Kutatások szerint a rendszeresen nagy mennyiségben fogyasztott koffein is erősítheti a PMS tüneteit. Fogyasszon sok folyadékot, elsősorban vizet, gyógyteákat!

 

Kávé, csoki, sós ételek? Üzenete van annak, hogy mit kívánunk

Reggel? Napközben? Este? – Elmondjuk, hogy mikor érdemes edzeni!

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink