Az almaecet az alma erjedése során keletkező almabor további fermentálásával jön létre, és igen alacsony, 5 százalék savtartalmú. Sok értékes tápanyagot (kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, foszfort, szilíciumot, vasat, aminosavakat, enzimeket, pektint, A- és C- vitamint, bétakarotint) tartalmaz. És akkor lássuk, miért is jó, ha almaecetet iszunk.
Segíti az emésztést
Az almaecetben található prebiotikumok szaporítják azokat a jótékony baktériumokat a gyomorban, amelyek szerepet játszanak az emésztésben. Almaecet fogyasztásával a gyomorsav-termelés is kiegyenlítődik, valamint megszűnik a puffadás is. Az almaecetben emellett sok rost is van, ami segíti a gyomorműködést.
Így fogyaszd!
Sokan az íze miatt idegenkednek tőle. A legfontosabb, hogy soha ne fogyaszd töményen az almaecetet! Egyrészt nem tesz jót a nyelőcsőnek, a gyomornak, másrészt a fogzománcot is károsíthatja. Ha nem a salátádhoz vagy más fogáshoz adod, akkor mindenképpen hígítsd vízzel az 1-2 teáskanálnyi almaecetet, és egy kis mézzel is ajánlatos ízesíteni. Utóbbi azért is jó, mert így kevésbé sóvárogsz majd édesség után.
Segít csökkenti a vércukorszintet
Egyes kutatások szerint segít stabilizálni a vércukorszintet, és ha rendszeresen fogyasztasz almaecetet, azzal csökkentheted az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát.
A szívműködésnek is jót tesz
Ha egyszerű módszert keresel arra, hogy csökkentsd a koleszterinszinted, valamint a szívroham kockázatát, akkor bevásárláskor tegyél egy üveg jó minőségű almaecetet a kosaradba. A kutatási eredmények arra mutatnak, hogy almaecet segíthet csökkenteni a teljes koleszterin és a trigliceridek szintjét.
Tényleg fogyaszt az almaecet? A dietetikus válaszol
Valóban csökkenti a rák kockázatát?
Egy 2004-es tanulmány szerint az ecet megöli a rákos sejteket egy kémcsőben, de egyértelmű bizonyíték még nincs arra, hogy a daganatos betegségek ellen egyértelműen ajánlható lenne. Az biztos, hogy az almaecet lúgosít, ez azért fontos, mert a rákos sejtek savas környezetben fejlődnek.
Torokfájás ellen
Ha fáj a torkod, megfázással küzdesz, akkor tanácsos almaecetet fogyasztanod, ugyanis gyulladáscsökkentő hatása is van. Torokgyulladás esetén ajánlatos almaecettel gargalizálni.
Frissíti a leheletet
Antibakteriális hatásának köszönhetően segíthet a rossz lehelet megszüntetésében. Nem helyettesíti a szájvizet, de szájöblítőként is használhatod! Minden esetben hígítani kell, és legalább fél órával fogmosás előtt használd a fogzománc védelme érdekében.
Ezek is érdekelhetnek: