– Szinte mindenre azt szokták mondani, hogy fehér folyás, de itt van egy alapvető félreértés – mondja Dr. Szandányi Réka, bőr-és nemigyógyász, kozmetológus szakorvos. – Sokszor találkozom azzal, hogy a fehér folyás esetén, van egy általános elvárás a páciensek részéről azt illetően, hogy semmilyen folyás ne legyen. De ez téves képzet. A hüvelynek van egy természetes flórája, öntisztulása, aminek következtében normális, hogy termelődik a hüvelyváladék. Ez persze lehet zavaró, nagyobb mennyiségű, de ettől még nem jelent betegséget. De megváltozik, felerősödik a folyás, az ovuláció alatt is. Ez sem kóros.”
Ha évente négyszer jelentkezik…
A doktornő felhívja a figyelmet arra, hogy probléma akkor van, ha a folyásban hirtelen változást figyelünk meg. Darabossá válik és megváltozik a színe.
– A sárgás szín azt jelenti, hogy genny jelenik meg a hüvelyváladékban, vagyis gyulladást jelez. De megjelenhetnek egyéb panaszok is, mint például a viszketés és a kipirosodás, ami már gombás, vagy bakteriális fertőzésre utalhat, ilyenkor egyébként a folyás színe fehér marad – folytatja a szakember. Itt pedig sokszor tanácstalanul állnak a helyzet előtt a nők, nem tudják, hová is kellene fordulniuk a panaszukkal. – Alapvetően érdemes nemigyógyászt felkeresni, de a nőgyógyászoknak is minden a rendelkezésükre áll, hogy a betegséget ellássák. Azt javaslom, hogy legalább az első ilyen panasz megjelenésének esetén, legyen kenetvétel, hogy tudjuk: mit is kell kezelnünk. A legtöbb esetben gomba okozza a panaszokat, de ha visszatérő a probléma, és évente legalább négyszer jelentkezik, akkor alaposabb vizsgálatokon kell átesni – mondja Dr. Szandányi Réka.
A visszatérő, elhúzódó fertőzéseket ugyanis hosszabb távon kell gyógyítani. A háttérben felmerülhetnek különböző társfertőzések, például a méhnyakon, vagy a kismedencében. Ilyenkor a problémát okozhatja a chlamydia, ahogyan a HPV is. De belgyógyászati okok is húzódhatnak a fertőzések mögött, ilyen a vashiányos vérszegénység, vagy a pajzsmirigybetegségek.
Fehér folyás és a terhesség
Tabuk helyett érdemes tudni azt is, hogy a partnernek mikor kell orvoshoz fordulnia. Ha például a férfiaknál apró pöttyök, viszketés, vagy hámlás jelentkezik a makkon, akkor őt is kezelni kell. Ha viszont nem jelentkeznek nála a gombás fertőzések jelei, akkor nem kell orvoshoz fordulnia.
Sokszor azonban, mi nők is kéz tördelve ülünk be ezekkel a problémákkal a váróterembe, vagy felvásárolunk mindent, amit a patikában kapni. Nem szabad elítélni azt, aki nem rohan azonnal az orvoshoz. Emlékezzünk csak az évi négyszer megjelenő fertőzés szabályára. A gombás fertőzések gyakoriak a nők körében. Ám néhány dologgal többet ártunk, mint használunk ilyen esetekben. Például az intim zuhany használata csak elfedi a tüneteket, de megoldást nem nyújt. Akkor viszont megoldást adhat a problémánkra, ha a lactobacillusok túlszaporodásáról beszélünk. Fontos az is, hogy használjunk probiotikumokat, és hüvelyflóra helyreállító kúpokat, de csak akkor, ha szükséges.
A fehér folyás kezelése már sokkal összetettebb a terhesség alatt.
– A hormonok miatt megnő a hüvelyváladék mennyisége, és többször jelennek meg a gombás fertőzések is. Ilyenkor a szájon át bevehető gyógyszerek nem alkalmazhatóak. De szakorvossal közösen megtalálható az a gyógymód, ami megoldást jelenthet – mondja a szakember.