Állandó fáradtság, rossz lehelet, elszíneződött köröm – ezek apró, alig észrevehető, mégis zavaró tünetek, amelyekkel hajlamosak vagyunk nem foglalkozni, pedig előfordulhat, hogy komolyabb betegséget jeleznek. Összegyűjtöttünk néhány nem fájdalmas, ám kellemetlen panaszt.

Figyelmeztető jelek

Puffadás

Egyes élelmiszereket nehezebben emészt meg a szervezet, így a puffadás időnként „normális” jelenség. Ha azonban rendszeressé válik a probléma, érdemes rá figyelni. Első lépésként vezessen táplálkozási naplót, hogy kiderüljön, a panaszok összefüggésben állnak-e az étkezésekkel. Legtöbbször az étkezési szokások megváltoztatásával, a diéta betartásával enyhülnek, illetve megszűnnek a panaszok. Tartós puffadás esetén azonban indokolt belgyógyászati kivizsgálás. A tüneteket okozhatja élelmiszer-allergia vagy -érzékenység, bizonyos enzimek hiánya miatt fellépő hasnyálmirigy-elégtelenség, de akár vese- vagy pajzsmirigybetegség is.

Horkolás

A horkolás nem tűnik egészségügyi problémának, pedig sokszor komoly betegség tünete. Horkoló hang akkor keletkezik, amikor a levegő a szájból vagy az orrból a tüdő felé áramolva, a járatok elkeskenyedése, dugulása miatt vibrál. Megfázásnál gyakori panasz, pár napon belül megszűnik. Legtöbbször a tartós horkolás az egyik jele az alvási apnoénak, melynek során a beteg légzése többször is leáll alvás közben. Oxigénhiányos állapottal párosulva a horkolás jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Állandósult fáradtságérzet

Legtermészetesebb oka az alváshiány. Érdemes orvoshoz fordulni, ha az alvás, a pihenés vagy a friss levegőn való mozgás nem szünteti meg a fáradtságot, illetve, ha a fáradtság fizikailag és szellemileg is annyira megviseli, hogy korlátozza a mindennapi tevékenységekben. Sokféle betegség tünete lehet a fáradtság: vírusos vagy bakteriális fertőzéseké, anyagcsere-betegségeké, vérszegénységé, daganatos betegségeké, szív- és érrendszeri betegségeké és pszichés problémáké.

Álmatlanság

Az átmeneti, illetve rövid távú (azaz néhány naptól néhány hétig tartó) álmatlanság hátterében legtöbbször akut stressz, testi betegség, időzóna-átrepülés vagy vény nélkül kapható gyógyszerek nem előírás szerinti szedése áll. Ha az álmatlanság legalább fél éve tart, más okokat kell keresni. Legtöbbször valamilyen mentális betegség okozza az insomniát, de belgyógyászati vagy neurológiai betegségek, életmódbeli, illetve alváshigiénés tényezők is okozhatnak álmatlanságot.

Kellemetlen szájszag

„Normális” esetben az erősen fűszeres, illóolajokban gazdag ételek, a dohányzás, az alkoholfogyasztás vagy a kávézás okozhat kellemetlen szájszagot. Ilyenkor a megfelelő szájhigiénia elegendő a kellemetlen szag megszüntetéséhez. Sokszor azonban súlyos fogágybetegségek, csökkent nyáltermelődés, lepedékes nyelv vagy a szájüregben kialakult sebek okozzák a rossz szagokat. A bűzös lehelet azonban utalhat refluxra, előrehaladott máj-, vese- vagy tüdőbetegségre is.

Rendszeresen jelentkező fejfájás

A fejfájás a legtöbbször teljesen ártalmatlan, de ha a tünetek rendszeresen jelentkeznek, egyre súlyosbodnak és hosszabb ideig fennállnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A diagnózis felállítása nem mindig egyszerű, és gyakran bizony hosszadalmas folyamat.

Izomgörcs

Az izomgörcs oka alapvetően az ionáram egyensúlyának felborulása, illetve az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavara. Leggyakoribb az izom túlterhelése következtében kialakuló izomgörcs. Ez pihentetéssel, masszírozással kezelhető. Izomgörcsöt okozhat még érszűkület vagy tápanyaghiány is. Ezeket mindenképpen kezelni kell.

Körmök elszíneződése

Az egészséges köröm rózsaszín árnyalatú. Elszínezhetik vegyi anyagok, de súlyos betegségek is. A sárgás színű köröm a gombás fertőzésen túl májbetegség tünete is lehet. Barnás elszíneződést okozhatnak különböző gyógyszerek, de ritkán jelezheti a köröm alatt kialakult rákos betegséget is. Zöldes színűvé válhat a köröm bakteriális fertőzés esetén. Kékes elszíneződés alakulhat ki szív-, illetve tüdőbetegségben, a vér alacsony oxigénellátottságát jelezve. A szürkés köröm vitaminhiányra utalhat.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink