Béta-blokkolók
A béta-blokkolók lassítják a szívműködést, csökkentik a szív által kilökött vér mennyiségét, a terhelést, kímélve a szívet. Tágítják az ereket, így csökkentik a vérnyomást, bár ilyen hatásuk csak tartós szedés esetén alakul ki. A béta-blokkolók csökkentik a pulzusszámot, a testmozgás viszont fokozott szívveréssel jár. Az egymásnak ellentmondó hatások következményeként a béta-blokkolókat szedők hamar kifáradnak, ami nagyon frusztráló hatással lehet.
Megoldás: Ha rendszeresen sportolsz, és az orvos bétablokkolót ír fel, beszélj a kezelőorvosoddal arról, hogyan szedd a gyógyszereket és milyen sportot javasol a számodra. Lehet, hogy csökkenteni fogja az adagot, vagy bizonyos esetekben szóba jöhet más alternatíva is.
Fájdalomcsillapítók
A rendszeresen sportolóknál gyakori az ízületi és izomfájdalom. Az ízületek túlterhelése miatt kialakuló heveny fájdalom, ízületduzzanat, fejfájás csökkenthető paracetamoltartalmú gyógyszerekkel, bár ezeknek gyulladáscsökkentő hatása nincs. Az ibuprofen jól csillapítja a fájdalmat, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. A nem szteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapító hatása miatt a beteg jobban terheli az ízületet, tovább súlyosbítva az állapotát. A fájdalomcsillapítók blokkolnak bizonyos enzimeket, amelyek a prosztaglandinok termelődéséért is felelősek. A prosztaglandinok extrém terhelés alatt képesek megóvni a szöveteket. Ha a szervezetben a fájdalomcsillapítók hatására csökken a mennyiségük, gyomorgöcs, szív- és érrendszeri panaszok, ízületi és izomfájdalmak jelentkezhetnek.
Megoldás: A fájdalomcsillapítók emelik a folyadék-visszatartást, vizenyőképződést, ezért ha edzés előtt szükséged van fájdalomcsillapításra, használj paracetamoltartalmú készítményt. Óvd az ízületeid, válassz kímélő mozgásformát. A jegelés, borogatás, különböző pakolások segítenek az ízületi fájdalom csökkentésében.
Antidepresszánsok
Számos gyógyszer mellékhatása az álmosság. A fáradékonyságot okozó gyógyszercsoportok között előkelő helyet foglalnak el az antidepresszánsok. Ezek a gyógyszerek megváltoztatják a kémiai egyensúlyt az agyban, javítják a hangulatot. Fáradtság és álmosság különösen a kezelés első heteiben jelentkezhet. Az antidepresszánsok gyakori mellékhatása még a súlygyarapodás. A mozgás nemcsak a pluszkilók elleni küzdelemben hatékony, de hangulatjavító hatása is bizonyított.
Megoldás: Az antidepresszánsoknak sokféle csoportja létezik. Ha az általad szedett gyógyszer komolyabb álmosságot, levertséget okoz, kérd meg a kezelőorvosod, hogy írjon fel másik fajtát. Ugyancsak segít, ha az új antidepresszáns szedését kisebb dózissal kezded, vagy az esti lefekvéshez igazítod.
Antihisztamin
Az allergia kezelésének legfontosabb eszköze. Olyan gyógyszercsoport, amely az allergiát kiváltó hisztamin hatását ellensúlyozza úgy, hogy ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődik, mint a hisztamin. Az antihisztaminok első generációjának gyakori mellékhatása az aluszékonyság, álmosság.
Megoldás: Az antihisztamin gyógyszerek újabb generációja már nem okoz a korábbiakhoz hasonló álmosságot; némelyiken ezt fel is tüntetik. Aki viszont kitart a régebbiek mellett, ügyeljen az időzítésre, mert a hagyományos hisztamin gyógyszerek hatása rövidebb ideig tart, így akár négy óra alatt az álmosság is elmúlik és lehet edzeni.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Miért nem kapok levegőt? A légszomj lehetséges okai
- Pollenallergia: Létezik hosszú távú megoldás?
- Miért fájhat a hasad étkezés után?