A gyógyszerek a hétköznapi tevékenységekre, például a sportolásra is hatással lehetnek. Ezért fontos, hogy mindig az orvos vagy a gyógyszerész által előírt alkalmakkor vedd be a gyógyszereket, a megadott módon és mennyiségben.

Sportolás gyógyszerek mellett? Erre figyelj!

Béta-blokkolók

A béta-blokkolók lassítják a szívműködést, csökkentik a szív által kilökött vér mennyiségét, a terhelést, kímélve a szívet. Tágítják az ereket, így csökkentik a vérnyomást, bár ilyen hatásuk csak tartós szedés esetén alakul ki. A béta-blokkolók csökkentik a pulzusszámot, a testmozgás viszont fokozott szívveréssel jár. Az egymásnak ellentmondó hatások következményeként a béta-blokkolókat szedők hamar kifáradnak, ami nagyon frusztráló hatással lehet.

Megoldás: Ha rendszeresen sportolsz, és az orvos bétablokkolót ír fel, beszélj a kezelőorvosoddal arról, hogyan szedd a gyógyszereket és milyen sportot javasol a számodra. Lehet, hogy csökkenteni fogja az adagot, vagy bizonyos esetekben szóba jöhet más alternatíva is.

 

Fájdalomcsillapítók

A rendszeresen sportolóknál gyakori az ízületi és izomfájdalom. Az ízületek túlterhelése miatt kialakuló heveny fájdalom, ízületduzzanat, fejfájás csökkenthető paracetamoltartalmú gyógyszerekkel, bár ezeknek gyulladáscsökkentő hatása nincs. Az ibuprofen jól csillapítja a fájdalmat, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. A nem szteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapító hatása miatt a beteg jobban terheli az ízületet, tovább súlyosbítva az állapotát. A fájdalomcsillapítók blokkolnak bizonyos enzimeket, amelyek a prosztaglandinok termelődéséért is felelősek. A prosztaglandinok extrém terhelés alatt képesek megóvni a szöveteket. Ha a szervezetben a fájdalomcsillapítók hatására csökken a mennyiségük, gyomorgöcs, szív- és érrendszeri panaszok, ízületi és izomfájdalmak jelentkezhetnek.

Megoldás: A fájdalomcsillapítók emelik a folyadék-visszatartást, vizenyőképződést, ezért ha edzés előtt szükséged van fájdalomcsillapításra, használj paracetamoltartalmú készítményt. Óvd az ízületeid, válassz kímélő mozgásformát. A jegelés, borogatás, különböző pakolások segítenek az ízületi fájdalom csökkentésében.

 

Antidepresszánsok

Számos gyógyszer mellékhatása az álmosság. A fáradékonyságot okozó gyógyszercsoportok között előkelő helyet foglalnak el az antidepresszánsok. Ezek a gyógyszerek megváltoztatják a kémiai egyensúlyt az agyban, javítják a hangulatot. Fáradtság és álmosság különösen a kezelés első heteiben jelentkezhet. Az antidepresszánsok gyakori mellékhatása még a súlygyarapodás. A mozgás nemcsak a pluszkilók elleni küzdelemben hatékony, de hangulatjavító hatása is bizonyított.

Megoldás: Az antidepresszánsoknak sokféle csoportja létezik. Ha az általad szedett gyógyszer komolyabb álmosságot, levertséget okoz, kérd meg a kezelőorvosod, hogy írjon fel másik fajtát. Ugyancsak segít, ha az új antidepresszáns szedését kisebb dózissal kezded, vagy az esti lefekvéshez igazítod.

 

Antihisztamin

Az allergia kezelésének legfontosabb eszköze. Olyan gyógyszercsoport, amely az allergiát kiváltó hisztamin hatását ellensúlyozza úgy, hogy ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődik, mint a hisztamin. Az antihisztaminok első generációjának gyakori mellékhatása az aluszékonyság, álmosság.

Megoldás: Az antihisztamin gyógyszerek újabb generációja már nem okoz a korábbiakhoz hasonló álmosságot; némelyiken ezt fel is tüntetik. Aki viszont kitart a régebbiek mellett, ügyeljen az időzítésre, mert a hagyományos hisztamin gyógyszerek hatása rövidebb ideig tart, így akár négy óra alatt az álmosság is elmúlik és lehet edzeni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink