Az párás időben sokan küzdenek a légszomj érzésével. Az időjárás mellett több oka is lehet annak, ha nem tudsz annyi levegőt belélegezni, amennyit szeretnél.

Miért nem kapok levegőt? – A légszomj lehetséges okai

A légszomj problémájával kapcsolatosan Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, és az is kiderül, hogy milyen tünetek esetén fordulj mindenképpen orvoshoz!

 

Akut vagy krónikus légszomj?

Az akut légszomjról akkor beszélünk, ha a probléma nagyon hirtelen jelentkezik, és általában sürgős helyzetet jelez, amely gyors orvosi ellátást igényel. A krónikus légszomj olyan légzési nehézség, amely több hétig vagy hosszabb ideig tart.

Tünetei lehetnek:

  • nehéz lélegezni, tudsz levegőt venni, de nem olyan mélyen, ahogy szeretnél;
  • szorító érzés a mellkasban;
  • fulladás érzése;
  • a kellemetlen tünetek miatt szorongás, pánik is jelentkezhet, sápadtság, verejtékezés is társulhat a légszomj mellé.

 

Mik lehetnek a légszomj okai?

– A légszomj valamilyen alapbetegség tünete, az esetek többségében a szív és a tüdő rendellenes működéséből ered, de jelezhet például reflux betegséget, vérszegénységet is és az elhízottak körében is gyakrabban fordul elő.

– A hirtelen jelentkező légszomj akár tüdőembólia, légúti elzáródás, fulladás, vagy életveszélyes allergiás reakció – anafilaxia – tünete is lehet.

– A stressz és a szorongás miatt is érezheted úgy, hogy nehezen veszed a levegőt.

– Alacsony vérnyomás és szívbetegségek is okozhatják.

– Terhesség esetén is jelentkezhet.

– Asztmát, COPD-t, tüdőgyulladást, esetleg tüdődaganatot is jelezhet.

 

Mikor fordulj orvoshoz?

Bizonyos helyzetekben normális a jelenség, ám minden olyan esetet komolyan kell venni, amikor a légszomj hirtelen lép fel, látszólag ok nélkül, vagy olyan helyzetben is jelentkezik, amelyben korábban nem fordult elő.

– Légúti betegséget is jelezhet például, ha eddig gond nélkül futottál a busz után vagy lépcsőztél az irodában lift helyett, egy ideje pedig már ezekben a helyzetekben is fulladsz.

– Ne halogasd az orvos felkeresést akkor sem, ha a légszomjnak a megjelenése mellett láb vagy boka duzzanat, ödéma jelentkezik, vagy légúti betegség tünetei – köhögés, láz, hidegrázás – mutatkoznak.

– Azonnali orvosi segítséget igényel, ha valakinél a légzési nehézség mellett az alábbi tünetek is jelentkeznek:

  • mellkasi fájdalom
  • ájulás
  • hányinger vagy hányás
  • szédülés
  • légszomj, amely hirtelen kezdődik vagy súlyos

 

Forrás: Tüdőközpont

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink