A gyógyszerek a hétköznapi tevékenységekre, például a sportolásra is hatással lehetnek. Ezért fontos, hogy mindig az orvos vagy a gyógyszerész által előírt alkalmakkor vedd be a gyógyszereket, a megadott módon és mennyiségben.

Sportolás gyógyszerek mellett? Erre figyelj!

Béta-blokkolók

A béta-blokkolók lassítják a szívműködést, csökkentik a szív által kilökött vér mennyiségét, a terhelést, kímélve a szívet. Tágítják az ereket, így csökkentik a vérnyomást, bár ilyen hatásuk csak tartós szedés esetén alakul ki. A béta-blokkolók csökkentik a pulzusszámot, a testmozgás viszont fokozott szívveréssel jár. Az egymásnak ellentmondó hatások következményeként a béta-blokkolókat szedők hamar kifáradnak, ami nagyon frusztráló hatással lehet.

Megoldás: Ha rendszeresen sportolsz, és az orvos bétablokkolót ír fel, beszélj a kezelőorvosoddal arról, hogyan szedd a gyógyszereket és milyen sportot javasol a számodra. Lehet, hogy csökkenteni fogja az adagot, vagy bizonyos esetekben szóba jöhet más alternatíva is.

 

Fájdalomcsillapítók

A rendszeresen sportolóknál gyakori az ízületi és izomfájdalom. Az ízületek túlterhelése miatt kialakuló heveny fájdalom, ízületduzzanat, fejfájás csökkenthető paracetamoltartalmú gyógyszerekkel, bár ezeknek gyulladáscsökkentő hatása nincs. Az ibuprofen jól csillapítja a fájdalmat, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. A nem szteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapító hatása miatt a beteg jobban terheli az ízületet, tovább súlyosbítva az állapotát. A fájdalomcsillapítók blokkolnak bizonyos enzimeket, amelyek a prosztaglandinok termelődéséért is felelősek. A prosztaglandinok extrém terhelés alatt képesek megóvni a szöveteket. Ha a szervezetben a fájdalomcsillapítók hatására csökken a mennyiségük, gyomorgöcs, szív- és érrendszeri panaszok, ízületi és izomfájdalmak jelentkezhetnek.

Megoldás: A fájdalomcsillapítók emelik a folyadék-visszatartást, vizenyőképződést, ezért ha edzés előtt szükséged van fájdalomcsillapításra, használj paracetamoltartalmú készítményt. Óvd az ízületeid, válassz kímélő mozgásformát. A jegelés, borogatás, különböző pakolások segítenek az ízületi fájdalom csökkentésében.

 

Antidepresszánsok

Számos gyógyszer mellékhatása az álmosság. A fáradékonyságot okozó gyógyszercsoportok között előkelő helyet foglalnak el az antidepresszánsok. Ezek a gyógyszerek megváltoztatják a kémiai egyensúlyt az agyban, javítják a hangulatot. Fáradtság és álmosság különösen a kezelés első heteiben jelentkezhet. Az antidepresszánsok gyakori mellékhatása még a súlygyarapodás. A mozgás nemcsak a pluszkilók elleni küzdelemben hatékony, de hangulatjavító hatása is bizonyított.

Megoldás: Az antidepresszánsoknak sokféle csoportja létezik. Ha az általad szedett gyógyszer komolyabb álmosságot, levertséget okoz, kérd meg a kezelőorvosod, hogy írjon fel másik fajtát. Ugyancsak segít, ha az új antidepresszáns szedését kisebb dózissal kezded, vagy az esti lefekvéshez igazítod.

 

Antihisztamin

Az allergia kezelésének legfontosabb eszköze. Olyan gyógyszercsoport, amely az allergiát kiváltó hisztamin hatását ellensúlyozza úgy, hogy ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődik, mint a hisztamin. Az antihisztaminok első generációjának gyakori mellékhatása az aluszékonyság, álmosság.

Megoldás: Az antihisztamin gyógyszerek újabb generációja már nem okoz a korábbiakhoz hasonló álmosságot; némelyiken ezt fel is tüntetik. Aki viszont kitart a régebbiek mellett, ügyeljen az időzítésre, mert a hagyományos hisztamin gyógyszerek hatása rövidebb ideig tart, így akár négy óra alatt az álmosság is elmúlik és lehet edzeni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink