A gyógyszerek a hétköznapi tevékenységekre, például a sportolásra is hatással lehetnek. Ezért fontos, hogy mindig az orvos vagy a gyógyszerész által előírt alkalmakkor vedd be a gyógyszereket, a megadott módon és mennyiségben.

Sportolás gyógyszerek mellett? Erre figyelj!

Béta-blokkolók

A béta-blokkolók lassítják a szívműködést, csökkentik a szív által kilökött vér mennyiségét, a terhelést, kímélve a szívet. Tágítják az ereket, így csökkentik a vérnyomást, bár ilyen hatásuk csak tartós szedés esetén alakul ki. A béta-blokkolók csökkentik a pulzusszámot, a testmozgás viszont fokozott szívveréssel jár. Az egymásnak ellentmondó hatások következményeként a béta-blokkolókat szedők hamar kifáradnak, ami nagyon frusztráló hatással lehet.

Megoldás: Ha rendszeresen sportolsz, és az orvos bétablokkolót ír fel, beszélj a kezelőorvosoddal arról, hogyan szedd a gyógyszereket és milyen sportot javasol a számodra. Lehet, hogy csökkenteni fogja az adagot, vagy bizonyos esetekben szóba jöhet más alternatíva is.

 

Fájdalomcsillapítók

A rendszeresen sportolóknál gyakori az ízületi és izomfájdalom. Az ízületek túlterhelése miatt kialakuló heveny fájdalom, ízületduzzanat, fejfájás csökkenthető paracetamoltartalmú gyógyszerekkel, bár ezeknek gyulladáscsökkentő hatása nincs. Az ibuprofen jól csillapítja a fájdalmat, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. A nem szteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapító hatása miatt a beteg jobban terheli az ízületet, tovább súlyosbítva az állapotát. A fájdalomcsillapítók blokkolnak bizonyos enzimeket, amelyek a prosztaglandinok termelődéséért is felelősek. A prosztaglandinok extrém terhelés alatt képesek megóvni a szöveteket. Ha a szervezetben a fájdalomcsillapítók hatására csökken a mennyiségük, gyomorgöcs, szív- és érrendszeri panaszok, ízületi és izomfájdalmak jelentkezhetnek.

Megoldás: A fájdalomcsillapítók emelik a folyadék-visszatartást, vizenyőképződést, ezért ha edzés előtt szükséged van fájdalomcsillapításra, használj paracetamoltartalmú készítményt. Óvd az ízületeid, válassz kímélő mozgásformát. A jegelés, borogatás, különböző pakolások segítenek az ízületi fájdalom csökkentésében.

 

Antidepresszánsok

Számos gyógyszer mellékhatása az álmosság. A fáradékonyságot okozó gyógyszercsoportok között előkelő helyet foglalnak el az antidepresszánsok. Ezek a gyógyszerek megváltoztatják a kémiai egyensúlyt az agyban, javítják a hangulatot. Fáradtság és álmosság különösen a kezelés első heteiben jelentkezhet. Az antidepresszánsok gyakori mellékhatása még a súlygyarapodás. A mozgás nemcsak a pluszkilók elleni küzdelemben hatékony, de hangulatjavító hatása is bizonyított.

Megoldás: Az antidepresszánsoknak sokféle csoportja létezik. Ha az általad szedett gyógyszer komolyabb álmosságot, levertséget okoz, kérd meg a kezelőorvosod, hogy írjon fel másik fajtát. Ugyancsak segít, ha az új antidepresszáns szedését kisebb dózissal kezded, vagy az esti lefekvéshez igazítod.

 

Antihisztamin

Az allergia kezelésének legfontosabb eszköze. Olyan gyógyszercsoport, amely az allergiát kiváltó hisztamin hatását ellensúlyozza úgy, hogy ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődik, mint a hisztamin. Az antihisztaminok első generációjának gyakori mellékhatása az aluszékonyság, álmosság.

Megoldás: Az antihisztamin gyógyszerek újabb generációja már nem okoz a korábbiakhoz hasonló álmosságot; némelyiken ezt fel is tüntetik. Aki viszont kitart a régebbiek mellett, ügyeljen az időzítésre, mert a hagyományos hisztamin gyógyszerek hatása rövidebb ideig tart, így akár négy óra alatt az álmosság is elmúlik és lehet edzeni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink