A menstruáció késésének vagy kimaradásának több oka lehet. A legtöbb esetben semmi komoly bajra nem utal a szabálytalan ciklus, de előfordul, hogy komoly betegségre figyelmeztet. Néhány ok, amiért a ciklus felborulhat, és jó tanácsok, hogy mit tehetsz a probléma megoldása érdekében.

Ha késik vagy kimarad – Miért borulhat fel a ciklus?

PCOS

A policisztás ovárium szindróma – bár nevét a petefészek elváltozásáról kapta – alapvetően egy összetett hormonális betegség, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, de túlzott mennyisége számos más, kellemetlen tünetet idéz elő. Ilyen a fokozott szőrnövekedés a végtagokon, az arcon, illetve a mellkason, a pattanásos bőr és a túlsúly. A PCOS-ban szenvedő nők többsége vérzészavarral küzd, a menstruációs ciklus felborul: ritkán vagy egyáltalán nem menstruál.

Mit tehetsz?

Az orvos megfelelő készítményekkel a tüneteket próbálja csökkenteni, megszüntetni. A gyógyszeres kezelés célja egyrészt az inzulinrezisztencia kezelése, a férfihormonok hatásának kompenzálása, illetve a peteérés, tüszőrepedés elősegítése.

 

PCOS: okok, tünetek, kezelés

 

Terhesség

Ha fogamzóképes korú vagy és rendszeresen élsz szexuális életet, továbbá semmi más panaszod nincs, kimaradt menstruáció esetén gondolnia kell arra, hogy babát vársz. Az is előfordulhat, hogy a menstruáció jelentkezik ugyan, de nem a szokott mennyiségben és időben. Ekkor a méhen kívüli terhesség gyanúja is fennállhat.

Mit tehetsz?

Mindenképpen keresd fel a nőgyógyászod!

 

Premenopauza

Az utolsó vérzés előtti időszakot nevezik így, első figyelmeztető jelei 40-45 éves kortól jelentkeznek. A petefészek működése és az ösztrogénszint folyamatosan csökken, a test felkészül a változókorra. Gyakorivá válnak a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hangulatingadozások, a ciklus kiszámíthatatlan lesz. Előfordulhat, hogy kimarad a menstruáció, de az is, hogy hosszabb ideig tart. Akár 2-3 évig is eltarthat, míg a menstruáció megszűnik. Ha egy évig nincs vérzésed, azt menopauzális átmenetnek nevezik.

Mit tehetsz?

Keresd fel a nőgyógyászod, aki segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. Ha egy vérzésmentes év után újra vérezni kezdesz, haladéktalanul fordulj orvoshoz.

 

Pajzsmirigyproblémák

Szabálytalan menstruációs ciklus esetén, ha a vérzés elmarad, vagy épp ellenkezőleg, fokozott vérzés jelentkezik, gondolnod kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő vérzészavar. Ilyenkor jellemző tünet még a csökkent étvágy melletti hízás, a fáradékonyság, a hajhullás és a depresszióra való hajlam.

Mit tehetsz?

Fordulj endokrinológushoz. A legtöbb pajzsmirigyprobléma jól kezelhető megfelelő gyógyszerekkel.

 

Honnan tudhatod, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködésed van?

 

Prolaktinóma

Az agyalapi mirigy a hormonrendszert vezérlő létfontosságú, babszem nagyságú szerv az agyban. Az általa termelt hormonok egyike a prolaktin, amely a tejelválasztásért felelős. Ha a prolaktinból túl sok termelődik, a menstruációs ciklus felborul, sőt, a menstruáció akár teljesen le is állhat. Gyakori tünet a hőhullám, az emlő feszülése, a homályos látás, a fokozott izzadékonyság, a szőrösödés, valamint a depresszió.

Mit tehetsz?

A betegség egyszerű vér- és képalkotó vizsgálatokkal megállapítható. Gyógyszeres kezeléssel, esetleg műtéttel a probléma jól kezelhető.

 

Jelentős fogyás és/vagy túlzásba vitt edzés

A hirtelen fogyás, az étkezési zavarok (anorexia, bulimia) gyakran okozzák a menstruáció elmaradását, mint ahogy a túlzásba vitt edzés is. Ez a szervezet természetes védekező mechanizmusa, hogy megakadályozza a teherbeesést akkor, ha a test extrém megterhelésnek van kitéve.

Mit tehetsz?

Orvos, dietetikus és személyi edző segítségével visszaállíthatod az egyensúlyt az étkezésben és a mozgásban!

Hirtelen súlycsökkenés ok nélkül – Mi állhat a háttérben?

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink