PCOS
A policisztás ovárium szindróma – bár nevét a petefészek elváltozásáról kapta – alapvetően egy összetett hormonális betegség, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, de túlzott mennyisége számos más, kellemetlen tünetet idéz elő. Ilyen a fokozott szőrnövekedés a végtagokon, az arcon, illetve a mellkason, a pattanásos bőr és a túlsúly. A PCOS-ban szenvedő nők többsége vérzészavarral küzd, a menstruációs ciklus felborul: ritkán vagy egyáltalán nem menstruál.
Mit tehetsz?
Az orvos megfelelő készítményekkel a tüneteket próbálja csökkenteni, megszüntetni. A gyógyszeres kezelés célja egyrészt az inzulinrezisztencia kezelése, a férfihormonok hatásának kompenzálása, illetve a peteérés, tüszőrepedés elősegítése.
PCOS: okok, tünetek, kezelés
Terhesség
Ha fogamzóképes korú vagy és rendszeresen élsz szexuális életet, továbbá semmi más panaszod nincs, kimaradt menstruáció esetén gondolnia kell arra, hogy babát vársz. Az is előfordulhat, hogy a menstruáció jelentkezik ugyan, de nem a szokott mennyiségben és időben. Ekkor a méhen kívüli terhesség gyanúja is fennállhat.
Mit tehetsz?
Mindenképpen keresd fel a nőgyógyászod!
Premenopauza
Az utolsó vérzés előtti időszakot nevezik így, első figyelmeztető jelei 40-45 éves kortól jelentkeznek. A petefészek működése és az ösztrogénszint folyamatosan csökken, a test felkészül a változókorra. Gyakorivá válnak a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hangulatingadozások, a ciklus kiszámíthatatlan lesz. Előfordulhat, hogy kimarad a menstruáció, de az is, hogy hosszabb ideig tart. Akár 2-3 évig is eltarthat, míg a menstruáció megszűnik. Ha egy évig nincs vérzésed, azt menopauzális átmenetnek nevezik.
Mit tehetsz?
Keresd fel a nőgyógyászod, aki segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. Ha egy vérzésmentes év után újra vérezni kezdesz, haladéktalanul fordulj orvoshoz.
Pajzsmirigyproblémák
Szabálytalan menstruációs ciklus esetén, ha a vérzés elmarad, vagy épp ellenkezőleg, fokozott vérzés jelentkezik, gondolnod kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő vérzészavar. Ilyenkor jellemző tünet még a csökkent étvágy melletti hízás, a fáradékonyság, a hajhullás és a depresszióra való hajlam.
Mit tehetsz?
Fordulj endokrinológushoz. A legtöbb pajzsmirigyprobléma jól kezelhető megfelelő gyógyszerekkel.
Honnan tudhatod, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködésed van?
Prolaktinóma
Az agyalapi mirigy a hormonrendszert vezérlő létfontosságú, babszem nagyságú szerv az agyban. Az általa termelt hormonok egyike a prolaktin, amely a tejelválasztásért felelős. Ha a prolaktinból túl sok termelődik, a menstruációs ciklus felborul, sőt, a menstruáció akár teljesen le is állhat. Gyakori tünet a hőhullám, az emlő feszülése, a homályos látás, a fokozott izzadékonyság, a szőrösödés, valamint a depresszió.
Mit tehetsz?
A betegség egyszerű vér- és képalkotó vizsgálatokkal megállapítható. Gyógyszeres kezeléssel, esetleg műtéttel a probléma jól kezelhető.
Jelentős fogyás és/vagy túlzásba vitt edzés
A hirtelen fogyás, az étkezési zavarok (anorexia, bulimia) gyakran okozzák a menstruáció elmaradását, mint ahogy a túlzásba vitt edzés is. Ez a szervezet természetes védekező mechanizmusa, hogy megakadályozza a teherbeesést akkor, ha a test extrém megterhelésnek van kitéve.
Mit tehetsz?
Orvos, dietetikus és személyi edző segítségével visszaállíthatod az egyensúlyt az étkezésben és a mozgásban!
Hirtelen súlycsökkenés ok nélkül – Mi állhat a háttérben?