Ha evés után kellemetlen diszkomfortérzet jelentkezik a hasadban, amihez émelygés, hányinger is társul, akkor előfordulhat, hogy úgynevezett funkcionális diszpepsziában szenvedsz. Kovács Judit dietetikus elmond néhány fontos tudnivalót a betegségről.

Miért fájhat a hasad étkezés után?

Hasfájás, teltségérzet, puffadás, hányinger

A funkcionális diszpepszia tünetcsoportja a has felső részén jelentkezik. A hasfájás az étkezést követően bukkan fel: fájdalom, égő érzés, diszkomfortérzet a legjellemzőbb megnyilvánulásai, ehhez pedig „csatlakozhat” a kellemetlen teltségérzés, a puffadás, az émelygés és a hányinger. A szimptómákat bizonyos esetekben az emésztőtraktus felső, gyomor-nyombél szakaszán kialakuló emésztőszervi betegségek váltják ki. A funkcionális jelző pedig arra utal, hogy nincs szervi elváltozás, ami megmagyarázná a tünetek kialakulását.

 

A betegség, valamint az általa kiváltott hasfájás is hatékonyan kezelhető

Nem számít ritka betegségnek, hiszen a világban a népesség kb. negyede szenved benne. Nőknél gyakrabban fordul elő. Mivel szervi elváltozás nem áll a háttérben, ezért a kialakulásához vezető okokat kellene feltárni, viszont az orvostudomány jelen állása szerint ez egyáltalán nem egyszerű feladat. Tudni kell, hogy ez nem egy kifejezetten súlyos betegség, gyógyszerekkel igen hatékonyan kezelhető.

 

Életmódtanácsok

  • Segíthet az is, hogy ha a betegségben szenvedő eddig dohányzott, akkor minél hamarabb leszokik. És figyelembe kell venni, hogy az alkohol is súlyosbíthatja a tüneteket!
  • Fontos a megfelelő pihenés és a minél stresszmentesebb életvitel. Tudom, hogy a mai világban ezt nehéz kivitelezni, viszont lehet rá törekedni, és például a nagyfokú streszterhelést sporttal vagy meditációval oldani.
  • Az étrendet illetőleg érdemes kerülnie az erős fűszerezést, a gyomorsav-termelődést fokozó ételeket, és természetesen azokat, amiknél úgy érzed, hogy számodra panaszt okoznak. Ajánlott naponta többször étkezni, és figyelni arra, hogy egy-egy étkezés ne legyen túlságosan nehéz, zsíros, esetleg túl nagy mennyiségű, hiszen mindezek mind súlyosbíthatják a problémát.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink