A craniosacralis terápia jóvoltából sok ember megszabadult már a fülzúgástól, mozgásszervi problémáktól, emésztési zavaroktól vagy a tanulási nehézségektől. De vajon hogyan segíthet a gyengéd érintés?

Oldódjanak a testi-lelki blokkok! Hogy működik a craniosacralis terápia?

A craniosacralis rendszer egy fiziológiás, vagyis élettani rendszer, nevét két élettani végpontjáról kapta. A cranium és a sacrum latin kifejezések jelentése koponya, illetve keresztcsont. Része még az a háromrétegű hártyarendszer, amelyben az agy és a gerincvelő található. Kóros működése különböző testi és lelki problémák kialakulásához vezethet, és fordítva: bármilyen érzelmi vagy fizikai trauma felboríthatja az egyensúlyt. A craniosacralis terápia során a terapeuta feladata, hogy az idegrendszer élettani környezetét megszabadítsa a kóros feszültségektől, és ily módon helyreállítsa a harmóniát.

 

A kezdetekről

A módszer szilárd anatómiai alapokon nyugszik: a terápia elsősorban a központi idegrendszer működésére összpontosít, ezen keresztül befolyásolja az egész szervezet állapotát. Az 1970-es években, tízéves tudományos kutatómunkát követően fejlesztette ki dr. John E. Upledger amerikai orvos, oszteopata.

 

A tünet csak egy jelzés

A páciensek általában egy már kialakult panasz vagy betegség miatt érkeznek a craniosacralis terápiát végző szakemberhez. Legtöbbjük korábban számos egyéb módszert kipróbált, ám egyik sem hozott tartós eredményt. Ez a módszer azonban nem tüneti kezelést kínál, hanem a problémák okát tárja fel, legyen szó migrénről, derékfájásról, daganatos elváltozásról, hormonális zavarokról vagy meddőségről.

– A terapeutát nem befolyásolhatják előzetes feltevések, hiszen hasonló tünetek hátterében teljesen eltérő okok állhatnak. Például a fejfájást egyaránt kiválthatja ételintolerancia, a helytelen testtartás, hormonális rendellenesség vagy valamilyen érzelmi probléma. A tünet tehát nem jelenthet kiindulási alapot – magyarázza Gábriel Orsolya, a craniosacralis terápia magyarországi meghonosítója, oktató, az Upledger Institute Hungary (UIH) intézetvezető terapeutája.

 

Hogyan zajlik a kezelés?

A vendég egy részletes kérdőív kitöltése után érkezik az UIH referenciarendelőjébe. A kezelés mindig egyénre szabott: jellemzően kezelőágyon, hanyatt fekvő helyzetben zajlik, de a terapeuta kezelheti a kisbabákat szoptatás, a gyermekeket pedig játék közben is. A szakember gyengéd érintésekkel dolgozik a testen, főleg a fejen, a gerinc mentén és a végtagokon. Egy-egy blokk oldódása tisztán érzékelhető: megnyugszik a légzés, lazulnak a feszes kötőszövetek, javul a vérkeringés, a tudat tisztább, a páciens nyugodtabb és energikusabb lesz. A kezelés alatt előfordulhatnak spontán érzelmi reakciók, például nevetés vagy felszabadító sírás formájában.

 

Ezen is segíthet!

Néhány példa a fizikai szintű felhasználási lehetőségek közül: krónikus nyak- és derékfájdalom, szív- és érrendszeri betegségek, megkésett beszéd- és mozgásfejlődés, viselkedészavarok, tanulási nehézségek, alvási és érzelmi problémák, stressz, az immunrendszer zavarai, fejfájás, migrén, fülzúgás, emésztési panaszok, hormonális problémák.

 

Belső felismerések

Minden problémának egyaránt van biomechanikai és érzelmi komponense. A craniosacralis terápia – a manuális terápiák között egyedülálló módon – nem korlátozódik a fizikai szintre. Kezelés közben a szakember alkalmazhatja Upledger doktor technikáinak egyikét, amely oldja a testben rekedt érzelmi vagy fizikai traumák negatív lenyomatait.

– A SomatoEmotional Release® segítségével akár egyszerű fizikai érzetekből kiindulva is eljuthatunk a mélyen eltemetett negatív érzelmek forrásáig – mondja szakértőnk. – A folyamatot a craniosacralis ritmus jelzései irányítják, nem a terapeuta egója: a páciens maga jut el a belső felismerésekhez, a kezelést végző szakember ezt semmilyen módon nem befolyásolja. A mozgatórugókat megismerve aztán az illető legközelebb, egy hasonló kritikus helyzetben, már tudatos döntést hozhat.

 

Hány kezelés szükséges?

Gábriel Orsolya közel 20 éves klinikai gyakorlata alapján azt mondja, már egy-két kezelés is jelentős eredményt hozhat. A gyógyulás mértéke és tempója persze több tényezőtől függ: lényeges, mennyire összetett és milyen mélyen gyökerezik a probléma, milyen a páciens jelenlegi fizikai, mentális és érzelmi állapota, és persze az sem mindegy, mekkora tapasztalata van a terapeutának. A páciens és a szakember közösen határozza meg a kezelések számát, azonban a folyamat elején érdemes lendületet adni a gyógyulásnak, és ajánlott 7-10 naponta beiktatni egy-egy találkozót. Bizonyos kórképek, például autizmus esetén a folyamatos, hosszú távú terápia lehet hatékony. Az a legjobb, ha az egyik szülő alapfokon elsajátítja a módszert.

 

A babák egészségéért

A hivatalos képzésben részt vett, tapasztalt szakemberek a méhen belüli magzatot is kezelhetik. Ilyenkor a cél az esetleges fejlődési rendellenességek megelőzése, az anya és a baba közti szoros kötődés kialakulása, illetve a felkészülés a szülésre, születésre. Nagy jelentősége van a közvetlenül születés után végzett terápiának is, amellyel számos későbbi probléma megelőzhető – például a figyelemzavar és egyes tanulási nehézségek. Két olaszországi, egy ausztriai és egy svájci kórház komoly eredményeket ért el a koraszülöttek és az újszülöttek craniosacralis kezelésének klinikai alkalmazásában.

 

Mikor ellenjavalt?

Csak komoly szakértelemmel rendelkező személy képes a hatékony kezelésre, a terápiához kulcsfontosságú az alapos anamnézis, és néhány technika nem alkalmazható mindenkinél. Épp ezért körültekintően tájékozódj a kezelést végző személyről! Az Upledger Institute Hungary hivatalos képzésén végzett, tapasztalt szakembereket nyugodt szívvel ajánljuk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink