Ha szeretnénk feltölteni szervezetünk vitaminraktárait, akkor érdemes minél több immunerősítő zöldségeket és gyümölcsöket beillesztenünk az étrendünkbe. Íme, néhány ötlet!

Immunerősítő ételek – energia a természetből

Cékla

Telis-tele van antioxidánsokkal, javítja a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomást. Rengeteg vasat, káliumot, magnéziumot, A-, C- és B6-vitamint tartalmaz. A benne található betanin nevű anyag nemcsak remek immunerősítő, hanem csökkenti a rák kialakulásának esélyeit is. Magas folsavtartalma miatt várandós nőknek kifejezetten ajánlott a gyakori fogyasztása.

DF-tipp: Legjobb, ha nyersen esszük: reszeljük le vagy készítsünk belőle smoothie-t, esetleg igyuk önmagában a levét. Ha nem szeretjük az ízét, keverjük el almával vagy körtével, egyéb gyümölcsökkel, zöldségekkel.

 

Fokhagyma

Ez a jellegzetes ízű, sokoldalú növény kiváló immunerősítő is, segít túllendülni a makacs megfázásokon. Fontos antibakteriális hatóanyaga, az alliin- és az allicin-, emellett az A-, B-, C- és E-vitamin-tartalma is jelentős. Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és foszfort. Vértisztító és vérhígító hatása ugyancsak ismert.

DF-tipp: Akárcsak a céklát, a fokhagymát is legjobb lenne nyersen fogyasztani. Persze önmagában nagyon erős, intenzív az íze, ezért elkeverhetjük egyéb nyers zöldségekkel vagy felhasználhatjuk mártások készítéséhez. Az is jó megoldás, ha a pirítóst dörzsöljük be vele.

 

Édesburgonya (batáta)

Megtévesztő a név, az édesburgonya ugyanis nem krumpli, rendszertani besorolása szerint nem tartozik a burgonyafélék közé. Formája talán hasonlít, de íze már egyáltalán nem emlékeztet a krumpliéra. Inkább a sütőtökhöz hasonló. Rendkívül egészséges, B6-, C- és D-vitaminban, valamint béta-karotinban gazdag. Az ásványi anyagok közül például kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, szelén, réz és cink található benne. Rosttartalma szintén jelentős, és antioxidánsokat is tartalmaz.

DF-tipp: Ebből a sokoldalúan felhasználható zöldségéből készülhet püré, párolhatjuk (ez a legkíméletesebb megoldás) főzhetjük, piríthatjuk, süthetjük is. Kiváló köret húsok mellé.

 

Gombafélék

Igazi „varázsszerek”. Már az ókori Egyiptomban is felismerték a gombák rendkívüli gyógyhatásait. Hozzávetőleg több millió fajtája létezik a gombáknak, ezeknek mindössze kis töredékét, úgy 100-130 ezer fajtát ismerünk. Ezek közül csupán néhány száz (maximum 1500-2000) ehető, termeszteni pedig csak néhány tucatot termesztenek belőle. A gombafélék vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. A legjobb, ha minél változatosabb formában szerepelnek az étlapunkon. Fogyasszunk csiperkét, laska-, róka-, kucsmagombát, vargányát is – a sor hosszan folytatható. A gombák szinte minden fajtája élelmi rostban gazdag. Remek kálium-, kalcium-, vas- és szelénforrásként szolgálják szervezetünk egészségét.

DF-tipp: Sokféleképpen elkészíthetőek, mielőtt azonban felhasználnánk az erdőben, mezőn gyűjtögetett gombát, mindenképp vizsgáltassuk meg szakértővel!

 

RECEPTAJÁNLÓ

Céklás hummusz

Hozzávalók:

150 g főtt cékla

400 g csicseriborsó (konzerv)

1 gerezd fokhagyma

3 ek tahini (szezámpaszta)

3 ek extra szűz olívaolaj + egy kevés a tálaláshoz

só, fehér bors, őrölt római kömény ízlés szerint

1 ½ db citrom facsart leve

1 ek apróra vágott petrezselyemzöld

friss zöldségek vagy teljes kiőrlésű pirítós a tálaláshoz

Elkészítése:

A céklás hummuszhoz (lásd a nyitóképet) a főtt céklát vágjuk nagyobb darabokra, majd a csicseriborsóval, a fokhagymával, a tahinivel, az olívaolajjal együtt tegyük turmixgépbe és pürésítsük. Ezután ízlés szerint ízesítsük és keverjük el a citrom levével. Tálaláskor locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal, szórjuk meg néhány szem csicseriborsóval és apróra vágott petrezselyemzöld. Ízletes mártogatós friss zöldségek vagy pirítós mellé.

 

Fokhagymás gombával töltött édesburgonya

A töltött édesburgonya tápláló és egészséges főétel
Fotó: Shutterstock

Hozzávalók (2-4 főre):

2 db nagyobb édesburgonya

200 g lóbab

1 fej lila hagyma

olívaolaj

650 ml zöldségalaplé

80 g spenót

3 nagy gerezd fokhagyma

200 g csiperke

2-3 szár friss kakukkfű (ha szárítottat használunk, elég ½ teáskanálnyi)

1 evőkanál aprított zöldfűszer

bors

Elkészítése:

Melegítsük elő a sütőt 230 fokra. Egy nagyobb tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd tegyük rá az édesburgonyákat, és süssük 40-45 percig.

Eközben a hagymát aprítsuk fel, és kevés olajon dinszteljük meg egy nagyobb, mély lábosban. Ha már puha a hagyma, öntsük rá a babot és a zöldségalaplevet. Főzzük 40-45 percig. Ha a bab megfőtt, adjuk hozzá a spenótot, hagyjuk a tűzön még egy percig, majd vegyük le és tegyük félre.

A megsült édesburgonyákat hagyjuk kicsit kihűlni, majd vágjuk félbe és kanalazzuk ki a belseküket, keverjük el a babbal és a spenóttal, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A babos, krumplis mixet kanalazzuk vissza a krumplicsónakokba, és tegyük vissza a sütőbe még 15 percre. Közben a kevés olajon megpárolt, apróra vágott fokhagymán futtassuk meg az alaposan megmosott, megtisztított, majd felaprított gombát. Ízesítsük sóval, borssal, kakukkfűvel. Ha elkészült a krumpli, kanalazzuk rá a gombát. Frissen aprított snidlinggel meghintve, melegen tálaljuk.

DF-tipp: Lóbab helyett zöldborsóval is elkészítheti! Ha szereti, egy kevés kecskesajtot is morzsolhat rá.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink