Ha ezt tapasztalod: dudor a hüvelybemenetnél
Ez valószínűleg: BARTHOLIN-CISZTA
A Bartholin-mirigy a hüvelybemenetnél helyezkedik el, mindkét oldalon, a nagyajkak alsó harmadában. Feladata a hüvelybemenet nedvesítése. Ciszta akkor alakul ki, ha valamiért a kivezetőnyílás eldugaszolódik – legtöbbször gennykeltő baktériumok jutnak a csőbe, amitől az megduzzad –, és a mirigy által termelt váladék nem tud szabadon ürülni a hüvely felé. Ha a felgyülemlő váladék is megfertőződik, már az egész mirigy begyullad, és tályog alakulhat ki. Amennyiben a mirigy kivezetőnyílásai elzáródnak, kis, feszes dudor jelenik meg a bőrön. Ez az intim probléma különösebb panaszt nem okoz, tapintással érezhető. Ha azonban felülfertőződik, akkor fájdalmassá válik, megnehezítve a járást, az ülést. Hidegrázás, láz is jelentkezhet. A genny egy idő után magától is felszínre törne, de többnyire már jóval előtte orvoshoz fordul a beteg a feszítő fájdalom miatt. Sebészeti úton a mirigyet felmetszik és kitisztítják. A seb 2-3 hét alatt szépen begyógyul.
Ha ezt tapasztalod: sárgás-fehéres pattanások
Ez valószínűleg: SYRINGOMA
Ezek az apró, ártalmatlan dudorok a verejtékmirigyekből kiinduló elváltozások az intim területek. Sokkal kisebbek, mint a Bartholin-ciszta, és a test több részén – szem körül, a hónaljon, a mellkason és a hason – is megjelennek. Célszerű nem piszkálni: a nyomkodással súlyosan roncsolódnak a szövetek, és csúnya hegek alakulnak ki. Érdemes békén hagyni őket, és rábízni a szervezet öngyógyító folyamataira az eltüntetésüket, vagy orvoshoz fordulni! A bőrgyógyász a tünetek súlyosságától függően javasolhatja a syringoma lézeres eltávolítását.
Ha ezt tapasztalod: apró, piros, pattanásszerű képlet
Ez valószínűleg: SZŐRBENÖVÉS
Az intim területek szőrtelenítése után gyakran alakul ki szőrbenövés. A növekedésnek indult szőrszálak nem találnak ki a bőrfelszínre, nekinyomódnak a szőrszálakat kivezető csatorna belső falának. Ez először „csak” irritálja a bőrt, majd később be is gyulladhat. A szőrbenövésnek több oka is lehet, például az erőteljes szaruréteg. Borotválás, gyantázás előtt célszerű leradírozni a bőrt. Már a luffa szivaccsal történő átdörzsölés elegendő a bőr felpuhítására, az elhalt hámréteg eltávolítására, de a házilag – kávézaccból, sóból – készült testradír is hatékony. A szőrbenövés másik leggyakoribb oka a nem megfelelő szőrtelenítési módszer. Gyantázás, epilálás során előfordulhat, hogy nem szakad ki az egész szőr, csak elszakad. A tépés hatására irritálódott szőrtüsző pedig nem megfelelő szőrnövekedéshez vezethet. Ha rendszeres a szőrbenövés, válassz más, tartós szőrtelenítési módszert.
Ha ezt tapasztalod: nagy, gennyes hólyagok
Ez valószínűleg: KELÉS
Ijesztően hangzik, de nincs ok a pánikra. Leggyakrabban a szőrtelenítés során keletkezett apró sérüléseken keresztül a szervezetbe jutott kórokozók okozzák a problémát. A borotvát érdemes néhány alkalom után lecserélni, az epilátort rendszeresen fertőtleníteni. A hólyagokat ne nyomkodd, ne szurkáld, mert csak kiterjesztheted a fertőzést. Ehelyett borogasd a gyulladt területet aloe verával, teafaolajjal. Viselj laza fehérneműt és nadrágot. Ha 1-2 hét alatt a kelés nem szűnik meg, vagy ha hőemelkedésed, lázad lesz, keresd fel a bőrgyógyászt. Szükség lehet a kelés felnyitására, a seb kitisztítására, és antibiotikumos kezelésre.
EZ IS ÉRDEKELHET: