A konyaklisztet ételek sűrítésére használják, úgy, mint a kukorica- vagy a burgonyakeményítőt. Természetes, oldható rostokban gazdag – megakadályozza a vércukorszint ingadozását –, nem tartalmaz keményítőt és cukrot. Szaftok, szószok, mártások, mázak, levesek, pörköltek sűrítéséhez kiváló, de pudingok és sütemények készítéséhez is ideális. Sűrítőereje mintegy tízszerese a kukoricakeményítőnek. a konyakliszttel sűrített ételek fényesebbek, mint a sima liszttel dúsítottak. Konyakliszttel főzni könnyű, csak néhány egyszerű szabályt kell betartani. Az alábbi alapszabályok betartása mindig jó eredményt hoz:
1. KEVERÉS
A konyaklisztet mindig fokozatosan adjuk hozzá a hideg folyadékhoz mindaddig, míg teljesen sima nem lesz. A teljes főzési idő alatt óvatosan kevergessük. Ha főzés közben adunk hozzá valamilyen összetevőt, előtte mindig húzzuk le a tűzről. A bekeverés gyors, de kíméletes legyen. A túl erős keverés szétesést és elvékonyodást okoz.
2. HŐMÉRSÉKLET
Ajánlatos alacsony-közepes vagy közepes lángon főzni. Túl nagy hő hatására a keverék csomós lesz, ha pedig tojást is tartalmaz, az kicsapódik.
3. IDŐ
Állandó keverés mellett forraljuk az ételt, és legalább 1 teljes percig hagyjuk forrni. Ennek hatására a konyakliszt teljesen megduzzad, és a keverék besűrűsödik. A már besűrűsödött keveréket (pl. pudingok, torták és süteménytöltelékek) nem szabad túlfőzni, különben lehűlés közben elfolyósodik.