Az emberi testből származó „hangok” a legtöbb esetben teljesen normálisak, a test működésével kapcsolatosak – még ha kissé kínosak is időnként. De bizonyos esetekben a furcsa hangok aggodalomra adhatnak okot. Nézzük, mely zajok tekinthetők teljesen normálisnak, és melyek azok, amelyek már nem.

Mi ez a hang? – Furcsa zajok a testből

„Sípol” az orr

Annak jele, hogy az orrban lévő váladék eldugítja az orrjáratokat. Az orrban normális körülmények között is képződik váladék, ez óvja meg az orrnyálkahártyát a kiszáradástól és nyújt védelmet a kórokozókkal szemben. A természetes váladékképződésen túl megjelenő orrváladék felső légúti megbetegedést jelezhet, illetve allergiásoknál is gyakori tünet.

Aggodalomra adhat okot, ha az orrot trauma érte. A sípolás, fütyülés ilyenkor porcsérülést jelezhet.

Tüsszögés

A tüsszentés önmagában védekező mechanizmus, melynek segítségével a szervezetünk megszabadul az allergénektől és az irritáló anyagoktól. A tüsszögést okozhatja allergia, dohányfüst, penész, por, pollen vagy más irritáló anyagok, de kiválthatja a hideg levegő, a levegő páratartalma is.

A hosszabb ideig fennálló tüsszögéssel érdemes orvoshoz fordulni. Okozhatja allergia, de állandó gyulladás, polip is állhat a panaszok hátterében.

Korgó gyomor

A gyomor akkor is adhat ki hangokat, ha éppen végeztünk az evéssel: amikor az étel a gyomorba jut, akkor erős izommozgás segítségével a gyomor összekeveri a falatokat a gyomorsavval, előkészítve és megkönnyítve a tápanyagok minél hatékonyabb felszívódását. A gyomor azonban akkor is dolgozik, ha nincs mit megemésztenie, hiszen az izmok akkor is folyamatosan préselnek. Ekkor azonban csak a levegőt tudja összenyomni. Ezt nevezzük korgásnak, amely nemcsak a gyomorból, hanem az emésztőrendszer mélyebb szakaszaiból is érkezhet.

Ha a hangokhoz fájdalom, görcs vagy hányinger, esetleg még láz is társul, mindenképpen célszerű felkeresni az orvost, mert akár részleges bélelzáródás is állhat a háttérben.
gyomor, has, fájdalom

Bélelzáródást is jelezhet!

Böfögés

Kétféleképpen állítunk elő gázokat: amikor levegőt nyelünk, és mikor a vastagbélben lévő baktériumok segítenek megemészteni az általunk elfogyasztott élelmiszereket. A lenyelt levegő mennyisége csökkenthető, ha evés közben nem beszél, lassan eszik és kerüli a szénsavas italok fogyasztását.

A krónikus, hosszan tartó böfögés, amelyhez égő mellkasi fájdalom, torokfájás is társul, az emésztőrendszer felső traktusának betegségét jelezheti, például fekélyt vagy gastrooesophagealis reflux betegséget.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Nem tudja, hogy mit sportoljon? Íme pár tipp!

15 idegesítő szokás az edzőteremben!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink